Співробітництво заради розвитку: туристичний маршрут «Соляна дорога»

23f755a193f0259e3826На Херсонщині Тавричанська, Асканійська та Присиваська об'єднані громади, а також міста Берислав, Каховка й Нова Каховка спільно реалізують туристично-інвестиційний проект «Соляна дорога». Загалом він об'єднує 15 населених пунктів, 36 туристичних локацій, 15 інвестиційних пропозицій. Створення туристичного шляху, який пролягатиме від центральної частини Херсонської області до морів, допоможе збільшити кількість туристів.

«Соляна дорога» починатиметься у Бериславському райо­ні, проходитиме через острів Козацький та Нову Каховку, Каховку, три об'єднані громади й прямуватиме до морів. Допомагатимуть у реалізації проек­ту залучені експерти з США, Німеччини, які вже мають подібний досвід.

Шлях, яким їздили чумаки

В Києві під час інвестиційної конференції «Стратегічний розвиток та інвестиції», яка відбулася в рамках програми USAID DOBRE, три об'єднані громади та ГО «Агенція регіонального розвитку Таврійського об'єднання територіальних громад» підписали договір про міжмуніципальне співробітництво, в рамках якого, буде реалізовуватися проект «Соляна дорога». Про це йдеться на сайті Агенції.

Ідея спільної ініціативи зародилася у голів громад Асканія-Нова та Присиваської ще в 2016 році. Кожна з громад має туристично-привабливі об'єкти, своїх туристів, які щороку приїздять прогулятися дендропарком та заповідником, помилуватися красою Лемурійського озера. Проте зазвичай вони залишаються лише на 1-2 дні. «Соляна дорога» - це свого роду Greenways, що за визначенням означає багатофункціональний туристичний коридор для пересування безмоторним транспортом чи пішохідним способом, який пролягає вздовж природних об'єктів, історичних торгових шляхів тощо. Greenways є основою для сталого туризму, популяризації здорового способу життя, а також місцевих ініціатив соціального характеру і реалізації інвестиційних проектів.

«Ідея проекту полягає в тому, щоб об'єднати туристичні можливості трьох громад, до яких би з часом могли доєднатися й інші. Це вперше, коли проект ініціювали самі громади, тож сподіваємося, що його підтримають і на рівні області. З іншого боку, це масштабний інфраструктурний проект, який повинен залучити велику кількість об'єктів. Не секрет, що об'єднані громади мають проблеми з залученням мешканців. Проте ці три громади є одними з найбільш активних у Херсонській області», - розповів голова Агенції регіонального розвитку Павло Ярмій.

Широкий спектр туристичних послуг готові запропонувати й міста-учасники проекту. Так, у Новій Каховці туристи можуть відвідати дім українських марочних коньяків «Таврія» та спробувати їх, помилуватися витворами Григорія Довженка - кам'яними вишиванками. У Бериславському районі на них чекають водоспади, плавні Дельти Дніпра, унікальна Введенська церква, Кам'янська Січ. А поціновувачам старовинної архітектури буде цікаво відвідати руїни міста-фортеці Кизикермен (колишня назва Газі-Кермен) та палацу князя Трубецького.

Заповідник в Асканійській громаді

«Під час одного з візитів до Сполучених Штатів Америки, я побував у подібних до Асканії-Нової населених пунктах. Щороку їх відвідують мільйони туристів, у той час, як наше селище – не більше, ніж 160 тисяч. Тож нам є над чим замислитись», - зазначає голова громади Асканія-Нова Віталій Свінціцький.

До реалізації проекту громада планує залучити місцевих підприємців, а також створити комунальне підприємство. Перший внесок громади Асканія-Нова у спільний проект «Соляна дорога» становив 10 тисяч гривень, та це лише початок. За попередніми підрахунками, інвестовані кошти окупляться за 5 років. Тим паче, що на території громади знаходиться масштабна туристична локація – зоопарк та дендрологічний парк, куди уже знають дорогу туристи. Тут на 2,5 тисячах гектарів випасають стада диких копитних тварин, цілинний степ прикрашають 600 видів рослин, в орнітологічному парку мешкають 100 видів птахів та 4 види нелітаючих - страусів. Заповідником «Асканія-Нова» можна гуляти не один день.

У рамках проекту «Соляна дорога» у Асканії-Новій планують відкрити бальнеологічний центр і хостел загальною вартістю 50 мільйонів гривень, а також збудувати готель за 100 мільйонів гривень. Громада, відома своїми спортивними досягненням, хоче збудувати ще кілька футбольних полів зі штучним покриттям, щоб сюди приїздили спортсмени з усієї України.

Смаколики з Тавричанської громади

Тавричанська громада орієн­тована на гастро- та зелений туризм. Тут навіть ввели додаткову посаду менеджера, який безпосередньо займається промоційними заходами та розвитком туристичної привабливості місцевості. До проекту «Соляна дорога» громада долучилася наприкінці минулого року, оскільки Тавричанська громада об'єдналася пізніше, ніж Асканія-Нова та Присиваська.

«Ми розуміємо, що наразі ресурси громади обмежені, тому нам треба добре попрацювати, аби перетворити одноденних відвідувачів на наших туристів, котрі б залишалися довше, ніж на один-два дні. Та, лише об'єднавши зусилля наших громад, ми зможемо забезпечити повний комплекс туристичних послуг», - впевнений голова Тавричанської громади Юрій Гречка.

Наразі громада може запропонувати туристам дегустацію делікатесу - мармурового м'яса. На території підприємства «Асканійське» розводять зебувидний скот. Завдяки внутрішньом'язовому жиру, рівномірно розподіленому в вигляді жирових прошарків між м'язовими волокнами, його м'ясо має особливі смакові якості. Під час теплової обробки продуктів із такого м'яса жирові прошарки тануть, наповнюючи м'ясо соком - від цього воно стає м'яким та ніжним. Окрім дегустації, можна відвідати дизайнерський парк імені Віри Найдьонової, який налічує більше 160 видів рослин, покататись на конях, порибалити на ставку, а потім поласувати юшкою.

Ще одна атракція, яку пропонує Тавричанська громада, дегустація козячого сиру на фермі-галереї у селі Мар'янівка. Козина ферма-галерея розрахована на 200 голів, і тут можна побачити весь процес створення сиру та наприкінці екскурсії скуштувати його. Козячий сир - це сир білого або сіруватого кольору з характерним смаковим відтінком, притаманним козячому молоку. Як правило, він більш ніжний і ароматний у порівнянні з продуктом із коров'ячого молока. Також козячий сир вважається дуже корисним. По-перше, він швидко засвоюється, по-друге, він гіпоалергенний, по-третє, містить величезну кількість корисних бактерій, які сприяють відновленню роботи шлунково-кишкового тракту, налагодженню обмінних процесів в організмі.

Після дегустації туристи можуть відвідати гастро-бар «Agrofood», зіграти в футбол чи баскетбол на сучасних майданчиках. Зараз тут працюють над розробкою велотуру з маршрутом «Тавричанка - Аска­нія-Нова» через заповідний степ, де пасуться дикі тварини. Окрім того, голови двох громад - Тавричанської та Асканійської - розмірковують над тим, аби прокласти окремий шлях для мандрівки на волах. До послуг туристів, які віддають перевагу більш комфортному відпочинку, створили два невеличких готелі. Для поціновувачів відпочинку на природі біля ставка облаштували наметове містечко.

«У результаті громада збільшить кількість ФОПів та «середніх» підприємців через розвиток зеленого туризму, а, значить, підвищиться рівень життя населення та надходження в місцевий бюджет. За допомогою цього проекту ми дамо можливість розвиватися місцевому бізнесу, створимо робочі місця», - підкреслює голова Тавричанської громади Юрій Гречка.

Оздоровлення в Присиваській громаді

Закінчується маршрут «Соляної дороги» в Присиваській об'єднаній громаді. «Родзинкою» мандрівки буде Лемурійське озеро в одній з бухт затоки Сиваша біля села Григорівка. Водойма не тільки вражає красою, а й має цілющі властивості, про які вже знають у всій країні та за її межами. Його вода має яскраво-рожевий колір, берега вкриті білосніжними соляними кристалами, які мають лікувальні властивості. Далі - екскурсія по Сивашу біля сіл Нововолодимирівка, Строганівка та Іванівка. У рамках проекту «Соляна дорога» Присиваська громада розроблятиме туристичний маршрут та покращуватиме інфраструктуру. Окрім садиб «зеленого туризму», тут планують збудувати кемпінг, центр сімейного відпочинку та відкрити грязе-бальнеологічний лікувальний заклад.

На заплановані проекти Присиваська громада готова виділяти фінансові ресурси та залучати спеціалістів. Адже після старту проекту «Соляна дорога» громада матиме додаткову можливість розвивати туристичний потенціал, активізувати місцеве населення та збільшуватиме надходження до місцевого бюджету.

«На початку нам складно було мотивувати мешканців займатися «зеленим туризмом», проте сьогодні власники садиб уже конкурують між собою. Завдяки проекту «Соляна дорога» ми зможемо розширити спектр послуг для туристів, які приїздитимуть до нас», - розповідає голова Присиваської громади Сергій Кліщевський.

Першим кроком співробітництва трьох громад була розробка та презентація спільного інвестиційного паспорту (україн­ською та англійською мовами). Наразі громади шукають додаткове фінансування з Державного фонду регіонального розвитку та міжнародних програм підтримки проектів міжмуніципального співробітництва.

Попереду в учасників проек­ту ще довгий шлях, де треба буде залучати до співпраці представників бізнесу, влади, громадськості, розвивати інфраструктуру, створювати комунальні підприємства, шукати додаткові інвестиції, щоб проект дав максимальний результат. Та, об'єднавшись заради розвитку, громади вже зробили перший важливий крок.

oleshki.ks.ua

Вернуться назад