У грудні 2022 року у дах багатоповерхівки, де мешкає Людмила Сєржина, поцілили російські снаряди. Її квартира на останньому поверсі — дев'ятому.
"Тут горище, дах. П'ять каменів побилися навпіл. І лежать тут, на даху. От сюди біжить вода. Тому що, слава Богу, стеля натяжна. І вона там накопичується. Мені зробили так, щоб вода в одне місце збігала", — розповідає Людмила.
Херсонці підставляють тазик, в місці де стікає вода після пошкодження обстрілами даху, 25 жовтня 2024 року. Суспільне Херсон
В місці де стікає вода, поставила відро та тазик. Сама спить в кімнаті поряд.
"Прокинулася вночі о пів на другу. Чую — кап-кап, думаю, все, треба вставати. Починаю вставати одягатися. Пішла туди подивилася, вилила, щоб мені звук було чутно. І так до 11 дня. А буває і навпаки: з 11 дня і до пізньої ночі", — каже жінка.
Через вологість — у квартирі цвіль, відпадають шпалери, розмокає підлога. Температура у помешканні — 15 градусів.
Херсонець показує уламок снаряда, який пошкодив його житло, 25 жовтня 2024 року. Суспільне Херсон
"Я ходила у райвиконком і говорю: "У мене вода тече і там, і там". Він каже, що винаймай квартиру, переходь, ми тоді будемо оплачувати. Куди я піду шукати квартиру? Як кругом обстріли", — говорить Людмила.
"Вона одна. Наступна квартира третій поверх, але він не буде сюди бігати. Вона рятує всі дев'ять поверхів. Якщо щось з нею трапиться, я буду ходити, воду зливати. Більше нема кому. Якщо буде дуже холодно, кудись її переселимо.А що робити? Є ключі від квартир", — розповіла голова ОСББ Олена Кириченко.
Жінка каже, що шість разів намагалися самотужки перекрити плівкою та руберойдом пошкоджений дах. Замінити треба сім бетонних перекриттів.
"Зараз у нашому місті небезпечно, тому робити капітальний ремонт неможливо. Тільки коли на 25 км будуть відсунуті російські війська, якомога далі від нас, буде стояти кран. Пообіцяли, що він буде стояти. Буде це чи не буде, не знаю, але пообіцяли. Ми в черзі. Витяги у нас є, але самостійно ми ніколи це не зробимо", — говорить Олена.
Пошкоджений після обстрілів під'їд багатоповерхівки, Херсон, 25 жовтня 2024 року. Суспільне ХерсонУ сусідньому будинку – 67 мешканців. Є квартири з вибитими вікнами та зруйнованими балконами. Вперше ця багатоповерхівка була під обстрілом першого грудня 2022 року. Вдруге — 16 жовтня 2024 року.
"У нас жодного скла немає цілого. Ми сиділи в коридорі під час тривоги. Ми весь час так робимо і нас те спасло. Тому що все скло пішло на кімнати. Потім ми ще подивилися, там ще й осколки у малій кімнаті пробили килим, і в шафу влетіло те все", — розповідає мешканець будинку Василь Мясковський.
Вставляти скло у розбиті вікна поки Херсон лишається прифронтовим містом, не буде, каже чоловік. За потреби, планує обігрівати помешкання кондиціонером.
"Наступного дня зранку, дякую всім службам, вони приїхали, зразу поміряли і нам позакривали. Потім ми ще на другий день лоджію закрили. Поки будемо зимувати так. Може чимось закриємо, може якось і переживемо. Але кажуть, обіцяють зиму нам теплу. Сподіваємося на те, що витримаємо", — говорить чоловік.
Валентина також планує пережити холоди вдома. У її квартирі повністю зруйнований балкон і вибиті вікна. Сподівається, що як і торік, з опаленням у будинку проблем не буде.
"Холодно, наразі 14 градусів у спальні. Вважайте, балкон закривав, потім ще це вікно було закрито. А зараз і це вікно розбите, зашите. Поки закутуюсь ковдрами, терпимо. Сонечко пригріло і на два градуси потепліло у кімнаті. А так холодно скоро буде" — каже херсонка.
Голова ОСББ Тетяна Натальна, Херсон, 25 жовтня 2024 року. Суспільне Херсон
"Балкон зараз будемо робити. Уже сусіди всі зібралися, Сусіди всі зібралися, мужчини, які є, скажімо, дідусі. Будемо щось робити, тому що це так не можна. Ми всі вважаємо, що в цю хвилину, коли біда, нам треба бути разом, в одному кулаці, тільки тоді нас ніхто не зламає", — говорить голова ОСББ Тетяна Натальна.
Після обстрілів рятувальники та працівники КП "Парки Херсона" допомогли забити вікна OSB-плитами, прибрати розбите скло, розповідає голова ОСББ Тетяна Натальна. Частину матеріалів привезли волонтери благодійного фонду "Пролісок".
"Самі ми своїм коштом кришу накрили, зібрали гроші. І навіть у цьому році ми вже літом зробили у квартирі цю плиту перекриття. Зібрали гроші своїми силами. От квартира обійшлася нам. Ми знайшли хорошу бригаду і хлопці дуже зробили. Повністю обійшлися нам 45 тисяч. Поміняти плиту перекриття. А там, потім плиту перекриття на пів даху це було 30-60 тисяч з матеріалами та роботою", — каже жінка.
Обігрівач, який вмикають в родині Григоренків, Херсон, 25 жовтня 2024 року. Суспільне Херсон
У квартирі Тетяни Григоренко, де жінка мешкає разом з матір’ю, немає балкона та пробита зовнішня стіна. У цю багатоповерхівку російський снаряд поцілив 14 березня 2024 року.
"Сказали, що прямий удар з танку, пряме попадання і розірвався тут снаряд. Замість стіни два листи плити і зверху ще утеплили плівкою. Поверх ковдри, які були теплі. Там нема ані цеглинки. Ні дверей, ні вікон — одна дірка в небо", — розповіла Тетяна.
Температура у квартирі близько 10 градусів, каже Тетяна. Після обстрілу батареї вціліли, тому планують зимувати тут. Каже, можливості винаймати інше житло не має.
"Я тепло одягнена. І те, що я вмикаю інколи радіатор, тому що надовго не можу включити. Нас просять електрику берегти. Найбільше на годину можу увімкнути й все. І це за день я можу тільки рази два його включити", — говорить місцева жителька Лідія Григоренко.
Херсонка Лідія Григоренко сидить одягнула в своїй пошкодженій після обстрілу квартирі, 25 жовтня 2024 року. Суспільне Херсон
"Звернулася в ЦНАП. Вони мені відповіли, що на цей час вони мені ніякої допомоги вони не можуть виділити на усунення пошкоджень, тільки після закінчення бойових дій. Нещодавно була інформація, що і в зоні бойових дій допомагають знову звернулася в ЦНАП. Мені сказали, що тільки для тих, у кого пошкоджене повністю житло. А у мене частково", — каже Тетяна Григоренко.
Волонтер ГО "Маяк Відродження" Олександр Манченко разом з колегами два роки допомагає херсонцям долати наслідки обстрілів. Каже, більшість людей приймають рішення залишатися у пошкодженому житлі.
"Приліт був, людина щойно збудувала перед війною собі будинок, був приліт, заново зробив собі. Через пів року знову приліт, стінку вибило. І, до речі, він там і живе, вже три прильоти було. Жінку з дитиною відправив, а сам живе. І це дуже такий небезпечний район, де навіть вранці прилітають дрони. Але він там живе, щось будує, відбудовує, є й такі люди", — говорить волонтер.
Зруйнований внаслідок атак армії РФ дах багатоповерхівки, Херсон, 25 жовтня 2024 року. Суспільне Херсон
Обстріли у Херсоні стали частішими, тому звернень побільшало, говорить Олександр. У деякі райони міста неможливо потрапити через безпекову ситуацію. Ремонт роблять тимчасовий, через ризик повторних обстрілів.
"Вікна OSB-плитами, дах тентами накриваємо. Дивлячись, який це район, якщо це віддалений, то люди можуть надати шифер, але це ті райони, які, зазвичай, віддалені від річки, які менш піддаються обстрілам. І балкони зашиваємо, тому що з них також холод іде. Багато балконів, які вже перероблені як продовження квартири, звісно, і балкони зашиваємо. Ну, стінки, чим можемо. Бувало і таке, що дірка в стінці, і фанерою забивали, тому що нічого ти не зробиш, бетонна стінка. Укріпляли чимось", — каже Олександр.
Херсон перебуває у зоні бойових дій, тому капітальне відновлення житла поки неможливе, розказав директор Департаменту у справах ЗМІ та зв’язків із громадськістю Херсонської міської ради Денис Путінцев.
"Департамент міського господарства Херсонської міської ради, а також комунальне підприємство "Парки Херсона" допомагають нашим жителям у тимчасовій консервації будинків, пошкоджених вікон та частково дахів. Роботи з відновлення цілісності вікон приватних домоволодінь проводяться силами їхніх власників, а також благодійними та громадськими волонтерськими організаціями, з якими співпрацює МВА", — говорить він.
За словами Дениса Путінцева, власники зруйнованого житла можуть скористатися програмою "Євідновлення": подати заявку через застосунок "Дія" та отримати гроші на придбання помешкання в іншому населеному пункті.
Раніше Путінцев повідомляв, що станом на 30 жовтня на території Херсонської міської територіальної громади внаслідок бойових дій пошкоджені 97 об'єктів інфраструктури.
Суспільне Херсон