"Стануть золотими": в Україні злетять тарифи на вивіз сміття

Вивіз сміття в Україні / Фото: bolekhiv-rada.gov.ua

Експерт у сфері житлово-комунального господарства Олег Попенко розповів, що зміниться після реформи ЖКГ

Законопроєкт 6013, що передбачає приватизацію комунальних підприємств України, може призвести до значного зростання тарифів на вивіз сміття.

Як передає "Хвиля", про це повідомив експерт у сфері житлово-комунального господарства Олег Попенко в інтерв’ю Юрію Романенку.

Він попередив, що передача послуги вивезення сміття у приватні руки зробить її непомірно дорогою для українців.

"Усі розмови про те, що вивіз сміття – це прямо золото, яке ми можемо добувати, – повна нісенітниця. Вивіз сміття в Німеччині дотаційний. Він фінансується частково з бюджету, який створює інфраструктуру, а частково за рахунок дуального фонду, до якого гроші сплачують монополісти згідно із законом", – зазначив Попенко.
За словами експерта, у Мюнхені, де мінімальна зарплата становить близько 3500 євро, домогосподарство сплачує за вивіз сміття приблизно 10 євро. В Україні ж зараз, залежно від міста, тариф коливається від 30-40 до 100-120 гривень.

"Якщо вивіз сміття перейде в приватні руки, ваша вартість вивезення та всього іншого просто буде космічною. З нашою монопольною вартістю бензину, з нашою корупцією, з нашими неконтрольованими поїздками автомобілів – можете уявити, на що це перетвориться", – попередив експерт.

Попенко наводить тривожну статистику: в Україні вже існує 6 тисяч офіційних сміттєвих полігонів і 30 тисяч неофіційних. Приватизація сфери вивезення сміття може лише погіршити цю проблему.

Експерт також розповів про позитивний досвід Німеччини у сфері переробки сміття та виробництва теплової енергії.

"В Аугсбурзі є сміттєпереробний завод, який виробляє тепло. І це тепло йде на опалення багатоквартирних будинків, що розташовані в районі заводу. Особливість цього заводу в тому, що будинки, розташовані поруч, отримують тепло зі знижкою 20-30-40% залежно від відстані", – пояснив Попенко.

На думку експерта, такий підхід слід застосовувати і в Україні: "Я вважаю, що багатоквартирні будинки, які знаходяться в таких місцях, наприклад, як Єврореконструкція, в екологічно шкідливих зонах, як на Позняках біля заводу "Енергія", повинні отримувати тепло зі знижкою до 50%".

Попенко підкреслив, що це питання потрібно вирішувати на державному рівні, на рівні Верховної Ради, і поширити таку практику на міста з великими промисловими об’єктами – Кам’янське, Кривий Ріг, Дніпро, Запоріжжя.

"Будинки на відстані півтора кілометра від ТЕЦ, що працюють на шкідливих виробництвах, повинні отримувати тепло зі знижкою до 50%. Це правильно", – додав експерт.

За оцінкою Попенка, законопроєкт 6013, замість вирішення існуючих проблем у сфері вивезення та переробки сміття, лише загострить їх і зробить послуги недоступними для більшості українців.
Вернуться назад