Росіяни збиралися провести "референдум" про створення так званої "Херсонської Народної Республіки" з 1 по 10 травня, повідомляла обмудсменка Людмила Денісова, посилаючись на інформацію свідків. Проте тиждень тому, за даними оперативного командування "Південь", окупанти активізували підготовку і перенесли його дату на 27 квітня.
У відповідь жителі Херсона анонсували мітинг, люди вийшли на площу Свободи, скандували "Херсон — це Україна", "Слава Україні, Героям Слава", співали "Ой, у лузі червона калина…". Російські військові закидали мітингарів гранатами — світлошумовими та зі сльозогінним газом. Травми отримали 4 людей, повідомили в центрі екстреної медичної допомоги.
Коли, в якій формі та чи відбудеться взагалі так званий "рефрендум", нової інформації нема. Херсонський політолог та економіст Володимир Молчанов вважає, що "референдум" у Херсоні "не справить враження навіть на російську аудиторію".
"Виборчі комісії, дільниці, списки — жодного з цих компонентів у них нема. Що вони зможуть зробити, це поставити скриньку десь на центральній площі та зняти картинку. Може частково з тими, хто прийде за черговою дозою гуманітарки або привезеними з Криму "артистами", — каже Молчанов.
Херсон: життя в окупації
Херсон 56 днів в окупації. Російські війська зайшли в місто 3 березня. Відтоді херсонці виходять на акції протесту. За словами місцевої жительки Ольги Шпак, якій вдалося евакуюватись з Херсона, одна з перших акцій зібрала понад дві тисячі людей. Тоді, на початку окупації, згадує вона, російські військові ховали обличчя від херсонців.Останні дні на вулицях помітно побільшало військових. Усі свої "справи", кажуть жителі, вирішують зранку, після 16-ї години на вулицях малолюдно.
У місті працюють магазини, проте товарів в них небагато. Більше – можна придбати на ринках. Банківські картки майже ніде не приймають. Співбесідники Суспільного кажуть, що в місті працюють деякі банкомати, але треба вистояти чергу, щоб зняти готівку. Російські рублі у Херсоні не ходять.
"У магазинах майже нічого немає. Переважно купують на ринках. Цукор 50-55 гривень. Яловичина була 300 гривень раніше, останній тиждень ціна знизилась – 240 грн. Яйця фурами минулого тижня російські завезли, хто брав, хто ні. Ковбаса в магазинах — миколаївська і російська. Овочі та фрукти — місцеві. Редис коштує 5-7 гривень за кілограм, картопля — 18 гривень", — розповів Суспільному місцевий житель.
Продавчиня з херсонського ринку розповіла: "Російські військові часто на ринку скупляються. Беруть багато. Розраховуються гривнями і завжди великими купюрами. Хвастаються і дістають пачку грошей, щоб усі бачили. Але часто просто забирають, що хочуть. Говорять: “Не рипайтесь, скоро тут Росія буде!”
Ліків в аптеках практично немає, їх привозять волонтери, але це складно і доводиться чекати, розповідає Суспільному житель Херсона. Були випадки, коли з машин продавали ліки привезені з Криму, кажуть місцеві, але останнім часом такого не бачили.Гуманітарних коридорів до Херсона немає: російські військові їх не погодили. Тому з території контрольованої Україною гуманітарна допомога не надходить. Деяким волонтерам вдається доставляти необхідне, але невеликими партіями.
Волонтери дістають ліки, готують їжу, опікуються переселенцями. З кожним днем жителів міста стає все менше — намагаються виїжджати різними шляхами на власних авто, виїзди через блокпости з Херсона закриті.
Влада в окупованому Херсоні
Після захоплення окупантами будівлі мерії 25 квітня, Херсонський міський голова Ігор Колихаєв повідомив, що продовжує працювати віддалено. Суспільне звернулось до нього за коментарем. Як вчинять інші працівники міської ради — невідомо, розповів один із керівників підрозділів міськвиконкому: "Як розвиватимуться події у Херсоні буде залежати від того, як поведуть себе депутати-керівники комунальних підприємств".26 квітня голова ОВА Генадій Лагута повідомив, що у Херсоні російські військові оголосили власних очільників міської та обласної адміністрацій. Він зазначив, від початку окупації команда обласної військової адміністрації працює віддалено.В місті з шести керівників округів свою позицію повідомила поки що лише староста Комишанського округу Катерина Рогова. В заяві, яку вона написала на ім'я Херсонського міського голови, поінформувала, що переходить на дистанційну роботу.
"Херсон-Україна! Це те що нас об’єднує. Окупація — це іспит для сильних. І не всі його склали на «відмінно», нажаль …", — написала Рогова у Facebook.
Виконувач обов'язків Херсонського міського голови Сергій Циганок написав заяву про звільнення за власним бажанням: "Залишаюсь в Херсоні, нікуди не поїду, кому треба буде моя допомога, я на зв’язку!"
Наразі відомо, що управління освіти міської ради вирішило завершити навчальний рік у Херсоні майже на місяць раніше від визначеного строку — не 27 травня як планували, а 30 квітня, розповіли Суспільному в міському управлінні освіти. Документи щодо випускників 11 класів подані до державного реєстру, тому ті, хто зможуть виїхати з Херсона, матимуть можливість вступати вишу.
Раніше Херсонський міський голова повідомив про те, що з Херсона виїхали понад сто вчителів та понад 3 000 учнів.