Призначені на свої посади ще в листопаді посадовці досі суміщають свою службову діяльність з іншими посадами.
Заступник мера і директор школи в одній особі
На “пташиних правах” у міського голови Каховки опинились його перший заступник Руслан Романенко і заступниця Галина Гондарева. Попри те, що їх обох міськрада призначила на ці посади ще 20 листопада 2020 року, досі у них нема ані іменної таблички на кабінетах, ані обов’язкового запису в трудовій.
Досі Галина Гондарева суміщає службову діяльність зі своєю старою посадою директорки Каховської школи №4.
А Руслан Романенко продовжує бути власником і співвласником біля 10 приватних підприємств, а також головою громадської організації “Дніпро-Каховка” і місцевої організації партії “Батьківщина”. Хоча подібне сумісництво, у тому числі на громадських засадах, для посадовців такого рівня є прямим порушенням Закону “Про місцеве самоврядування в Україні”.
Більше того, за інформацією міського голови Каховки Віталія Немерця, обидва його заступники станом на 30 грудня не перебували у трудових відносинах з міськрадою. Відсутні їхні прізвища й у наданому нам переліку затверджених та прийнятих на роботу після 19 листопада посадовців міськради. Всупереч законодавству не нараховували їм і зарплату.
Водночас і Гондарева, і Романенко як офіційно затверджені на посади заступників міського голови на постійній основі на строк повноважень міськради VIII скликання рішенням №11/1 від 20 листопада є повноправними членами виконавчого комітету міськради і приймають участь у його засіданнях.
“Я не знаю, яка у мене зарплата”
За роз’ясненнями ми звернулись до самих посадовців. Вони запевнили, що у трудових відносинах з міськрадою поки не перебувають.
– Це була моя ініціатива, бо мала справи на своїй попередній роботі. У мене в школі були уроки і мені потрібно було довести журнали. Було логічно завершити там рік і вже потім перейти до міськради. Тому зарплату як заступник міського голови я дійсно не отримувала, хоча обов’язки члену виконкому виконую, – пояснила Галина Гондарева.
За її словами, напередодні новорічних свят вона подала заяву про звільнення з посади директорки школи з 4 січня. Проте станом на 6 січня в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб підтвердження цьому ми не знайшли: вона досі вказана там як керівник навчального закладу.
– Зараз я проходжу спецперевірку і ще повинна пройти нострифікацію: процедуру визнання іноземних документів про освіту, адже я маю диплом російського вузу. Але нічого особливого в цьому нема, – додала Галина Гондарева.
Натомість Руслан Романенко спочатку твердо запевнив, що він з 20 листопада “повноцінно працює першим заступником міського голови, але без зарплати”, бо в листопаді та грудні всю її віддавав на благодійність — на лікування хворих дітей. Однак, після уточнюючих питань з’ясувалось, що насправді він досі не працює першим заступником, а зарплату отримує десь в іншому місці.
– В міськраді вам внесли запис до трудової книжки як першому заступнику? – поцікавились ми у посадовця.
– Ні. Я зараз проходжу спецперевірку. Думаю, в перших числах [січня] вона завершиться. Думаю, усе там буде нормально, – відповів він.
– Скільки саме ви віддали на благодійну допомогу зароблених грошей? – спробували уточнити ми у нього.
– Біля 20 тисяч гривень щомісяця. Не можу сказати точно. Я реально не знаю, яка у мене зарплата, – сказав Руслан Романенко.
– Цю зарплату ви отримали в міськраді чи ні?
– Ні, – заперечив чиновник, остаточно заплутавшись у власних відповідях.
Чиновники без відповідальності
Насправді, відповідно до законодавства і Гондарева, і Романенко з 20 листопада, дійсно, є посадовцями Каховської міськради. Згідно ст 10 ЗУ “Про службу в органах місцевого самоврядування” прийняте цього дня міською радою рішення №11/1 є автоматичною підставою для початку їх трудових відносин з роботодавцем та початку визначених законом повноважень. Саме це рішення повинні зазначити в трудових книжках обох посадовців.
– Підстав для видання якогось іншого документу, наприклад, розпорядження міського голови з призначення своїх заступників, у цьому випадку немає, – підтверджує експерт з питань трудового права Іван Мирний.
Як того вимагає закон, і Гондарева, і Романенко у визначений строк подали згоду на проведення спецперевірки.
Проте чекати її завершення, щоб починати працювати у них нема жодної потреби. Натомість одразу після набуття повноважень 20 листопада на них уже поширюються всі вимоги та обмеження, встановлені Законами “Про запобігання корупції” і “Про місцеве самоврядування в Україні”.
Явне ж небажання виконувати рішення міськради може бути розцінено як порушення законодавства про службу в органах місцевого самоврядування, за що обидва заступники цілком можуть бути притягнуті до цивільної, адміністративної та кримінальної відповідальності. Також міський голова за це вправі ініціювати їхнє звільнення.
Виникає логічне питання: навіщо Віталій Немерець пропонував новообраним депутатам 20 листопада поспіхом затверджувати Гондареву і Романенка з грубим порушенням регламенту Каховської міськради і Закону “Про доступ до публічної інформації”, який передбачає обов’язкове оприлюднення відповідних проєктів рішень не пізніше як за 10 робочих днів до моменту їх ухвалення (чого тоді так і не зробили)? Тим більше, що обидва посадовці досі особливо не поспішають розставатися зі своїми попередніми місцями роботи та виконувати рішення народних обранців? І куди дивляться співробітники міськради, які всупереч законодавству не вносять записи до трудових книжок заступників мера і не нараховують їм зарплату? Ці питання залишаються без відповідей.
Зрештою, не почавши повноправних трудових відносин із міськрадою, обидва ці посадовці навряд чи можуть вважатися повноцінними заступниками міського голови. А значить, у разі чого, можуть не нести жодної відповідальності за свої дії у “білому домі” або під час голосування на засіданнях виконавчого комітету.
Олег Батурін
Новий день