Цибуля розміром з кулак і така ж дорідна картопля… Село на Олешківщині завжди було овочевим раєм, постачаючи городину на оптовий ринок у Великих Копанях. Але, схоже, цьогоріч новомаячківцям не те що на продаж, а й самим їсти не буде що: врожай-красень за лічені дні знищила велика вода. З 5 червня, одна за одною, пішли затяжні зливи, перетворивши городи на озера, хоч човном перепливай! У розпачі на свої 30 соток запрошує зазирнути Максим Михайленко. Майже всю ділянку молодий газда засадив цибулею. У цю землю закопав уйму грошей і фізичної сили. І земля, здавалося, віддячила сторицею – цибуля милувала око, до збору врожаю залишалися лічені тижні, просто хвостики ще не висохли. Та, на жаль, до викопування бородатої так і не дійшло. Увесь город залило…
Скільки тут гниє у гривневому еквіваленті, Максим так, зненацька, навіть і рахувати боїться. Потім все ж підсумовує – вкладено десятки тисяч гривень, а втрачено сотні тисяч, які мали бути зароблені від врожаю.
Така сама ситуація в сусідів Михайленка і в їхніх сусідів, і в сусідів сусідів… Це спочатку у ДСНС-них хроніках фігурувало, що в Новій Маячці затоплено 250 садиб, зараз же, коли надходять заяви від мешканців на компенсацію збитків, у селищній раді констатують – постраждало не менше півтисячі домогосподарств! Городи, теплиці, підвали і що найгірше – будинки. Негода зруйнувала кілька хат у Новій Маячці. Як правило, постраждали старі будівлі, свого часу зведені ще з саману.
Тільки дивом під уламками власної хати не загинув чоловік, що представляється просто Сергієм. Одна з головних стін будинку обвалилася просто посеред ночі. І якщо діти спали у літній кухні, то господар ночував у своїй кімнаті… Ледь встигли винести вцілілі меблі. Сергій не сумнівається – все одно, що картковий будиночок, хата склалася, бо стіни розбухнули від вологи. Два дні під фундаментом стояла вода і цього вистачило. Чоловік нарікає на місцеве комунальне підприємство, відповідальне за водопостачання, де не виявилося необхідної техніки, щоб воду вчасно відкачати, а колись же така в Новій Маячці була! Коли ж на ліквідацію наслідків підтоплення прибули рятувальники, ті не знали, за що хапатися – півсела залило.
Словом, спецтехніка до цієї вулиці дійшла не одразу, от стіна і впала, хати нема.
-Яке там підраховувати збитки! Та я її вже не відремонтую. Яке не старе, а було житло. Тут будувати треба з нуля. А за які такі гроші?, — зітхає господар.
У селищній раді запевняють – розпач людей розділяють і радять все ж писати заяву на відшкодування збитків. Щодо претензій – кивають на природний форс-мажор. Нова Маячка розташована в низовині, з так званими блюдечками, в яких і скупчується вода. Зазвичай проблему з підтопленнями, хоч і частково, вирішує дренажна система, яка-не-яка, але вона є.
-От тільки суть у тому, що цього разу велика вода раптом зібралася в іншому місці села, де великих підтоплень ніколи не було, тому і дренажку тут не передбачили, — показуючи осередки підтоплення на карті населеного пункту, коментує ситуацію заступник селищного голови Нової Маячки Олександр Косташ.
Люди ж із владою не згодні. Кажуть, що в цьому самому місці добряче заливало ще в 2015 році, але уваги на те не звернули, думали, велика вода не повернеться… Що ж тепер? Врятувати Нову Маячку від катастрофи легко змогла б нова, сучасна дренажна система. Але страшно й подумати, скільки грошей треба на один тільки її проект, вже не кажучи про саме будівництво мережі. У селищній раді (ОТГ в Новій Маячці ще немає) хапаються за голову – таких коштів не знайти. Допомогти могла б держава, вольовими рішеннями уряду і парламенту, як це було колись давно, після нищівного підтоплення на Закарпатті. Із сигналом SOS Херсонська обласна рада вже звернулася до Кабміну. Чи почують там – побачимо. У вівторок, 18 червня, депутати збиралися на екстрену сесію. На ліквідацію надзвичайної ситуації місцевого масштабу (так класифікували новомаячківську біду), а також на компенсацію збитків селянам, з обласної ради виділено субвенцію у розмірі 2 мільйонів гривень. Кошти наче й немаленькі, але потерпілих від великої води вони не тішать. Люди впевнені – грошей на всіх не вистачить, мовляв, кинуть як кістку, картоплі на зиму купити, реальні ж збитки так і залишаться не відшкодованими, зруйновані хати – не відбудованими.
Марина САВЧЕНКО
Фото автора
Новий день