
РџС–Рґ Р·РІСѓРєРё безперестанних прильотів РјРё їдемо вулицями невеликого містечка, РґРµ раз РїРѕ раз погляд чіпляється Р·Р° зруйновані обстрілами хати. Біля РѕРґРЅРѕРіРѕ Р· Р±СѓРґРёРЅРєС–РІ, РґРµ РЅРёРЅС– базується міськрада, стрічаємо РіСЂСѓРїСѓ людей: вантажать, сортують С– роздають гуманітарну РґРѕРїРѕРјРѕРіСѓ.В
Управляє процесом Лариса Дамаскіна — керуюча справами РІРёРєРѕРЅРєРѕРјСѓ. РЈ С—С— підпорядкуванні понад десять волонтерів. Чоловіки С– Р¶С–РЅРєРё. Молоді С– старші. РЈ РєРѕСЂРёРґРѕСЂС– щільно РѕРґРёРЅ РґРѕ РѕРґРЅРѕРіРѕ стоять Р±СѓСЂР¶СѓР№РєРё, РєРѕСЂРѕР±РєРё Р· їжею та інші пакунки.В
Застаємо пані Ларису в її кабінеті. Раз по раз до неї забігають волонтери: “Куди ставити?”, “Що розвантажувати в першу?” Вона чітко дає розпорядження і починає свою розмову: про окупацію, про звірства росіян, про теперішні обстріли міста.

Як почалася окупація Берислава?
— Як С– РІСЃС– РІ Україні, 24 лютого РјРё прокинулися РІС–Рґ пострілів. РќРµ могли зрозуміти, що відбувається — з РІС–РєРѕРЅ бачили зарево, Р° стіни здригалися РІС–Рґ РІРёР±СѓС…С–РІ. Звичайно, була паніка. РњРё РЅРµ знали, що робити, СЏРє бути. Рђ потім почалися жорстокі Р±СѓРґРЅС–.В
Кілька днів росіяни до нас не заходили. Базувалися в Козацькому та у Веселому за кілька кілометрів звідси. Окупанти скрізь поставили блокпости, виїзд із Берислава на Нову Каховку та на Херсон закрили. Справа в тому, що наше містечко невелике, провінційне, система гуртових баз не розгалужена, підприємці їздили закуплятися в більші міста. І коли перекрили всі шляхи, нікого не випускали, в місті почалася паніка. Люди не мали змоги нічого придбати.
Виходили Р· ситуації, СЏРє могли: організували гаряче харчування РїСЂРё церкві С– РѕРґРЅС–Р№ Р·С– шкіл, фермери передавали зерно, рибаки — СЂРёР±Сѓ. Щодня годували РґРѕ 300 людей. Рђ потім Сѓ Берислав зайшли СЂРѕСЃС–СЏРЅРё.В

І, як я розумію, відразу почали викрадати людей?
— Так, 19 березня Р·РЅРёРє наш РјС–СЃСЊРєРёР№ голова Олександр Шаповалов. Його РґРІР° тижні утримували РІ РќРѕРІС–Р№ Каховці. Рђ потім Сѓ нас забрали старосту села Р—РјС–С—РІРєР°. Сергія Володимировича, нашого депутата, також пізніше викрали.В
Але ми працювали. Виконавчий комітет припинив роботу лише 15 серпня, коли нас звідси під автоматами вигнали.

“Жінко, ви тут ведмедя не бачили?”
 Тобто деякий час вони не захоплювали міськраду?
— Взагалі нас “брали” тричі. Перший раз — у березні, за кілька днів після викрадення голови. Налетіли, оточили, чоловік 40 сорок мінімум. Бігали по кабінетах: “Хто тут є?” Всі кабінети перевірили. Коли ми запитали, що ви шукаєте, кажуть: “Бандерівців і зброю”.
Ми кажемо: “Це не те місце, де треба шукати зброю”. Перевірили всі шафи, всі кабінети. Але ті, від яких у нас не було ключів, зокрема кабінет голови, не чіпали.
Хто керував цим обшуком?
— Це був ефесбешник. За манерами було видно, що він ефесбешник. Був доволі агресивний, все намагався нас спровокувати на якісь розмови. Каже до мене: “Жінко, ви тут ведмедя не бачили?” Я кажу: “Якого ведмедя?” — “Ну, я ж руський, значить, тут десь має бути ведмідь”.
Це був типу такий жарт?
— Мабуть, так. Кілька разів РІС–РЅ РґРѕ нас прибігав С–Р· тим ведмедем. Було доволі страшно, Р±Рѕ С—С…РЅСЏ поведінка була неадекватною. Р† це Р±СѓРІ С—С…РЅС–Р№ перший РїСЂРёС…С–Рґ РґРѕ нас Р·С– зброєю. Ці РІСЃС– РІС–Р№СЃСЊРєРѕРІС– Сѓ балаклавах, С–Р· автоматами… Моторошно.В
За тиждень був другий наліт. У нас тоді ще працював хлібзавод, хліб привозили у міськраду, була велика черга по нього. Коли ця орда налетіла, всіх розігнали. Через кожен метр стояв військовий. Зверху літав дрон. Тоді вони виламали всі двері, які не змогли відчинити.
Чую, по рації кажуть: “Ми взяли горсовєт”. Що ви взяли?! Перед вами стоять дві жінки і два пацани. Взяли вони… Знову нас виставили в коридор під стіночку. Всі кабінети перевірили, всі столи перевірили. Що шукали, вже не пояснювали.
Потім приходили третій раз. Десь вони там вогник побачили на другому поверсі. Хлопців знову роздягали, перевіряли.

“Вам година на збори, і щоб вас тут не було”
Український прапор відразу зняли?
— До квітня у нас висіли два прапори: бериславський та державний. У кінці квітня росіяни зняли український прапор. Потім ми на другому поверсі повісили маленький прапорець, ось такий (показує на стіл у своєму кабінеті, — МІПЛ). Він довго висів, мабуть, росіяни його не помічали, але люди знали, що він там. І для них це було важливо. А в травні росіяни прийшли і повісили свій прапор над міськрадою.

І як ви на це відреагували?
— Просто зібрали свої речі і перейшли в іншу будівлю. А наступного дня російський прапор таємним чином щез (посміхається). Ефесбешники приїхали, повісили його ще раз. Попередили нас, що якщо він знову зникне, то ми відповідатимемо. Вони по кілька людей ночували в прокуратурі і спостерігали, щоб ніхто не зняв. Ми ж перейшли сюди, в цю будівлю, де зараз, працювали тут. А 15-го серпня російські військові знову зайшли до нас і сказали: “Вам година на збори, і щоб вас тут не було”.
Це були лише військові чи разом із ними прийшли й колаборанти?
— Так, була ще Катерина Бабич. Вона представлялася заступницею нашого гауляйтера Костюка.
Цей Костюк — місцевий?
— Так, він був директором педагогічного коледжу. Погодився співпрацювати з росіянами, типу “керував” містом. А потім втік. Як і інші колаборанти.
Ефесбешники пропонували вам піти на співпрацю?
— Пропонували. 9 травня вони намагалися організувати тут величезне святкування з освітянами, зі школярами. Але на тому й сіли. Розповідали: “Тут буде Росія, буде одна країна. Ви ж розумієте, що зворотної дороги немає”.
Конкретики не було, просто намагалися промити мізки. Ми зразу окреслили свою позицію: жодної співпраці бути не може.
“Сиділи із зав’язаними за спиною руками”
 Що це був за випадок, коли ви знайшли звільнених полонених?
— Так, десятьох людей, яких тримали в Новій Каховці в полоні. Їх викинули неподалік Берислава. Вони побиті, босі, голодні, брудні й майже не одягнені прийшли до нас. Це були цивільні люди. Хтось із Миколаївської області, два з Берислава, один із Високопільського району, один із Копанів.
Їх тримали в Новій Каховці, а потім привезли на Шилову Балку (за 8 км від Берислава, — МІПЛ). Там вивантажили їх і вони ще ніч переночували з зав’язаними руками. Наступного дня їх довезли до бериславського блокпоста, залишили і все — ідіть.
Вони розповідали, що їх тримали на території управління поліції в якихось гаражах. Там були дошки — кришки столів, на яких вони спали. Сиділи там із зав’язаними за спиною руками. Когось водили на допит, а когось не водили. Військовополонені там також були. Казали, що були й поранені, яким ніхто жодної медичної допомоги не надавав. Хлопці довго відходили від цього. Були з дуже сильно побитими обличчями. Забирали кого як: одного фермера прямо з трактора зняли. Ще одного чоловіка забрали біля його будинку. Документів при них, звичайно, не було.
Яка їхня доля? Вони повернулися додому?
— Спочатку ми їх розмістили у нашому готелі. А потім почали поступово відправляти по домах. Родичі нам на телефон скидали фото документів, ми ставили їм печатки і відправляли. Останній у нас пробув кілька місяців, бо не було зв’язку з дружиною з Миколаївської області — їхнє село було під окупацією і люди не мали інтернету.
А в Бериславі росіяни часто влаштовували обшуки в будинках?
— Так, перекривають квартал і йдуть по хатах по 6-7 людей. У кожен будинок заходять, перевіряють кожну шафу, підвал, горище. Коли до мене зайшли, відкрили гараж, питають: “А де ваш син?” Я кажу: “Син ще не народився”. Питаю, що вони шукають? Вони кажуть: “Зброя в будинку є?” Відповідаю: “Є. Бабусина палиця”.
Першим ділом вони ходили до мисливців, забирали всю зброю. Потім по атовцях. У них були адреси. Колишніх працівників поліції також забирали і вивозили. Когось утримували на машинобудівному заводі у нас. Також частину тримали на в’їзді в місто, в гаражах. Але більшість возили в Нову Каховку.
“Поки ми тут хліб роздавали, прийшла додому, а там така біда”
 Сьогодні, коли ми під’їжджати до Берислава, то чули потужні обстріли міста. Це у вас регулярно так?
— Так, просто зараз Сѓ нас горить три Р±СѓРґРёРЅРєРё — десь РіРѕРґРёРЅСѓ тому прилетіло. Дай Р±РѕРі, щоб СѓСЃС– були Р¶РёРІС–. Рђ загалом це РЅРµ РјРѕР¶РЅР° назвати регулярним. Бо регулярно — це коли РІС–РґРѕРјРѕ, що вдень чи вночі обстрілюватимуть. Рђ РІ нас Сѓ Р±СѓРґСЊ-СЏРєРёР№ час це РјРѕР¶Рµ статися, причому хаотично, без СЂРѕР·Р±РѕСЂСѓ.В
Р„ Р±СѓРґРёРЅРєРё, РІ СЏРєС– влучає РІР¶Рµ РїРѕ кілька разів. РЈ нас сильно потерпають РІС–Рґ обстрілів Зміївка і Новоберислав. Це села, СЏРєС– розташовані РІР·РґРѕРІР¶ берега Дніпра. Там С” Р±СѓРґРёРЅРѕРє, Сѓ СЏРєРёР№ СѓР¶Рµ тричі прилітало.В
У мене по сусідству був магазин. Був. Зараз там нічого немає, його повністю рознесло. А в мене побило хату, вибуховою хвилею потрощило дах. Поки ми тут хліб роздавали, прийшла додому, а там така біда…

Загиблих багато?
— Так, днями дідусь, 72 роки, загинув від обстрілу. Нещодавно загинула родина. Про цей випадок багато хто говорив. Мама, тато і дитинка. Там було два прильоти. Вони були в хаті, коли вибухнуло десь поруч, побігли ховатися. А там неподалік паркан елеватора. Вони підбігли до нього і стався другий вибух. Їх накрило вибуховою хвилею… Цей хлопець, їхній батько, у нас тут волонтерив. Допомагав розвантажувати хліб.
Як люди переживають ці тотальні обстріли?
— Приходять волонтерити. Їм немає РєСѓРґРё себе подіти С– РІРѕРЅРё знаходять тут для себе застосування, аби бути РєРѕСЂРёСЃРЅРёРјРё. Навіть коли немає чого розвантажувати, РІРѕРЅРё просто приходять С– щось допомагають.В

Артур Пріхно, журналіст-розслідувач МІПЛ