Яке сьогодні, 23 березня, свято в Україні: що святкують

Яке сьогодні, 23 березня, свято в Україні: що святкують
Сьогодні, 23 березня, в Україні святкують Всесвітній день метеоролога та Всесвітній день ведмедя. До Нового року залишилося 283 дні.

23 березня 2025 року — неділя. 1124-й день війни в Україні.

23 березня — яке церковне свято, чому краще утриматися від важкої фізичної праці

Сьогодні, 23 березня, в православному календарі день пам’яті святого преподобного мученика Нікона та його учнів. Це важливі постаті в історії християнства, які стали символом відданості Богові та мужності у боротьбі за віру. Вони жили в той період, коли християнство тільки починало поширюватися на Русі, а багато територій ще перебували під впливом язичництва. Нікон був не лише духовним наставником, а й сміливим проповідником, що невтомно несе світло Христової віри серед людей, які ще не знали Бога.

Нікон став відомим завдяки своїй благочестивій поведінці, вірності Богові та здатності навертати язичників до християнства. Однак його життя не було легким. Він зазнав жорстоких гонінь за свою проповідь, і, зрештою, був мучеником, разом із своїми учнями. Вони стали жертвами жорстоких переслідувань, віддаючи свої життя за те, щоб прославити Бога та поширити християнське вчення.

Ця мученицька смерть стала для віруючих величезним свідченням того, як можна віддати все заради Бога. Після цього святого Нікона та його учнів канонізували, і вони стали символом стійкості у вірі та відданості Христу. Їхній подвиг надихнув багатьох на те, щоб ще більше захоплюватися своєю вірою і слідувати їхньому прикладу.

Святий Нікон і його учні — це образи, які нагадують про важливість бути вірними своїм переконанням, навіть якщо доводиться йти через труднощі і випробування. Їхня пам'ять досі живе в серцях віруючих, а їхній подвиг вірності Богові — це урок мужності і духовної сили для кожного з нас.

Народні прикмети 23 березня / © Unsplash

Що не можна робити 23 березня

Заборонено прати, мити підлогу та займатися важкою хатньою роботою. Наші предки вірили, що вода в цей день має особливу силу – вона може "змити" не лише бруд, а й добробут із дому. Особливо застерігали від миття підлоги, бо вважалося, що можна "вимити" здоров’я домочадців. Також небажано було мити голову, щоб не позбутися удачі.

Не можна сваритися та лихословити. Цього дня вважалося важливим зберігати доброзичливість у спілкуванні. Люди вірили, що будь-яка лайка або образа можуть накликати на людину невдачу, сварки затягнуться на довгий час, а взаємини з близькими можуть погіршитися. Особливо застерігали від сварок у сім’ї – це могло принести розлади та труднощі у домі.

Не можна рубати дерева та ламати гілки. Здавна вірили, що у цей день природа "прокидається" після зими, і якщо зламати гілку або зрубати дерево, можна накликати на себе хвороби та невдачі. Особливо остерігалися обрізати фруктові дерева – це могло призвести до поганого врожаю.

Не можна залишати крихти на столі. Цей день вважався особливим для достатку та родинного благополуччя, тому казали: "Залишиш крихти – від себе хліб відженеш". Треба було зібрати все до останньої крихти, щоб у домі завжди був достаток.

Жінкам не можна шити, вишивати, різати тканину. Вважалося, що будь-які дії, пов’язані з голкою чи ножицями, можуть "порізати" власну долю або щастя родини. Особливо це стосувалося незаміжніх дівчат – їм забороняли шити, щоб не "зашити" своє майбутнє сімейне щастя.

Прикмети погоди на 23 березня

  • Якщо РЅР° РќРёРєРѕРЅР° Р±СѓРІ РґРѕС‰, вважалося, що літо Р±СѓРґРµ вологим.
  • Якщо танув СЃРЅС–Рі, то чекали РЅР° теплу весну.
  • Сильний вітер – РґРѕ холодної весни та РїС–Р·РЅСЊРѕРіРѕ літа.
  • РЇСЃРЅР°, сонячна РїРѕРіРѕРґР° – РЅР° РґРѕР±СЂРёР№ врожай.
  • Якщо прилетіли жайворонки – остаточно прийшла весна.
  • Туман Сѓ цей день – РґРѕ дощового літа.
  • Якщо вночі РјРѕСЂРѕР·, то ще 40 РґРЅС–РІ можливі холодні ранки.

Народні традиції 23 березня

Ворожіння на майбутнє. Цього дня дівчата часто ворожили, намагаючись передбачити своє майбутнє. Це могли бути ворожіння на заміжжя, на погоду або на врожай. Вважалося, що такі ворожіння, проведені на Василину Весняну, матимуть особливу силу.

Поминальні традиції. У деяких регіонах цей день був також пов’язаний із поминальними традиціями. Люди відвідували могили своїх родичів, ставили на них квіти, приносили жертви (запалювали свічки) та молилися за душі померлих.

Зустріч птахів. Цього дня особливу увагу звертали на появу весняних птахів. Люди зустрічали перших журавлів, ластівок, жайворонків, які повертаються з південних країв. Вважалося, що перші весняні птахи приносять удачу, і їх поява була ознакою того, що весна прийшла остаточно.

Обряд зустрічі весни. Цей день вважався символом пробудження природи, тому люди святкували прихід весни. У селах проводили різноманітні обряди для того, щоб забезпечити багатий врожай і хорошу погоду. Збиралися на поля, луки, святкували, співали пісні, запалювали вогнища, щоб "прогнати" зиму і привернути весняну теплоту.

Природні обряди. Щоб забезпечити хороший урожай і здоров'я, іноді проводили обряди з водою або землею, наприклад, обливали рослини, яким не вистачало вологи, або закопували монети в землю на території садів чи полів. Це вважалося способом "залучити" до себе удачу й багатство.

Ворожіння, віщування, народні обряди — не є науками і передбачення не завжди справджуються на 100%. Інформація досить часто має розважальний характер, тому сприймати її потрібно не серйозно.

Хто святкує день ангела 23 березня

23 березня 2025 року привітайте з іменинами Василя, Іллю, Георгія, Макара, Олексія, Сергія, Анастасію, Варвару, Лідію.

Василь — давньогрецьке походження, означає "цар". В дитинстві врівноважений, добросердечний. В дорослому віці часто стає мізантропом, добродушним.

Ілля — давньоєврейське ім'я, перекладається як "мій Бог Яхве". В дитинстві м'який, комунікабельний. В дорослому віці стає амбітним, прагматичним, вимогливим до себе.

Георгій — давньогрецьке коріння, тлумачиться як "землероб". В дитинстві мрійливий, честолюбний. В дорослому віці стає жартівником, дуже веселим, душею компанії.

Макар — давньогрецьке походження, означає "блаженний". В дитинстві чесний, добрий. В дорослому віці стає справедливим, щирим, витривалим.

Олексій — давньогрецьке ім'я, перекладається як "помічник". В дитинстві ініціативний, працьовитий. В дорослому віці стає інтровертом, живе в своєму світі.

Сергій — латинське коріння, тлумачиться як "знатний". В дитинстві невпевнений в собі, замкнутий. В дорослому віці стає комунікабельним, діє по справедливості.

Анастасія — давньогрецьке походження, означає "безсмертна". В дитинстві романтична, мрійлива. В дорослому віці стає сентиментальною, емоційною натурою.

Варвара — латинське ім'я, перекладається як "чужоземка". В дитинстві тверда і незалежна. В дорослому віці стає непохитною, серйозною, працелюбною.

Лідія — давньогрецьке коріння, тлумачиться як "жителька Лідії". В дитинстві чуйна, але не вміє прощати образи. В дорослому віці стає впертою, вміє знаходити вихід з будь-якої ситуації.

Пам’ятні дати 23 березня

Календар важливих подій в Україні та світі за 23 березня:
  • 625 СЂС–Рє – біля РіРѕСЂРё РЈС…СѓРґ (сучасна Саудівська Аравія) відбулася битва РјС–Р¶ мусульманами Медини, очолюваними РїСЂРѕСЂРѕРєРѕРј Мухаммадом, та військами курайшитів РїС–Рґ РїСЂРѕРІРѕРґРѕРј РђР±Сѓ Суфіана С–Р±РЅ Харба. РџРѕРїСЂРё поразку мусульман Сѓ цій сутичці, Сѓ глобальному протистоянні РІРѕРЅРё здобули перемогу;
  • 1153 СЂС–Рє – Сѓ Констанці, РЅР° березі Боденського озера, імператор Фрідріх I Барбаросса уклав СѓРіРѕРґСѓ Р· Папою Р РёРјСЃСЊРєРёРј Євгенієм III, СЏРєРёР№ сподівався РЅР° Р№РѕРіРѕ підтримку Сѓ боротьбі Р· СЂРёРјСЃСЊРєРёРјРё повстанцями. Втім, РґРѕРїРѕРјРѕРіРё так С– РЅРµ отримав;
  • 1324 СЂС–Рє – Папа Іван XXII відлучив імператора Людовика Баварського РІС–Рґ церкви. Це стало РѕРґРЅРёРј Р· етапів затяжного конфлікту РјС–Р¶ СЂРёРјСЃСЊРєРѕСЋ курією та імператорською владою;
  • 1400 СЂС–Рє – Рї'ятирічний РІ'єтнамський імператор Чан Тхьеу Де Р·СЂС–РєСЃСЏ престолу РЅР° користь СЃРІРѕРіРѕ РґС–РґР° РҐРѕ РљСѓС— Лі, що ознаменувало кінець династії Чан, СЏРєР° правила країною майже 175 СЂРѕРєС–РІ;
  • 1513 СЂС–Рє – Венеційська республіка приєдналася РґРѕ Священної Ліги, взявши участь Сѓ РІС–Р№РЅС– проти Франції Людовика XII;
  • 1534 СЂС–Рє – Папа Климент VII оголосив недійсним розлучення англійського короля Генріха VIII Р· Катериною Арагонською, хоча той уже одружився Р· РђРЅРЅРѕСЋ Болейн. Це стало офіційним СЂРѕР·СЂРёРІРѕРј РјС–Р¶ Англіканською церквою та Ватиканом;
  • 1568 СЂС–Рє – Сѓ Лонжимо Катерина Медичі та Карл IX Валуа уклали РјРёСЂРЅРёР№ РґРѕРіРѕРІС–СЂ, завершивши РґСЂСѓРіСѓ французьку релігійну РІС–Р№РЅСѓ;
  • 1743 СЂС–Рє – Сѓ лондонському театрі Ковент-Гарден вперше виконано ораторію Георга Генделя "Месія";
  • 1841 СЂС–Рє – Сѓ Лондоні відкрилася перша РІ Європі публічна фотостудія Річарда Біерда;
  • 1849 СЂС–Рє – армія сардинського короля Карла Альберта зазнала нищівної поразки РІС–Рґ австрійських РІС–Р№СЃСЊРє Сѓ битві РїС–Рґ Новарою. Це поклало край Першій італійській РІС–Р№РЅС– Р·Р° незалежність;
  • 1857 СЂС–Рє – Сѓ РќСЊСЋ-Йорку проведено перші випробування безпечного пасажирського ліфта, сконструйованого Елайшею Отісом;
  • 1868 СЂС–Рє – засновано Університет Каліфорнії;
  • 1869 СЂС–Рє – Лейпцизький університет надав Фрідріху Ніцше докторський ступінь без захисту дисертації;
  • 1876 СЂС–Рє – Павло Яблочков отримав патент РЅР° електричну лампу;
  • 1891 СЂС–Рє – Сѓ Великій Британії вперше використано футбольну сітку для РІРѕСЂС–С‚;
  • 1903 СЂС–Рє – брати Райт подали патент РЅР° літальний апарат, СЏРєРёР№ отримали 1906 СЂРѕРєСѓ;
  • 1913 СЂС–Рє – сильний торнадо РІ Омасі (РЎРЁРђ) зруйнував велику частину міста, забравши життя 94 людей;
  • 1918 СЂС–Рє – Українська Центральна Рада ухвалила рішення РїСЂРѕ використання української РјРѕРІРё Сѓ діловодстві;
  • 1919 СЂС–Рє – Беніто Муссоліні заснував Сѓ Мілані політичну організацію "Італійський СЃРѕСЋР· боротьби", що стало початком італійського фашизму;
  • 1928 СЂС–Рє – Кам'янець-Подільська фортеця отримала статус історико-культурного заповідника;
  • 1933 СЂС–Рє – Сѓ Німеччині Гітлер отримав диктаторські повноваження після ухвалення закону "РџСЂРѕ ліквідацію тяжкого становища народу С– держави";
  • 1939 СЂС–Рє – Угорщина напала РЅР° Словаччину, що вплинуло РЅР° формування сучасних РєРѕСЂРґРѕРЅС–РІ України;
  • 1944 СЂС–Рє – Сѓ Києві створено Ботанічний сад Академії наук РЈР РЎР ;
  • 1950 СЂС–Рє – засновано Всесвітню метеорологічну організацію;
  • 1956 СЂС–Рє – Пакистан проголошено ісламською республікою Р· федеративним устроєм;
  • 1965 СЂС–Рє – стартував космічний корабель Gemini-3. Астронавт Вірджіл Гріссом став першою людиною, СЏРєР° побувала Сѓ РєРѕСЃРјРѕСЃС– двічі;
  • 1966 СЂС–Рє – Сѓ Р РёРјС– відбулася перша Р·Р° 400 СЂРѕРєС–РІ зустріч Папи Р РёРјСЃСЊРєРѕРіРѕ Р· архієпископом Кентерберійським;
  • 1983 СЂС–Рє – президент РЎРЁРђ Рональд Рейган оголосив РїСЂРѕ запуск програми "Стратегічної РѕР±РѕСЂРѕРЅРЅРѕС— ініціативи" Сѓ протистоянні Р· РЎР РЎР ;
  • 1994 СЂС–Рє – Сѓ Брюсселі підписано РґРѕРіРѕРІС–СЂ РїСЂРѕ співпрацю РјС–Р¶ Україною та Європейським РЎРѕСЋР·РѕРј;
  • 1997 СЂС–Рє – Сѓ РЎРЁРђ проведена унікальна операція Р· пересадки семи органів десятимісячній дитині;
  • 1998 СЂС–Рє – фільм "Титанік" Р·РґРѕР±СѓРІ 11 премій "Оскар";
  • 2001 СЂС–Рє – орбітальна станція "РњРёСЂ" затоплена Сѓ РўРёС…РѕРјСѓ океані;
  • 2005 СЂС–Рє – СЂРѕСЃС–Р№СЃСЊРєРёР№ десантний корабель без дозволу України висадив РІС–Р№СЃСЊРєРѕРІРёС… Сѓ районі РіРѕСЂРё РћРїСѓРє;
  • 2011 СЂС–Рє – РЅРѕРІРёРј предстоятелем УГКЦ став Святослав Шевчук;
  • 2013 СЂС–Рє – рекордний снігопад Сѓ Києві паралізував місто;
  • 2020 СЂС–Рє – кількість статей РІ Українській Вікіпедії досягла мільйона.

Яке сьогодні свято в Україні і світі 

Сьогодні, 23 березня, в Україні святкують Всесвітній день метеоролога / © Unsplash
23 березня в Україні і світі святкують Всесвітній день ведмедя. Це неофіційне екологічне свято, присвячене збереженню ведмедів та їхніх природних середовищ існування. Цікавий факт: існує 8 видів ведмедів, серед яких найвідоміші бурий, білий, гімалайський та панда. Цього дня зоозахисні організації, екологи та природоохоронні фонди проводять освітні заходи та кампанії для підтримки ведмедів у дикій природі. Мета Всесвітнього дня ведмедя – привернути увагу до захисту ведмедів та їхнього природного середовища.Цей день нагадує про важливість гармонійного співіснування людини й дикої природи.

Також 23 березня День ОК. Це свято присвячене одному з найпоширеніших слів у світі – "OK". Його історія бере початок у США 1830-х років. Тоді було модно створювати жартівливі скорочення. Одним із таких стало "OK", що означало спотворену фразу "oll korrect" – неправильне написання "all correct" ("все правильно"). Цей вираз особливо прославився під час передвиборчої кампанії президента Мартіна Ван Бюрена 1840 року. Він мав прізвисько "Old Kinderhook" (за назвою його рідного міста), а його прихильники використовували гасло "Vote for OK", що зробило слово ще популярнішим.

А ще 23 березня День атеїста. Є неофіційним святом, яке визнає права тих, хто не вірить у бога чи надприродні сили, а керується раціональним підходом до світу, наукою та критичним мисленням. Дата була обрана символічно, оскільки вона наголошує на важливості свободи думок та переконань. День атеїста не є широко визнаним святом у світі, але він підтримується тими, хто виступає за секуляризм (відокремлення релігії від держави) і за свободу вибору в питаннях віри. Атеїзм — це світогляд, який заперечує існування богів і надприродних явищ. Це не релігія, а погляд на світ, заснований на фактах, логіці та наукових доказах. Атеїсти можуть бути скептиками або гуманістами, які шукають моральні принципи без релігійної підоснови.

23 березня святкують День красивого погляду. Є неофіційним святом, що акцентує увагу на силі та значенні погляду як важливого інструмента комунікації.Красивий погляд — це не лише естетика очей, а й вираження внутрішнього світу людини. Погляд може передавати набагато більше, ніж слова, і часто є прямим відображенням емоцій, почуттів і настрою. Це свято нагадує нам про те, як погляд може бути чудовим інструментом взаєморозуміння і зв'язку між людьми.

Також 23 березня День цуценяти. Це неофіційний день, коли ми святкуємо всі чарівні моменти, які приносять маленькі цуценята, а також нагадуємо про важливість правильного догляду та виховання тварин з самого початку їхнього життя. Це свято для всіх, хто любить собак і радіє кожному кроку маленького песика. Цуценята — це втілення щастя, радості та початку нового етапу. Вони вчать нас бути більш турботливими і уважними до тварин. Цей день — чудова нагода віддати шану цуценятам та нагадати собі про важливість правильної турботи про тварин.

А ще 23 березня Всесвітній день метеоролога. Це свято заснувала Всесвітня метеорологічна організація (WMO) 1960 року на честь її створення. Цей день відзначають, щоб привернути увагу до діяльності метеорологів — фахівців, які досліджують атмосферу, погоду та клімат. Вони не лише прогнозують погоду, а й вивчають її вплив на різні сфери нашого життя, від сільського господарства до глобальних змін клімату. Метеорологи допомагають передбачати зміни погоди, що можуть вплинути на наше повсякденне життя, наприклад, через шторм, дощ чи тепло. Вони аналізують екстремальні погодні явища, такі як урагани, снігопади чи торнадо, що допомагає запобігти катастрофам. Метеорологи також активно вивчають зміни клімату, щоб зрозуміти, як вони можуть вплинути на планету та допомогти знайти рішення для збереження навколишнього середовища.

РўРЎРќ
Вернуться назад