
Віталія Бєлоброва херсонці можуть знати за дотичністю до проєкту Urban Cad, команда якого перетворила частину території машинобудівного заводу в Херсоні на артпростір. Зараз він – заступник Херсонського міського голови. Після звільнення з посади Романа Мрочка, який очолював ХМВА понад два роки, прізвище Бєлоброва згадувалося серед головних претендентів на цю посаду. “Вгору” розпитала Віталія про сферу його відповідальності у ХМВА, чи хотів би він очолити Херсон тепер, та як міжнародні партнерства можуть допомогти відбудувати місто.
У чому полягають ваші основні завдання в Херсонській міській військовій адміністрації, чим ви займаєтеся, якщо це можна пояснити простими словами?
За мною офіційно закріплена координація двох підрозділів міської ради: департамент економіки та інвестицій і управління маркетингу й туризму, а також три комунальні підприємства.
Мабуть, РѕСЃРЅРѕРІРЅРёР№ напрямок – це міжнародна співпраця С– промоція міста.В
Ми не можемо говорити про туризм зараз, з економікою теж все непросто. Ви сказали, що зараз, це промоція Херсона на міжнародну аудиторію. Що ця промоція дає?
РќРµ тільки промоція, але Р№ міжнародна співпраця. Міжнародна співпраця – це широкий С– РґСѓР¶Рµ важливий напрямок. РЎСЊРѕРіРѕРґРЅС– РІС–РЅ вийшов РЅР° той рівень, СЏРєРѕРіРѕ ніколи РЅРµ було РІ нашій РјС–СЃСЊРєС–Р№ раді та Сѓ Херсона РІ принципі. РўРѕРјСѓ перший напрямок – створення коаліції європейських РјС–СЃС‚ навколо Херсона. Рђ РґСЂСѓРіРµ –  промоція Херсона через СЂС–Р·РЅС– майданчики. Тобто РјРё використовуємо Р±СѓРґСЊ-СЏРєСѓ можливість говорити РїСЂРѕ Херсон, щоб РїСЂРѕ РЅСЊРѕРіРѕ знали, Р№РѕРјСѓ хотіли допомагати та допомагали. РЎСЊРѕРіРѕРґРЅС– важливо витримати та вижити, Р° завтра відбудуватися С– стати кращими, РЅС–Р¶ були.В
Питання про відбудову – це питання майбутнього. Зараз мало сенсу говорити про те, що відбудовувати в Херсоні.
Я б розділив розмову про міжнародну співпрацю на дві частини. Про сьогодні та завтра. Сьогодні – це, в першу чергу, про допомогу, яку отримуємо для міста від міжнародних партнерів. Це гуманітарна допомога для мешканців і для комунальних підприємств, щоб вони могли надавати сервіси містянам. Це комунальна техніка, спецтехніка, транспорт, різне обладнання, комп'ютерна техніка – сьогодні у наших комунальних підприємств цього стільки, скільки ніколи не було. Якщо говоримо про людей, то регулярно збираємо потреби та знаємо, що потрібно людям для виживання.
Зруйнований російським обстрілом льодовий палац у Херсоні. Фото Олександра Андрющенка / “Вгору”
Що дають міжнародні партнерства Р· СЂС–Р·РЅРёРјРё містами РІ Європі та світі?В
РќР° СЃСЊРѕРіРѕРґРЅС– РІ нас С” 11 партнерств, започаткованих РїС–Рґ час повномасштабного вторгнення. Це болгарське місто Бургас, шведське місто Норчепінг, норвезьке Ставангер, РґРІР° найсвіжіші партнерства – це трикутник Херсон плюс французькі міста Сен-Назер С– Нант, німецькі Кіль С– Бонн, Братислава Р СѓР¶РёРЅРѕРІ – Словаччина, місто Вааса, італійське місто Ля Спеція. Це хороший результат, РІС–РЅ СЃСЊРѕРіРѕРґРЅС– дає нам можливість отримувати РґРѕРїРѕРјРѕРіСѓ С– підтримку.В
Ми маємо бути готові до початку відбудови вже завтра. Як тільки закінчаться бойові дії, буде безпека, якісь гарантії, з наступного дня почнеться новий етап – відновлення і відбудова. Запрошуватимемо херсонців повертатися, будемо кликати бізнес повертатися. А для цього потрібно буде відповісти їм на питання: де вони будуть жити, як працює місто та медицина, де навчатимуться діти та де заробляти гроші.
Як це можна підкріпити практичними кроками в ситуації, коли Херсон розташований на лінії фронту?
Тому ми говоримо, що це завдання на завтра-післязавтра. Але, щоб ми могли щось відбудовувати, нам потрібні будуть люди, які це вміють, проєкти та партнери. Потрібні будуть гроші. Де їх брати? Для цього потрібні конкретні програми, донорські партнерства з містами.
Прикладами можуть бути багато українських проєктів. Сьогодні на слуху, скажімо, Unbroken у Львові. Я вивчав їхній досвід, як вони побудували такий величезний і потужний проєкт. У них в головному корпусі на кожному поверсі є табличка, що на цьому поверсі ми завдячуємо допомозі міста, наприклад, Фрайбург. Це місто-партнер Львова, залучене до цього проєкту, допомогло профінансувати ремонт.
Тобто можемо залучати партнерів до реалізації таких проєктів, коли буде така можливість. Для цього треба будувати відносини, адже в один день вони не будуються. Треба спочатку зробити стратегію, хоч багато хто не вірить, чи не хоче чути про стратегії, але якщо в міста немає стратегічного бачення, воно не може розвиватися гармонійно. Цього вимагає і закон, і здоровий глузд. Нам потрібно мати стратегію на 5-7 років, потрібно мати цілі та проєкти, якими ми впроваджуватимемо стратегію. І тільки під це можна залучати гроші.
У нашій ситуації різні варіанти стратегій мають бути. Не може бути одна. Бо ми не знаємо, коли закінчиться війна і що буде далі. Ми не можемо на це об'єктивно вплинути.
Сьогодні це найголовніша складність: ми можемо говорити тільки про сценарії. А їх дуже багато, і від того, як закінчиться ця війна, будуть залежати стартові можливості для відновлення і розвитку нашого міста. Звичайно, сьогодні ми маємо максимальну невизначеність і можемо планувати лише базові речі. Якщо місто буде безпечним, то тут будуть люди. Якщо будуть люди, їм потрібні будуть і транспорт, і опалення, і водопостачання, водовідведення, електричні системи, і щоб школи працювали. Не буде університету – у нас не буде молоді. Не буде робочих місць – не буде економіки. Тому є базові речі, які маємо прогнозувати та планувати, бо якщо їх не буде, місто не зможе жити повноцінно.
Херсонки. Фото Олександра Андрющенка / “Вгору”
Пам'ятаю, ви говорили також про співпрацю з японцями, про те, що буде генеральний план міста і що вони допомагають його створити. Що передбачає цей генеральний план і ця співпраця?
Це не тільки генплан, це більш комплексний документ, адже закон вимагає розробки комплексного плану просторового розвитку. І це вже трошки більше, бо генеральний план – лише одна з частин комплексного плану просторового розвитку. Туди ще входить історико-архітектурний план, стратегічна частина, бачення, куди місто рухається, детальний план території. Коли починали цей процес у 2023 році, у нас було піднесення. Херсон і все правобережжя звільнили. Ми очікували на контрнаступ, розуміли, що ось-ось ми відсунемо орків далі, і у нас почнеться відродження. І зможемо щось будувати, думати про розвиток та відновлення. Тоді й започаткували це партнерство. Ми отримали понад 50 одиниць техніки від JICA і тоді з ними почали спілкуватися. Нам потрібно було розробити комплексний план просторового розвитку. Партнери провели величезну роботу, вивчили всі наші документи. Виявилося, у нас все застаріло і стало неактуальним, і що закон змінився, і все треба оновлювати.
Стратегію конкретно побудувати сьогодні ми не можемо. Бо ви самі кажете, у нас максимальна невизначеність. Але ми можемо займатися вивченням наших слабких і проблемних зон та готувати в генеральному плані базу для змін.
Ви розповідаєте дуже оптимістично. Наразі ситуація в Херсоні зовсім інша. Яка ваша аргументація для людей, які скажуть: “Ну це ж все на колись…”
Я завжди кажу партнерам, які хоч і віддалено, але знають нашу ситуацію: в нас на сьогодні є декілька завдань. Перше, найголовніше – вижити, витримати й перемогти. Для цього маємо допомагати Збройним силам України. Частина наших зусиль зі співпраці з міжнародними партнерами на це спрямована. Ми маємо надавати людям, а їх багато, понад 80 тисяч у громаді, транспорт, світло, паливо, підтримувати їх гуманітарно, надавати інші соціальні послуги. І для цього нам потрібні ресурси: техніка, забезпечення людей, комунальні підприємства. Третє – потрібно планувати майбутнє. У цьому є й емоційна частина: якщо ми не бачимо картинки кращого майбутнього, тоді що нас має мотивувати? Нас має мотивувати прагнення до незалежності та свободи. Це перша частина. А друга – мотивація подбати, щоб місто було кращим, ніж раніше. Бо, якщо чесно, Херсон, яким він був до повномасштабного вторгнення, ми всі любили, але він нам не подобався. Не подобався якістю доріг, освітленням та іншим. Сьогодні ми маємо можливість перебудувати його так, як ми б хотіли та мріяли. Чому нам вже зараз не планувати, як це зробити? Коли закінчиться ця війна, нам треба буде відбудовувати місто. Якщо ми точкою старту оберемо закінчення війни, то втратимо багато часу на розробку стратегії, тобто бачення міста, яким воно буде за 5, 7, 10 років. Ми почнемо будувати партнерство, почнемо розробляти проєкти. І це буде величезний часовий відрізок. Тобто ми вже програємо конкуренцію тим, хто буде готовий. Тим, хто, як тільки закінчиться війна, буде знати, де взяти гроші, під що їх взяти, що будувати, з ким будувати. І вони вже почнуть, а ми тільки будемо готуватися.
Херсонці можуть вас знати як людину, яка дуже тісно пов'язана з проєктом Urban Cad і як людину, яка займалася бізнесом. Як ви потрапили на роботу до Херсонської військової адміністрації?
Ми активно займалися волонтерською діяльністю, допомагали Херсону, передавали в окупацію багато корисного для лікарень, волонтерських груп і херсонців. Було відчуття, що я роблю мало, а можу зробити більше. Тоді змінилася команда в обласній адміністрації. Я сказав, що хочу бути корисним для своєї області. Я прийшов на посаду начальника управління Офісу інвестицій розвитку та експорту, почав використовувати свої контакти та вміння налагоджувати зв'язки й досягнув непоганого результату. Ми багато чого зробили, створили різні проєкти для області та громад. Так я опинився в обласній адміністрації. А потім, через пів року, мене порекомендували в міську адміністрацію, і я почав працювати там.
Як ви ставитеся до чуток? Можливо, це не чутки, про те, що вас планували призначити головою ХМВА після того, як Романа Мрочко зняли з цієї посади?
Різні публічні джерела називали різні прізвища, я бачив також своє. Я ставлюся до цього дуже спокійно, адже можуть говорити все, що завгодно, але рішення про призначення приймає президент. Тому сподіваюся, він призначить правильну людину саме в цей час для нашого Херсона. Бо мені, як херсонцю, не все одно, хто тут буде, які в нього будуть завдання, стратегічне бачення і підходи. Думаю, для всіх це дуже важливо, і всі вже зачекалися.
Тож вам ніхто не пропонував особисто?
Це ж не так працює, що хочеш – ідеш. Чи розглядали? Я думаю, що розглядали. А хто буде призначений? Побачимо.
А ви погодились би?
Складно сказати, що сьогодні в наших реаліях і обставинах - це мрія: взяти весь цей виклик на себе. Але я не боюся викликів. І це моє місто. Якби сказали: бери та працюй, я б не боявся відповідальності.
Як досвід бізнесу допомагає вам у роботі? Чи допомагає?
РЈ мене цікавий РґРѕСЃРІС–Рґ Сѓ бізнесі та громадській діяльності. РЇ Р±СѓРІ депутатом півтора СЂРѕРєСѓ. Цей РґРѕСЃРІС–Рґ допомагає, РїРѕ-перше, бачити стратегічно, вміти будувати проєкт, команди, РЅРµ бачити проблеми, Р° бачити ресурси. Р†, звичайно, комунікація. РЇ СЂРѕР·СѓРјС–СЋ, СЏРєС– потреби РІ РєРѕР¶РЅРѕС— важливої гілки. Р† мені легко налагоджувати комунікацію Р· СѓСЃС–РјР°, Р±Рѕ РІ нас РѕРґРЅР° спільна мета, Р° РІСЃРµ інше – це просто СЂС–Р·РЅС– інструменти, СЂС–Р·РЅС– РїС–РґС…РѕРґРё РґРѕ мети. Реально досягнути мети – розвитку Херсона, незалежності, впевненості Сѓ завтрашньому РґРЅС–, кращого міста С– кращої країни РјРѕР¶РЅР° лише тоді, коли РѕР±'єднаються РІСЃС– гравці: громадський сектор, бізнес, влада РЅР° РІСЃС–С… СЂС–РІРЅСЏС…В С– просто херсонці Р№ українці, СЏРєРёРј РЅРµ РІСЃРµ РѕРґРЅРѕ.В
Якщо гуглити ваше прізвище, одна зі згадок у вашій біографії – про те, що у 2013 році був суд, де ви були підозрюваним у справі про шахрайство. Справу закрили. Як можете прокоментувати?
Справа була. РЇ Р±СѓРІ співробітником благодійної організації, РґРѕ неї виникли питання щодо легальності С—С— діяльності. РўРѕРјСѓ було розслідування, С– Р±СѓРІ РґРѕРІРіРёР№ період СЂРѕР·Р±РѕСЂСѓ цієї ситуації. Справа поверталася РІ СЂС–Р·РЅС– інстанції, Р±Рѕ РЅРµ було доказової бази. Р† РїРѕ закінченню терміну РІРѕРЅР° була просто закрита, тобто РЅРµ було обвинувачувального РІРёСЃРЅРѕРІРєСѓ. Але використовується те, що РЅРµ було Р№ виправдального. Р§РѕРјСѓ РЅРµ говорять РѕР±'єктивно, коли це підхоплюють С– несуть Сѓ маси? Завжди виникає маніпуляція Р· РґСѓР¶Рµ зрозумілою метою. Якщо людину призначають РєСѓРґРёСЃСЊ, Р° РЅРµ хочуть, щоб С—С— призначили, потрібно сформувати РїСЂРѕ неї СЏРєРёР№СЃСЊ негативний образ, десь зманіпулювати. “Судили” та “був засуджений” – це Р·РѕРІСЃС–Рј СЂС–Р·РЅС– речі. Р§Рё Р±СѓРІ СЃСѓРґ? Так, РІС–РЅ Р±СѓРІ. Але РІРёРЅРё РЅС–СЏРєРѕС— РЅРµ було доведено, РЅС–СЏРєРёС… юридичних претензій РЅРµ було. Якщо взяти юридичний РІРёСЃРЅРѕРІРѕРє, СЏ РЅРµ притягався РґРѕ кримінальної відповідальності, РЅРµ Р±СѓРІ засуджений. РўРѕРјСѓ чому СЏ маю РїСЂРѕ це РєРѕРјСѓСЃСЊ щось пояснювати? Це питання підіймається щоразу, коли мене пропонують РєСѓРґРёСЃСЊ призначити. Перша хвиля була РґРІР° СЂРѕРєРё тому. Херсонське видання написало, зманіпулювало, інші підхопили, С– РІСЃС–, РєРѕРјСѓ РІРёРіС–РґРЅРѕ було показати, що РІ Херсоні щось відбувається ненормальне, підняли це. Але, якщо дивитися юридично, шлейфу немає. Репутаційно СЏ РЅРµ Р±СѓРІ Сѓ Р¶РѕРґРЅРёС… корупційних чи скандальних ситуаціях С– завжди працював РїСЂРѕР·РѕСЂРѕ, відповідально щодо закону С– так працюю далі.В
Тобто ви кажете, що стали жертвою обставин і роботодавця? Чи я помиляюся?
Що це було – замовлення, помилка чи ще щось я, не знаю. Але є результат: те, що було, закінчилося, ніякого шлейфу в мене немає, і в мені нема за що виправдовуватися. Оце й найголовніше для мене.
Як ви до цього ставитесь? Як до факту біографії, за який не маєте виправдовуватися?
Абсолютно. Я проходив поліграф двічі: коли балотувався в депутати міської ради та коли претендував на одну посаду, це було ще давно. Це питання завжди підіймалося, бо я ніколи не намагався це приховати. Завжди ми це проходили, і до мене питань не було. Якщо подивитися на мій шлях, то всі, хто зі мною працював у якихось проєктах, чи мав відносини – фінансові, чи будь-які, знають: я завжди відповідальний, працюю в межах закону і не лізу в жодні скандали. Мені не цікаві ані корупційні речі, ані щось поза законом.
Хочу повернутися РґРѕ проєкту UrbanCad. Це Р±СѓРІ РѕРґРёРЅ Р· найпопулярніших С– найвідоміших проєктів РІ Херсоні, РїСЂРѕ СЏРєРёР№ говорили РґСѓР¶Рµ багато часу, там були СЂС–Р·РЅС– фестивалі, заходи та РїРѕРґС–С—. РЇ вас хочу запитати, завдяки чому РІС–РЅ став успішним?В
Він був популярний, класний і важливий для Херсона. Для мене особисто він був про те, що ми змогли показати, якщо люди об'єднуються, вони можуть набагато більше. Ми об'єднали звичайних херсонців, скинулися по тисячі доларів, своїми руками, залучаючи друзів і знайомих зробили проєкт, і він пішов. Хоча на старті дуже багато хто казав, що це не потрібно, не на часі, і взагалі Херсону цього не треба. Я чув, що нам потрібно робити з нашими грошима, – побудувати житло бездомним, зробити дороги, ще щось – було різне. В перший рік нам казали, що це не потрібно, на другий рік сказали, що прикольно, нам цього не вистачало, на третій рік – як ми без того взагалі жили, а на четвертий – давайте вже скоріше відкривайте сезон.
Urban Cad. Фото Олександра Андрющенка / “Вгору”
РњРё це зробили РЅР° ідеї, що РјРѕР¶РЅР° оживляти місто С– території без величезних ресурсів. Це завдяки команді, Р±Рѕ проєкти – це люди, СЏРєС– Р·Р° РЅРёРјРё стоять. Якщо була Р± можливість подякувати, СЏ Р± подякував РґСЂСѓР·СЏРј С–Р· нашої бізнес-асоціації «Ми – херсонці», СЏРєС– РїС–Рґ'єдналися РґРѕ цього проєкту, повірили РІ РЅСЊРѕРіРѕ, віддали СЃРІРѕС— гроші, час, енергію. Команді, СЏРєР° адмініструвала цей проєкт, Олені Афанасьєвій, С—С— команді – “Тотему”, Р±Рѕ це наші партнери, без СЏРєРёС… цей проєкт також РЅРµ вийшов Р±Рё. Хочу подякувати Світлані, РґСЂСѓР¶РёРЅС–, СЏ РІРјРѕРІРёРІ С—С— взяти адміністрування РЅР° себе, С– РІРѕРЅР° зробила Р№РѕРіРѕ РґСѓР¶Рµ стійким С– успішним.В
Ви дуже багато сьогодні говорили про стратегічне планування, про те, як важливо планувати. Що плануєте зробити до кінця року на своїй посаді?
Ми спілкуємося в момент, коли максимальна невизначеність не тільки в країні через війну, а й, в принципі, для мене особисто, і в місті.
Р РѕР·СѓРјС–СЋ, що РјРё РІСЃС– тимчасово тут працюємо. Якщо СЃСЊРѕРіРѕРґРЅС– Сѓ мене С” цей інструмент, СЏ хотів Р±Рё закласти стратегічні камінчики, СЏРєС– працюватимуть, навіть коли СЏ РїС–РґСѓ Р· посади. РњРѕР¶Рµ, це Р±СѓРґРµ через три місяці, РјРѕР¶Рµ, через СЂС–Рє чи РґРІР°, але РІРѕРЅРё працюватимуть. РњРё збудували мережу партнерств, Р· СЏРєРёРјРё треба далі поглиблювати РІС–РґРЅРѕСЃРёРЅРё, розвиватися, Р±Рѕ РІРѕРЅРё дають результат СѓР¶Рµ СЃСЊРѕРіРѕРґРЅС–.В
Розробили план відновлення. Це план Р±СѓРґРµ нам РґСѓР¶Рµ потрібен СЏРє тільки закінчаться Р±РѕР№РѕРІС– РґС–С—, РјРё будемо РІ безпеці, С– завтра почнуть повертатися люди.В
У нас є стратегічний план, над яким працюємо далі. Ми створюємо індустріальні парки, це також дуже важливий інструмент. Індустріальні парки – це спеціальні виробничі простори, зареєстровані відповідно до закону і вони мають економічні стимули, щоб було вигідніше працювати тут, ніж поза територією індустріального парку.
Також вже на фінальній стадії схеми розміщення рекламних конструкцій. Це також була одна з великих проблем Херсона, бо на території міста ми мали нереальну кількість бордів, рекламних площин, хаотичних, страшних і навіть небезпечних, оскільки більшість з них була незаконними або аварійними та не відповідала сучасним вимогам. Тому почали з ними працювати, прибрали понад 300 конструкцій – аварійних чи незаконно встановлених. І, щоб не втрачати час, розробити єдині правила гри для всіх учасників рекламного ринку.
Визначено, що в місті буде не 1140 конструкцій, а всього 300. Вони не будуть розміщені в історичному ареалі. Вони не заважатимуть комунальним службам, не стоятимуть на комунікаціях, не заважатимуть транспортним службам, не нависатимуть над дротами тролейбусів. Вони будуть уніфіковані. Ми ще закладемо в цю схему єдиний вигляд рекламних покажчиків, тобто не буде купи різних вказівників на магазини чи кав'ярні, а будуть стели – уніфіковані, красиві, легальні, і всім буде зручніше й естетичніше. Останнє – це зупинкові комплекси, які також будуть уніфіковані, сучасні та всі одного вигляду. Херсон має можливість очиститися в плані правил гри.
Сьогодні маємо можливість зробити їх одні для всіх, щоб не було важливо, хто мер, хто депутат.
Херсон до війни. Фото Олександра Андрющенка / “Вгору”
Якщо коротко, яким би ви хотіли бачити Херсон?
Безпечним, сучасним, щоб в ньому була не калька з якихось інших міст, а щоб в ньому була збережена наша ідентичність, наші фішки. Місто щасливих людей. Щоб в нас було багато молоді, щоб в нас було багато можливостей для розвитку і самореалізації.
В