16 березня — яке церковне свято, чому не можна брати і давати гроші в борг

16 березня — яке церковне свято, чому не можна брати і давати гроші в борг
Що сьогодні за церковне свято святкують в Україні за новим календарем і кому моляться віряни — читайте в матеріалі ТСН.ua.

Сьогодні, 16 березня, в православному календарі день пам’яті святих мучеників Савина і Папи. Святий Савин був, ймовірно, християнським священиком або дияконом, який жив у період великого переслідування християн при імператорі Діоклетіані (III-IV століття). Під час правління Діоклетіана в Римській імперії християни зазнавали численних переслідувань і катувань, оскільки вони відмовлялися поклонятися римським богам і імператору як божеству.

Савин, як і багато християн того часу, не погоджувався з вимогами імператора і залишався вірним Христу, що призвело до його арешту. За свідченнями традицій, Савин зазнав жорстоких катувань, а потім був страчений за віру. Місце його мучеництва і смерть не є точно визначеними, але його пам’ять жива в християнських громадах, де він вшановується як мученик.


Що стосується святого Папи, то його особистість теж може бути трохи неоднозначною, оскільки в історії є кілька святих з таким ім'ям. Але найбільш відомим є Папа, який теж був мучеником, постраждав за християнську віру. Існує також імовірність, що Папа — це святе ім'я для кількох мучеників, які жили в різних часах і регіонах, тому інформація про нього може бути об’єднана в одному образі.

Згідно з деякими джерелами, Папа був, ймовірно, дияконом або іншим священним служителем, який активно поширював християнство. Як і Савин, він був страчений через відмову від поклоніння римським богам і імператору. Його мучеництво стало символом мужності і віри, і його пам’ять відзначається в церквах, де його ім’я вшановується серед мучеників.

Прикмети 16 березня

Народні прикмети 16 березня / © Unsplash
  • Якщо цей день сонячний, то літо Р±СѓРґРµ теплим, Р° РѕСЃС–РЅСЊ — багатою РЅР° врожай.
  • Гроза чи сильний вітер вказують РЅР° можливі неврожайні сезони РІ майбутньому.
  • Якщо РґРѕ цього РґРЅСЏ РЅРµ було СЃРЅС–РіСѓ, Р° 16 березня РІС–РЅ з’явився, то весна Р±СѓРґРµ холодною Р№ дощовою.

Що сьогодні не можна робити

Не можна працювати на землі в цей день, особливо в день пам'яті мучеників. Це пов'язано з повагою до святого дня та забороною на важку фізичну працю. Не варто давати в борг гроші цього дня, оскільки в народі вважалося, що це може спричинити фінансові труднощі протягом року.

Що можна робити сьогодні

Цього дня в деяких регіонах влаштовували весняні забави, гуляння, співали пісень про прихід весни. Жінки молилися за добробут родини, благословення на працю в полі.

В народі 16 березня було відоме під назвами Макарій Весняний або Макарій на воді.
Всі ці назви були пов'язані з тим, що в цей час на річках ще могли плавати криги, і люди вірили, що їхнє танення обіцяє сприятливу весну. Водночас вважалося, що якщо крига ще не розтанула, то холодна погода може затриматися.

Що не можна робити 16 березня

Не можна починати важливі справи. Вважалося, що цього дня не слід розпочинати нові проекти чи важливі роботи, оскільки це могло призвести до невдач. Вважалося, що цей день більше підходить для підготовки до роботи, ніж для початку важливих справ.
Не можна працювати на землі. Незважаючи на те, що свято вважалося початком весняного циклу, тому заборонялося працювати на полі або садити нові рослини. Це було пов'язано з віруванням, що так можна "наробити помилок" у господарстві, які призведуть до поганого врожаю.

Не можна сваритися або конфліктувати. Вважалося, що сварки і конфлікти в цей день принесуть нещастя. Люди намагалися уникати розбіжностей і зберігати мир у родині, щоб не накликати на себе нещастя.

Не можна купатися в річках чи озерах. Оскільки в цей час вода ще могла бути холодною, то купатися чи занурюватися в воду вважалося небезпечним. Крім того, це могло бути пов'язано з вірою, що вода цього дня є святинною і повинна використовуватись лише для очищення або певних обрядів.

Не можна бігати через річку або потік. Існувало повір'я, що перехід через воду цього дня може призвести до хвороб, тому бажано було уникати таких дій.

Прикмети погоди на 16 березня

  • Тепла РІРѕРґР° РІ річках С– озерах РІ цей день вважалася ознакою теплої С– ранньої весни.
  • Якщо РІ цей день РІРѕРґР° РІ річках ще РЅРµ відтанула, то РјРѕР¶РЅР° було чекати РїС–Р·РЅС–С… заморозків.
  • Якщо птахи (особливо ластівки або жайворонки) РЅР° 16 березня прилітали рано, це було ознакою того, що весна Р±СѓРґРµ теплою.
  • Небо РїРѕС…РјСѓСЂРµ або Р№РґРµ СЃРЅС–Рі, це вказує РЅР° те, що весна затримається або Р±СѓРґРµ холодною.
  • Річка щепід РєСЂРёРіРѕСЋ, це вважається ознакою того, що холоди ще затримаються.
  • Туман передбачає теплу С– сприятливу весну.

Народні традиції 16 березня

Підготовка до весняних робіт. Люди часто займалися підготовкою до сільськогосподарських робіт. Це був час, коли чистили і лагодили сільськогосподарські інструменти, ремонтували обори та сараї, готували насіння для посіву. Вважалося, що це допоможе налаштуватися на успішну весну.

Молитви та обряди для врожаю. Селяни просили благословення для свого господарства і майбутніх польових робіт. Існували також ритуали, в яких брали участь члени родини, зокрема символічне "завдяки" землі за хороший врожай минулого року та надії на наступний.

Приготування їжі на свято. Як і в багатьох інших свят, цього дня готували особливі страви. Зазвичай це були страви з нового врожаю (якщо він вже з’являвся), а також різноманітні випічки, оскільки свято відзначалося на тлі завершення зими. Сім’ї часто збиралися разом за святковим столом.

Весняні співи і пісні. Цього дня молодь могла співати весняні пісні, які виражали надії на щасливу весну і добробут. Це був також час, коли виходили гуляти, співати, проводити час разом, святкуючи прихід весни.

Хто святкує день ангела 16 березня

16 березня 2025 року привітайте з іменинами Дениса, Івана, Олександра, Павла, Романа.
Денис — давньогрецьке походження, означає "присвячений Діонісу". В дитинстві непосидючий, розумний. В дорослому віці стає веселим, оптимістичним, товариським.

Іван — давньоіудейське ім'я, перекладається як "милість Божа". В дитинстві відданий, дружелюбний. В дорослому віці стає неквапливим, працьовитим.

Олександр — давньогрецьке коріння, тлумачиться як "захисник". В дитинстві наполегливий, ціленаправлений. В дорослому віці стає дещо запальним, може бути дратівливим.

Павло — латинське походження, означає "молодший". В дитинстві скромний, щирий. В дорослому віці може не довіряти людям, інколи може впасти в депресію.

Роман — латинське ім'я, перекладається як "римський громадянин". В дитинстві товариський, щедрий. В дорослому віці завжди прийде на допомогу, стає життєлюбним.

Пам’ятні дати 16 березня

Сьогодні, 16 березня, в Україні святкують День працівників житлово-комунального господарства та побутового обслуговування. До Нового року залишилося 290 днів.

16 березня 2025 року — неділя. 1117-й день війни в Україні.

Календар важливих подій в Україні та світі за 16 березня:
  • 587 СЂС–Рє РґРѕ РЅ. Рµ. — цар Вавилону Навуходоносор II захоплює Єрусалим (Р·РіС–РґРЅРѕ Р· РҐСЂРѕРЅС–РєРѕСЋ Навуходоносора).
  • 870 СЂС–Рє — Сѓ Болгарії засновано православну церкву.
  • 1521 СЂС–Рє — РїС–Рґ час першої навколосвітньої РїРѕРґРѕСЂРѕР¶С– португальський мореплавець Фернан Магеллан досягає Філіппінських островів; через півтора місяця РІС–РЅ загинув Сѓ битві Р· місцевими племенами.
  • 1669 СЂС–Рє — підписано Глухівські статті РјС–Р¶ гетьманом Лівобережної України Дем'СЏРЅРѕРј Многогрішним та РјРѕСЃРєРѕРІСЃСЊРєРёРј СѓСЂСЏРґРѕРј.
  • 1827 СЂС–Рє — вийшов перший РІ РЎРЁРђ журнал, заснований афроамериканцями, — "Журнал СЃРІРѕР±РѕРґРё".
  • 1851 СЂС–Рє — Іспанія та Ватикан підписують конкордат, Р·РіС–РґРЅРѕ Р· СЏРєРёРј католицька церква визнається єдиною державною, Р° РІСЃСЏ система освіти РїРѕРІРёРЅРЅР° відповідати католицьким канонам.
  • 1880 СЂС–Рє — українського поета Івана Франка арештовують Р·Р° РїС–РґРѕР·СЂРѕСЋ РІ революційній агітації.
  • 1900 СЂС–Рє — офіційне відкриття РњС–РЅРѕР№СЃСЊРєРѕС— цивілізації англійським археологом Артуром Евансом.
  • 1917 СЂС–Рє — Сѓ Києві відбувається велика маніфестація, присвячена святу революції.
  • 1919 СЂС–Рє — Сѓ РЎРЁРђ випробовують перший бездротовий телефон для Р·РІ'СЏР·РєСѓ Р· літаком.
  • 1923 СЂС–Рє — РІ Італії поліція забороняє СЃРІРёСЃС‚ та інші РїСЂРѕСЏРІРё незадоволення РїС–Рґ час театральних вистав.
  • 1960 СЂС–Рє — Сѓ РќСЊСЋ-Йорку презентують перший автомобіль РЅР° сонячних батареях.
  • 1990 СЂС–Рє — Сѓ Львові відкривається перша сесія відродженого Наукового товариства імені Тараса Шевченка.
  • 1998 СЂС–Рє — Папа Р РёРјСЃСЊРєРёР№ Іван Павло II вибачається Р·Р° мовчання та бездіяльність багатьох католиків РїС–Рґ час Голокосту.
  • 2006 СЂС–Рє — Генеральна Асамблея РћРћРќ майже одностайно ухвалює рішення РїСЂРѕ створення Ради Р· прав людини.
  • 2014 СЂС–Рє — РІ РљСЂРёРјСѓ відбувається незаконний "референдум", СЏРєРёР№ став частиною окупації Росією півострова.
  • 2022 СЂС–Рє — СЂРѕСЃС–Р№СЃСЊРєС– РІС–Р№СЃСЊРєР° здійснюють авіаудар РїРѕ Маріупольському театру.

Яке сьогодні свято в Україні і світі 

16 березня в Україні і світі святкують День свободи інформації / © Unsplash
16 березня в Україні і світі святкують День працівників житлово-комунального господарства та побутового обслуговування в Україні. Припадає на третю неділю березня. Свято було встановлено Указом Президента України від 15 лютого 1994 року з метою вшанування працівників, які забезпечують комфортні умови життя населення, обслуговують житловий фонд, надають комунальні послуги (електропостачання, водопостачання, опалення, прибирання тощо), а також працюють у сфері побутового обслуговування (перукарі, швачки, ремонтники, майстри з обслуговування техніки та інші).

Працівники житлово-комунального господарства та побутового обслуговування відіграють ключову роль у забезпеченні комфортного та безпечного проживання громадян. Вони відповідають за чистоту вулиць, безперебійне водопостачання, теплопостачання, освітлення, а також за належний стан житлових будинків та інфраструктури. Цього дня проводяться урочисті заходи, на яких відзначаються досягнення працівників галузі, вручаються нагороди та подяки за сумлінну працю. Міські та обласні ради організовують святкові заходи та публічні привітання.

Також 16 березня День чорної преси. Був створений на честь першого афроамериканського періодичного видання "Freedom's Journal", яке почало виходити цього дня 1827 року в Нью-Йорку. Ця подія стала знаковою для історії США, оскільки афроамериканці вперше отримали власний голос у друкованих медіа. Газета "Freedom's Journal", заснована Джоном Рассвурмом і Самуелем Корнішем, виступала проти рабства, дискримінації та расової несправедливості.

А ще 16 березня День свободи інформації. Це неофіційне свято, яке підкреслює важливість відкритого доступу до інформації, прозорості урядових процесів і права громадян знати правду. Дата обрана на честь дня народження Джеймса Медісона (1751–1836), четвертого президента США, якого вважають одним із головних авторів американської Конституції та прихильником свободи слова й інформації.

16 березня святкують День без селфі. Це неофіційне свято, створене для того, щоб заохотити людей на один день відмовитися від селфі та звернути більше уваги на навколишній світ, живе спілкування та власні враження. Точна дата створення Дня без селфі невідома, але він з'явився як відповідь на зростаючу стурбованість психологів щодо впливу надмірного селфі-фотографування на психічне здоров'я людей. Активісти запропонували присвятити один день року життю без самофотографування, щоб привернути увагу до проблеми цифрової залежності. Цей день є можливістю переосмислити своє ставлення до самопрезентації в інтернеті та відновити зв'язок з реальним світом.
Надмірна увага до селфі може призвести до розвитку нарцисизму та зниження самооцінки. День без селфі нагадує про цінність живого спілкування та взаємодії з людьми, допомагаючи зберегти баланс між цифровим та реальним життям.

Вернуться назад