Сіяти городину Олексій Білий почав у 2020 році, до цього займався зерновими та технічними культурами. Цього року каже, що засіяв овочів більше, ніж торік.
"Овочів посіяли десь близько дев'яти тисяч кущів томату, на черзі — дві з половиною тисячі кущів огірка, п'ять тисяч кущів кабачка. А кавун і диня у мене чогось не дуже виходить, тому десь по півтора гектара. І перець, як експеримент, десь там двадцять соток не більше", — говорить Олексій Білий.
Теплиця агропідприємства Олексія Білого на Херсонщині, 19 квітня 2024 року. Суспільне Херсон
Під час окупації агропідприємство Олексія не працювало. Російські військові знищили 90 відсотків теплиць, розграбували техніку, розповідає чоловік.
"Фактично поля заміновані не були, зазвичай мінування проводилося тільки там, де була зона бойових дій. У нас тут вони просто жили, тому мінування не було. Єдине, що було — нерозірвані ракети та снаряди, які стирчали з землі, то ми їх виявляли, та рятувальники їх забирали", — каже власник агропідприємства.
Жінки працюють в одній з теплиць агропідприємства, 19 квітня 2024 року. Суспільне Херсон
Відроджували підприємство поступово. До процесу долучились колишні працівники, каже Олексій.
"На теплицях постійних чотири людини, плюс агронома й долучаємо — у мене до війни дуже активно працювала переробка, я ні одної насінини не продавав — ні зерно, ні соняшник, я робив крупи, олію, а колектив зберігся, тому я зараз долучаю їх на польові роботи, щоб не втратити людей", — розповів Олексій Білий.
Теплиця агропідприємства Олексія Білого на Херсонщині, 19 квітня 2024 року. Суспільне Херсон
Проблем зі зрошенням у нього немає, говорить фермер. На ділянці, яку придбав п’ять років тому, є свердловина. Асортимент вирощуваних овочів поступово збільшує. Щоб отримати хороший врожай, каже, використовує спеціальну породу джмелів.
"Доволі їх багато в Україні. До війни була українська селекція вирощування цих джмелів. Вони виготовляються двома видами — одні працюють в закритому ґрунті в теплицях. Другі — у відкритому ґрунті. Основна функція — це запилювання цвіту", — говорить чоловік.
Теплиці агропідприємства Олексія Білого на Херсонщині, 19 квітня 2024 року. Суспільне Херсон
Свою продукцію, розповідає Олексій, реалізує переважно у Херсоні.
"Проте, на жаль, там дуже мало людей, слабка покупна спроможність, тому вивозили в Миколаїв і на Одеський ринок. Більшу частину, звісно, в Херсоні продавали", — каже він.
Наразі, за словами Олексія Білого, основні труднощі для власників аграрного бізнесу на правобережжі Херсонщині виникають через постійні обстріли, замінування земель та відсутність фінансового ресурсу для збільшення потужностей виробництва.
Суспільне Херсон