Українцям можуть повернути важливу пільгу, але не всім

Пільги в Україні / Фото: Canva
Кого з українців торкнеться?

В Україні можуть повернути нульову ставку на розмитнення авто для громадян із статусом учасника бойових дій.

Як передає "Хвиля", на початку березня у Верховній Раді зареєстрували відповідні законопроекти №13058 та №13059.

У початковий період повномасштабної війни українці мали змогу ввозити автомобілі з-за кордону без сплати мит. Однак через кілька місяців цю пільгу скасували, і зараз безмитне ввезення дозволено лише для автомобілів, призначених для військових цілей.

У березні поточного року у Верховній Раді зареєстрували два законопроекти (№13058 та №13059), які пропонують внести зміни до Митного та Податкового кодексів України. Вони дозволили б повернути можливість нульового розмитнення автомобілів для громадян, які мають статус учасника бойових дій.

Автори законопроектів зазначають, що до них регулярно звертаються військовослужбовці, які беруть участь в обороні країни, із проханням про таку пільгу. Для цих людей важливо мати можливість придбати автомобілі за доступнішою ціною, у тому числі для використання на фронті, виконання бойових та інших супутніх завдань.
Розмитнення авто в Україні / Фото: Unsplash
Зокрема, пільгове розмитнення пропонують зробити доступним для громадян, які:
  • мають статус РѕСЃРѕР±Рё Р· інвалідністю внаслідок РІС–Р№РЅРё;
  • С” учасниками Р±РѕР№РѕРІРёС… РґС–Р№, СЏРєС– отримали поранення внаслідок участі Сѓ заходах щодо забезпечення національної безпеки та РѕР±РѕСЂРѕРЅРё, відсічі та стримування РІС–Р№СЃСЊРєРѕРІРѕС— агресії проти України;
  • С” офіційно уповноваженими особами РЅР° користь вищезгаданих РѕСЃС–Р±;
  • офіційно передали власний транспортний засіб РІС–Р№СЃСЊРєРѕРІРѕРјСѓ підрозділу, СЏРєРёР№ бере участь Сѓ заходах щодо відсічі та стримування РІС–Р№СЃСЊРєРѕРІРѕС— агресії проти України.
Згідно із запропонованими змінами, пільгова категорія громадян (учасники бойових дій) зможе ввезти в Україну лише один транспортний засіб без сплати мит. Важливе обмеження: під пільги не підпадатимуть автомобілі, що походять із країни-агресора чи країни-окупанта згідно з українським законодавством, а також автомобілі, що ввозяться з окупованих територій.

Між двома законопроектами є розбіжність у термінах дії пропонованих пільг:
  • Законопроект в„–13058 передбачає нульове розмитнення лише РЅР° період РґС–С— РІС–Р№СЃСЊРєРѕРІРѕРіРѕ стану РІ Україні.
  • Законопроект в„–13059 РїСЂРѕРїРѕРЅСѓС” більш тривалий термін РґС–С— пільг - РЅРµ лише РЅР° час воєнного стану, Р° Р№ РґРѕ 31 РіСЂСѓРґРЅСЏ СЂРѕРєСѓ, наступного Р·Р° СЂРѕРєРѕРј скасування воєнного стану.
17 березня автори попередніх законопроектів зареєстрували у Верховній Раді два нові документи - №13058-1 та №13059-1. На відміну від початкових версій ці документи розширюють коло осіб, які зможуть скористатися пільгами. Наразі пільги передбачені для всіх військовослужбовців зі статусом учасника бойових дій (УБД) або офіційно уповноважених ними осіб.

Згідно з новими законопроектами, під пільгове розмитнення, як і пропонувалося раніше, підпадатимуть:
  • автомобілі легкові, РєСѓР·РѕРІРё РґРѕ РЅРёС…;
  • причепи та напівпричепи;
  • мотоцикли;
  • автобуси;
  • вантажівки.
У разі ухвалення законопроекту №13058-1 учасники бойових дій або уповноважені ними особи, а також фізичні особи, які офіційно передали власні автомобілі військовим підрозділам, зможуть завезти з-за кордону один транспортний засіб за нульовими ставками мита, акцизу та ПДВ. Але зробити це можна буде лише до скасування воєнного стану країни.

Якщо ж Верховна Рада підтримає законодавчу ініціативу №13059-1, пільга діятиме з дня набрання чинності цим документом і до 31 грудня року, наступного після року, в якому буде припинено або скасовано військовий стан.
Наразі всі ініціативи перебувають на розгляді у профільному комітеті Верховної Ради. Після ухвалення будь-якого з цих законопроектів документ набуде чинності через один місяць після його офіційного опублікування.

Вернуться назад