«Зараз лікарня знаходиться на межі повного закриття», — повідомила вона на сторінці медичного закладу у Фейсбуці 29 липня.
Чимало місцевих жителів сприйняли це буквально і заговорили про ймовірне припинення роботи лікарні вже в найближчі місяці.
— Повідомлення про це шокувало багатьох. Люди не розуміють, що там насправді відбувається. Також багато говорять, що самі лікарі винні та своїм поганим ставленням до пацієнтів довели заклад до ручки. Тому хворі намагаються їздити лікуватися до інших лікарень, — розповіли нам жінки, яких ми зустріли в одному з магазинів у центрі Великої Лепетихи.
«Новий день» звернувся до Ольги Чістікової з проханням пояснити ситуацію, що склалася. Спочатку вона погодилася на інтерв’ю. Однак за 5 хвилин передзвонила і відмовилася від зустрічі.
— Я зайнята і не готова зустрічатися. Мене сьогодні на місці не буде, — сказала вона.
Натомість у Фейсбуці директорка виявилася більш говіркою. Вона повідомила, що на 1 серпня в закладі виникла заборгованість по зарплаті в 926 тис. грн.«В усьому винна місцева влада»
«Причиною цього є постійне недофінансування закладу з 1 квітня 2021 року, коли ми почали працювати за новим договором про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, а перехідне фінансування скасували. Грошей на даний час немає і чекати нізвідки, адже комунальні некомерційні медичні підприємства тепер самостійні, зокрема і в подоланні проблем. Лікарні елементарно не вистачає коштів на зарплату і утримання закладу. Бо нам зменшили фінансування порівняно з минулим роком. Тому ми позбавлені інструментів для надання послуг та отримання за них коштів від Національної служби здоров’я України (НСЗУ)», — написала Ольга Чістікова.
За її словами, 29 липня лікарня отримала листа від селищного голови Максима Колокота «з фактичною вимогою про скорочення персоналу».
— На цей крок ми піти не можемо. [Ми] доекономилися до того, що проведено об’єднання відділень, у стаціонарному та поліклінічному відділеннях немає ким замінити працівника, котрий захворів чи йде у відпустку. У такому напруженні і з таким навантаженням змушений працювати персонал, не отримуючи гідної заробітної плати. Таке враження, що місцева влада не дбає ні про пацієнтів, ні про медиків. На жаль, вторинна медицина для неї не є пріоритетом. Немає розуміння, що без утримання та залучення медичних кадрів, а також належної фінансової підтримки медицини існування самої громади ставиться під загрозу», — підсумувала Ольга Чістікова.
В якості аргументу вона оприлюднила у Фейсбуці копію листа селищного голови, де той вказав на суттєві недоліки в організації управлінської роботи в лікарні й просив надати пояснення щодо виникнення боргів по зарплаті і заходів щодо погашення кредиторської заборгованості.
Всіх медиків — на вихід?
Пост директорки лікарні шокував не лише місцевих жителів, а й керівництво громади. Як зізнався заступник селищного голови Вадим Сайдулаєв, заява Чістікової стала для нього цілковитою несподіванкою.
— За кілька днів до її поста у Фейсбуці на засіданні виконавчого комітету селищної ради ми затверджували фінансовий звіт лікарні. Звичайна процедура. У своєму виступі Чістікова запевнила, що ситуація в закладі нормальна, додаткових витрат не передбачається і що там немає жодних сюрпризів. Але згодом взяла слово начальниця відділу соціально-культурної сфери селищної ради Тетяна Трохименко і повідомила, що в лікарні станом на 1 липня виник борг по зарплаті — на той час він сягав 368 тис. грн. Чістікова інформацію підтвердила. Члени виконкому здивувалися: чому ж ця заборгованість не відображена у фінансовому звіті? Чістікова відповіла, що НСЗУ не покриває повністю витрати закладу і нібито через це й виникла заборгованість. Щоб усе з’ясувати, ми вирішили звернутися до неї письмово. Попросили її відповісти, яким вона бачить вихід із ситуації. В листі не було нічого про закриття лікарні. Але ледь його отримавши, Ольга Олександрівна «викинула» пост у Фейсбуці, звинувативши нас у всіх смертних гріхах, — сказав Вадим Сайдулаєв.
Вадим Сайдулаєв
Далі — більше. 3 серпня директорка лікарні видала наказ, яким попередила всіх співробітників закладу про можливе звільнення.— Подібні накази, як правило, видаються в разі реорганізації або ліквідації лікарні. В будь-якому разі так вчиняють лише за рішенням або погодженням засновника підприємства — селищної ради. Також Ольга Чістікова зібрала колектив і заявила, що селищна рада хоче закрити заклад і що треба ледь не страйки влаштовувати. На мій погляд, це не зовсім адекватна реакція на наше цілком правомірне звернення. Ми ж не вимагаємо закриття лікарні або скорочення лікарів чи персоналу. Єдине, що ми просимо — переглянути штатний розпис і, можливо, зменшити кількість адміністративного персоналу. Приміром, у лікарні є економіст, начальник відділу кадрів, 5 бухгалтерів і ще одного беруть на роботу. Навіщо їм стільки? — дивується Вадим Сайдулаєв.
Про закриття лікарні мова не йде
Заступник селищного голови стверджує, що лікарня цілком могла б заробляти собі на життя, якби її керівництво щось для цього робило. Але гроші вислизають у неї «з рук»: сусідня Рубанівська територіальна громада з другого півріччя відмовилась від обслуговування своїх жителів у цьому закладі. Жителі громади будуть їздити лікуватися до Нижніх Сірогоз Генічеського району. Не вдається заробляти лікарні й на стоматологічних послугах: пацієнти з Великої Лепетихи їздять лікувати зуби до Горностаївки або Каховки.
— Крім того, лікарня має величезні приміщення, зокрема, чималу 3-поверхову будівлю. Все це використовується, як нам здається, неефективно, — додав Вадим Сайдулаєв.
Спростовує інформацію про можливе закриття лікарні й селищний голова Максим Колокот.
— Ми все робимо для того, щоб заклад продовжував працювати. На жаль, нинішня ситуація показала, що його керівниця не справляється з поставленими завданнями, не бачить проблем і не розуміє шляхів їх вирішення. Зрештою, вона не знає, як організувати ефективну роботу лікарні. Ольга Чістікова може скільки завгодно звинувачувати в усьому нас, але саме вона як директорка несе персональну відповідальність за своєчасну виплату зарплати і належну організацію роботи підприємства, — прокоментував він.
За програмою медичних гарантій НСЗУ уклало з Великолепетиською лікарнею договір про надання 8 видів медичних послуг протягом квітня — грудня 2021 року на загальну суму близько 7 млн грн. Серед них: стаціонарна та мобільна паліативна медична допомога, хірургічні операції в стаціонарних умовах, медична допомога в амбулаторних умовах.
Олег БАТУРІН.