МОСТ повідомляв про це 16 квітня, тоді як офіційно про затримання служба повідомила тільки 21 квітня - у день, коли Карамалікова суд відправив на 60 діб у СІЗО без права внесення застави.
В СБУ повідомили, що Карамалікова підозрюють у зборі та передачі росіянам інформації.
Хто такий Ілля Карамаліков?
Ілля Карамаліков - відомий у Херсоні політик, бізнесмен та меценат. У 2020 році його обрали від партії Ігоря Колихаєва «Нам тут жити». До цього він вже був депутатом у четвертому скликанні. У 2015 році балотувався до міської ради від БПП-Солідарність по квоті тодішнього голови ОДА Андрія Путілова, з яким має давні дружні стосунки.Основний бізнес Карамалікова складають два нічні клуби, мережа магазинів та велика кількість комерційної нерухомості.
Окрім політичної діяльності та бізнесу, він активно займався благодійністю.
У міській раді позиціонував себе як реформатора, який прийшов «наводити лад у місті». Називав себе журналістом та членом НСЖУ, хоча у Національній спілці журналістів від нього відхрестилися.На початку 90-х, за його ж словами, Ілля Карамаліков мав проблеми із законом, пов'язані із валютними операціями.
Чим він займався з початку повномасштабного вторгнення Росії?
З перших днів активної фази війни, Карамаліков займався волонтерською діяльністю та створив і очолив так звану «дружину» - загони, що складалися з місцевих чоловіків, які мали забезпечити громадську безпеку в місті замість поліції. Поліцейські, в більшості своїй, з міста виїхали у перший день вторгнення.Про свою роботу і варту він активно звітував у соцмережах, проводячи ледь не щоденно стріми. Це дозволило йому швидко стати місцевим лідером громадської думки і зібрати непогану аудиторію у facebook.Окрім цього, він багато спілкувався із українськими та іноземними журналістами.
Пізніше «дружина» перейшла під юрисдикцію «Муніципальної варти», але Карамаліков продовжував координувати її роботу.
В середині березня в нічних клубах Карамалікова проводили обшуки. Росіяни викрали обладнання та комп'ютери.
Цікаво, що у багатьох своїх прямих ефірах Ілля Карамаліков казав, що багато чого зможе розповісти тільки після завершення війни.
Затримання
16 квітня в СБУ повідомили, що при спробі виїхати з території Херсонської області, було затримано депутата Херсонської міської ради Карамалікова. Цю інформацію підтвердили джерела з оточення мера Херсона та самого депутата.Депутат із родиною намагався потрапити в Одесу. Звідти він планував виїхати за кордон, адже окрім українського, мав ще паспорт якоїсь країни.
Наявність паспорта іншої країни підтвердили і в СБУ.
Офіційно інформацію про затримання херсонського депутата Служба безпеки України підтвердила тільки 21 квітня.Як каже його син Артем, саме в цей день, 21 квітня, за документами, Ілля Карамаліков сам приїхав до місця його теперішнього утримання за повісткою. Тобто, з 14 по 21 квітня Карамаліков знаходився в СБУ, але його затримання не оформлювали.
«Після того, як мене затримали, мене повезли у невідомому напрямку, після чого помістили до підвалу та за допомогою фізичної сили намагалися змусити зізнатися у всіх звинуваченнях, які мені пред'являють. Також казали, що розстріляють, якщо не підпишу зізнання. Мене били по животу, спині, колінах, кололи ножем», - переказав слова батька Артем.Акцентуємо, що Артему Карамалікову ці слова переказав адвокат Михайло Величко, про якого ми вже повідомляли.
За словами адвоката Михайла Величка, ніхто Карамалікова не допитував у якості підозрюваного і слідчий суддя відправив його у СІЗО на 60 діб без протоколу допиту.
В чому підозрюють херсонського депутата?
Пресслужба ГПУ повідолмила, що Карамаліков, діючи всупереч присязі, перейшов на бік ворога."Маючи доступ до документів, він збирав та передавав так званому куратору - представнику країни-агресора, відомості щодо проукраїнських політичних діячів, активістів, представників правоохоронних органів та учасників бойових дій на сході України, а також іншу інформацію. Окрім цього, підозрюваний закликав посадовців регіону співпрацювати з окупантами, організовував розміщення особового складу військовослужбовців рф та сприяв у проведенні ремонту їх техніки. З метою дискредитації діючої влади, активно брав участь у створенні проросійськими медіа пропагандистських матеріалів приходу «руського миру» на Херсонщину", - йшлося у повідомленні.
У повідомленні про скоєнні кримінального правопорушення, яке опубліковано в мережі, розкриваються певні подробиці.
З нього стає відомо, що справу веде 1 відділ ГВЗНД УСБУ в Херсонській області (так званий відділ Т), а документ підписаний розжалуваним бригадним генералом Сергієм Криворучком, який раніше очолював Управління.У документі йдеться про те, що з 12 березня і по теперішній час Ілля Карамаліков здійснював дії, спрямовані на шкоду суверенітету, шляхом переходу на бік країни-агресора російської федерації.
12 березня - це день, коли російські військові чи/або силовики прийшли до Херсонської міської ради і мали бесіду з мером Ігорем Колихаєвим та членами його команди. СБУшники підозрюють, що саме в цей день Карамалікова завербували.
Хоча жодної згадки про це у документі, як бачимо, немає. Як і жодного підтвердження, що хтось когось вербував.
За словами декількох наших джерел у міській раді, в день першого візиту росіяни розмовляли із усіма, хто був присутній у приймальні мера Херсона, але основна бесіда Колихаєва із «гостями» проходила без свідків. Підтвердити або спростувати цю інформацію ми не можемо.
Пізніше, росіяни не раз бували у міській раді і навіть були присутніми на нарадах. Про це розповідають чиновники, які виїхали з Херсона.
Під час першого візиту людина у масці, яку називали позивним «Альфа», роздав присутнім свій номер телефону.
Скоріш за все, «Альфа» має прізвище Науменко. Невідомо, чи справжнє воно, як і невідомо, як він виглядає. Під час всіх візитів до херсонської мерії ця людина була у масці, що приховує частину обличчя.
За словами наших джерел в СБУ, Карамалікова звинувачують у співпраці з окупантами через телефонний дзвінок цьому «Альфі».
По одній з версій, яку ми чули від декількох джерел, у березні, після першої Чорнобаївки, частина розбитих військових росії та так званої ДНР, розбіглися і ховалися по місту. Одного з таких ДНРівців на Острові і затримали члени дружини.
Поки з'ясовували обставини, рани бранця забинтували, а його самого нагодували. Це важливий момент. Пізніше слідчі будуть казати, що це і була допомога ворогу.
Після роздумів, що робити з затриманим, члени дружини ухвалили рішення віддати його російським військовим. Як керівник дружини, Карамаліков зв'язався з Науменком «Альфою» і віддав дезертира.
Можливо саме це у наведеному документі називають «допомогою, організацією харчування, лікування та реабілітації».
Ще одним епізодом, в якому підозрюють депутата, є надання військовослужбовцям РФ інформації. Нібито він передавав дані про місцезнаходження та установчі дані проукраїнських політичних діячів, активістів, правоохоронців, ветеранів тощо з метою їх фізичного знищення і залякування.
Як бачимо, перелік діянь, у яких підозрюють Карамалікова, доволі широкий. Але довести їх у суді, скоріш за все, буде надскладно.
І наостанок. Очевидно, що це не перша і не остання підозра, яку оголосять тим, хто залишався і працював в окупованому Херсоні. Але, що цікаво, СБУ підозрює, що «Науменко» завербував не тільки Карамалікова, хоча з тих, хто часто бував у приймальні і кабінеті мера за останні 2,5 місяці, не затримали нікого. Як мінімум троє людей, з оточення мера Херсона, вже полишили Херсон і всіх їх бачили у різних містах країни.
Мост