З перших днів широкомасштабного вторгнення Росії в Україну Херсонщина опинилась в окупації. Російські воєнні обстрілюють населені пункти, нищать житлові будинки, дитячі садочки, школи та коледжі, вбивають місцевих. За попередніми даними Херсонська обласна прокуратура зафіксувала 8 випадків обстрілу російськими військовими населених пунктів, в тому числі й забороненими касетними бомбами, та 3 випадки обстрілу цивільних – дії, які суперечать нормам міжнародного гуманітарного права Женевської конвенції.
У період з 26 по 30 березня російські військові масовано обстрілювали херсонські села Станіслав та Олександрівка, які знаходяться біля Миколаївської області.
«Олександрівка дуже постраждала, – розповів журналістам голова Станіславської ТГ, в яку входить село, Іван Самойленко. – Більше 100 будинків в наслідок обстрілу не придатно до проживння, зруйнована школа».
«З 2 200 людей в селі ще залишаються 500-600 мешканців, якім нічим та й нікуди йти. Люди по 6-8 годин сидять в підвалах, адже обстріли безкінечні. Лише в перерві вийдуть подзвонити рідним і знов у підвал», – каже голова територіальної громади.
Майже та сама ситуація і в Станіславі, адже бої останні дні не вщухають і там. Зараз вирішується питання евакуації людей. Але це не просто зробити, по-перше, через бойові дії, по-друге – в громаді не має комунального транспорту.
«Було два шкільних автобуси, але одразу на початку війни їх забрали на потреби армії. Тож люди виїжджають своїм транспортом або йдуть пішки. Вчора (29 березня – від авт.) Червоний Хрест (місцева філія Української організації – від авт.) вивіз 12 дітей, що хворіли, з мамами до Херсону. Завтра (31 березня) вывезем ще 20», – каже Самойленко.
За даними прокуратури, через обстріли села Станіслав загинуло двоє чоловіків та були поранені.
«Від осколкового поранення внаслідок обстрілу танком загинув біженець з села Кирове (Лиманець), чоловік загинув на місці», – каже Самойленко.
Зазнають руйнування через війну й інші населені пункти області. Наприклад, всім відома Чорнобаївка. В середині березня окупанти нехтуючи нормами міжнародного гуманітарного права, обстріляли село. Поранення отримало чотири людини, в тому числі 14-річний підліток, значно пошкоджені домівки мешканців.
Цивільні об’єкти села Чорноморське ворог обстріляв касетними бомбами, використовуючи бойову авіацію. В результаті – пошкоджено декілька житлових будинків. Про жертв поки невідомо.
У 2008 році у Дубліні на міжнародній конференції була досягнута угода про заборону використання касетних бомб. Дипломати більш ніж зі 100 країн-учасниць домовилися про проєкт угоди, який був покликаний зупинити поточне виробництво касетних бомб і вилучити цей вид озброєння з арсеналів.
Крім того, що російські війська обстрілюють населені пункти, вони ще «демілітаризують» беззбройних мешканців, застосовуючи проти них сльозогінний газ, світлошумові гранати та вогнепальну зброю.
Так в невеличкому місті Нова Каховка, що на Херсонщині, під час мирної акції проти окупації регіону російськими військами, попри те, що люди були неозброєні та не становили ніякої загрози, окупанти застосували до них зброю. В результаті цього одна людина загинула, ще семеро отримали поранення.
Є жертви і серед населення, яке перебуває, в так званій «мирній» окупації – населені пункти в яких не йдуть бойові дії, та які оточені блокпостами ворога. Так від кулі окупанта постраждав чоловік з Горностіївської ТГ.
«Мешканець села Каїр вирішив підійти до блокпосту окупантів. В результаті конфлікту зі сторони агресора пролунали постріли. На жаль, постріли влучили в нашого земляка. Спасти його не вдалося», – розповів журналістам голова Горностаївської селищної ради Дмитро Ляхно.
До того ж на блокпостах, за його словами, росіяни відбирають автомобілі.
«Вчора (29 березня – від авт.) військові з блокпостів віджали автомобіль «Волга» чорного кольору та «Нива» білого кольору в управлінні зрошувальних мереж. Будьте обережні», – звернувся Ляхно до громади.
Від редакції. Описані нижче факти мають офіційні підтвердження і вже описувалися низкою ЗМІ. Наша ж основна задача – зібрати свідчення очевидців та потерпілих, які в подальшому можуть бути використані для розслідувань правоохоронних органів.
Олеся Ланцман, bihus.info