Без ліків та під загрозою примусового вивезення: як вижила в окупації Степанівська психлікарня на Херсонщині

Під обстрілами російськими військовими зараз, під час окупації — без ліків та під загрозою примусового вивезення. Що відбувалося з початку повномасштабного вторгнення армії РФ у Степанівському закладі з надання психіатричної допомоги на Херсонщині та як живуть зараз – дізнавалось Суспільне.

Під час окупації правобережжя в Херсонському обласному закладі з надання психіатричної допомоги російські військові шукали біолабораторію, розповідає його директор Павло Паламарчук. На той час тут лікувались 465 пацієнтів. З усіх норм Женевської конвенції, каже лікар, окупаційна влада виконувала лише пункт про забезпечення продуктами. Психотропні препарати шукали й купували лікарі за власні гроші.

"У нас специфічний персонал. У нас патріоти свого закладу і ніхто з них не приховував свого патріотичного ставлення до України й до ЗСУ. Це було видно зразу неозброєним оком. І тому якось безнапасно пережили цей період більш-менш", — розповів Паламарчук.
Херсонщина. Директор Степанівської психлікарні Павло Паламарчук, 4 квітня 2023 року Фото: Суспільне Херсон

Директор закладу згадує, як так званий "директор обласного департаменту здоров'я", призначений окупаційною владою, постійно погрожував розправою — персонал та адміністрація перебували під сильним тиском через спроби вивезти насильно пацієнтів на лівий берег Херсонщини.

"Зробити це їм так не вдалося. А після того, як зайшли Збройні сили України, ми дійсно евакуювали 267 пацієнтів в Одесу, Полтаву, до Львова, в інші місця України. Очікуємо, що завершиться війна і ми заберемо цих наших пацієнтів назад. Коли відправляли їх туди, плакали всі: і пацієнти, і персонал, і лікарі", — розповідає Павло Паламарчук.
Херсонщина. Один зі снарядів пошкодив дерево на території Степанівської психлікарні, 4 квітня 2023 року Фото: Суспільне Херсон

Після звільнення Херсона, заклад на півтора місяця залишився без електроенергії та води. Лікарі за власні гроші придбали генератор, їсти варили на польовій кухні, щоб обмити лежачих пацієнтів, персонал грів воду у себе вдома і носив її до лікарні, пригадує директор закладу. Зараз є все, а для безпеки у закладі обладнали два бомбосховища.

"Три входи й три виходи. Тут є туалети, ліжка для важких, постільні приналежності, запаси води та їжі. Бомбосховище лікарні розраховане на 300 людей", — показує укриття Павло Паламарчук.
В 
Третього квітня поточного року лікарню обстріляли російські військові. На той момент, за словами директора, у закладі перебували 47 пацієнтів та 10 працівників. Снаряди пошкодили паркан, вибухова хвиля вибила вікна.

Що відомо

  • Р РѕСЃС–Р№СЃСЊРєР° армія зранку 10 квітня гатила РїРѕ лікарні Сѓ РЎСѓРІРѕСЂРѕРІСЃСЊРєРѕРјСѓ районі Херсона. Пошкоджені кілька РІС–РєРѕРЅ.
  • Р’РїСЂРѕРґРѕРІР¶ РґРѕР±Рё 9 квітня СЂРѕСЃС–Р№СЃСЊРєС– РІС–Р№СЃСЊРєР° 78 разів обстріляли Херсонську область, випустили РїРѕ С—С— території 360 снарядів.
  • РќР° Херсонському напрямку СЂРѕСЃС–Р№СЃСЊРєС– РІС–Р№СЃСЊРєР° обороняються та обстрілюють населені пункти, СЏРєС– розташовані РїРѕСЂСЏРґ Р· лінією Р±РѕР№РѕРІРѕРіРѕ зіткнення. 9 квітня РїС–Рґ обстріли потрапили — Качкарівка, Миколаївка, Львове, Микільське та Інженерне, Р° також Херсон.
  • 9 квітня СЂРѕСЃС–Р№СЃСЊРєС– РІС–Р№СЃСЊРєР° Р· "Градів" 14 разів вдарили РїРѕ селу Милове РЅР° Херсонщині. Загиблих та поранених немає. РЈ Херсоні — поранена Р¶С–РЅРєР°. Їй надали РґРѕРїРѕРјРѕРіСѓ РЅР° місці обстрілу.
  • РђСЂРјС–СЏ РФ завдала удару керованими авіабомбами РїРѕ Новобериславу РЅР° Херсонщині. Рђ також Р· винищувачів скинули три Р±РѕРјР±Рё РЅР° РљС–Р·РѕРјРёСЃ. Попередньо загиблих та поранених немає.
Суспільне Херсон
Вернуться назад