
Аби відволіктись від тривожних новин за порадою онучки Людмила Миколаївна почала робити те, що вміє найкраще, – готувати смаколики. З часом друзі допомогли з приміщенням та обладнанням, тож тепер в центрі Франківська можна придбати млинці, вареники, пельмені чи пиріжки від професійної шеф-кухарки з Херсонщини.
Про це пише “ШоТам”, передає “Галка”.
Більшу частину життя присвятила роботі
Із самого дитинства мені РґСѓР¶Рµ подобалося готувати. РњРѕСЏ РґРІРѕСЋСЂС–РґРЅР° сестра працювала кухаркою, С– СЏ одразу захопилася цією справою. Ще РІ школі вирішила: стану кухарем. Після навчання РјРё втрьох С–Р· подругами вступили РґРѕ Херсонського харчового технікуму, РґРµ навчали професійних продавців, технологів та кухарів. Однак серед нас РІСЃС–С… вчитися залишилася лише СЏ, Р° РјРѕС— дівчата РЅРµ змогли знайти себе РІ цій сфері. Р—РіРѕРґРѕРј СЏ зустріла ще РѕРґРЅСѓ РїРѕРґСЂСѓРіСѓ, РјРё разом пішли РЅР° роботу, але РІРѕРЅР° також відпрацювала лише місяць С– сказала, що РЅРµ РјРѕР¶Рµ витримати цієї роботи.Рђ СЏ лишилася РІ справі, РїСЂРѕ СЏРєСѓ завжди мріяла. Потім вийшла заміж, повернулась РІ Голу Пристань С– понад 50 СЂРѕРєС–РІ пропрацювала РІ санаторії «Гопри». Уявіть СЃРѕР±С–, Сѓ 21 СЂС–Рє СЏ РІР¶Рµ була завідувачкою їдальні, Р° Р·РіРѕРґРѕРј здійснила СЃРІРѕСЋ найбільшу РјСЂС–СЋ та стала професійною шеф-кухаркою. РЈ цьому санаторії минула РІСЃСЏ РјРѕСЏ молодість та РІСЃРµ РјРѕС” СЃРІС–РґРѕРјРµ життя.В
Дочка поспішала проїхати Антонівським мостом
РЈ мене було якесь РґРёРІРЅРµ відчуття, тож напередодні повномасштабного вторгнення СЏ запевняла РґРѕРЅСЊРєСѓ, що треба зняти гроші Р· картки. Мене ніхто РЅРµ слухав, ніхто РЅРµ РІС–СЂРёРІ, що таке РјРѕР¶Рµ статись. Просили РЅРµ брати РґРѕ серця та зайвий раз РЅРµ хвилюватись.Вранці 24 лютого РґРѕРЅСЊРєР° Ольга, СЏРєР° була РІ Херсоні, зателефонувала мені – С– СЏ одразу відчула, що щось РЅРµ так. Р— переляку запитала С—С—, чому телефонує так рано, Р° РІРѕРЅР° відповіла, що почалась РІС–Р№РЅР°. Оля РґСѓР¶Рµ хвилювалася, поспішала РґРѕРґРѕРјСѓ, адже розуміла, що можуть перекрити Антонівський РјС–СЃС‚. Щойно РІРѕРЅР° проїхала Р№РѕРіРѕ – РјС–СЃС‚ одразу почали бомбити.В
Окупанти поселилися в санаторії
Р’РёР±СѓС…Рё лунали РїРѕСЂСѓС‡ С–Р· нами, Сѓ вікнах навіть повилітали шибки. РњРё живемо Р·Р° 10 кілометрів РІС–Рґ Антонівського мосту, тому чули абсолютно РІСЃРµ. Санаторій, Сѓ СЏРєРѕРјСѓ СЏ пропрацювала РІСЃРµ життя, зайняли окупанти. РўР° зараз місцеві знайомі розповідають, що СЂРѕСЃС–СЏРЅРё тікають С– ховаються РїРѕ лісах.ВОкупанти викрадали людей, нашого мера РЅРµ відпустили Р№ РґРѕСЃС–. РњРё старались РЅРµ потрапляти С—Рј РЅР° очі, здебільшого сиділи РІРґРѕРјР°. Донька казала, щоб СЏ РЅРµ замикала ворота, Р±Рѕ якщо СЂРѕСЃС–СЏРЅРё прийдуть С– побачать замок, то просто виб’ють Р№РѕРіРѕ. РЇ так С– зробила: щоб РЅРµ стріляли С– нічого РЅРµ ламали. До наших СЃСѓСЃС–РґС–РІ заходили РІ РґРІС–СЂ С– хату. РЈ багатьох знайомих понівечили Р±СѓРґРёРЅРєРё, брали РІСЃРµ, що С—Рј потрібно.
Хлопці-військові пообіцяли визволити наш дім
Ми виїхали на початку квітня з донькою та зятем. Спершу через Антонівський міст, про який сьогодні так часто згадують, доїхали до Херсона. Дорогою бачили багато побитих машин, вбиті люди просто лежали на мосту, це було дуже страшно. У Херсоні ми були кілька днів, контактували зі знайомими, шукали можливі шляхи евакуації, радилися з іншими, як нам виїхати. Крім того, у Херсоні ми взяли із собою додаткових пасажирів – жінку з дітьми.Зрештою вирішили їхати через Снігурівку, проїхали сім чи дев’ять блокпостів, на яких нас перевіряли. Погода тоді була не дуже добра, дощило, ми трохи заблукали, коли їхали полем. Було складно, та нам все ж вдалося виїхати до Миколаєва. Вже там на блокпосту наші хлопці трохи підбадьорили і сказали не хвилюватися, адже скоро вони звільнять наш дім. Звідти ми поїхали до Хмельницького, де нас також дуже добре прийняли місцеві, нагодували та виділили місце, аби ми могли перепочити. Потім доїхали до Івано-Франківська, там на нас чекали свати, які віддали нам свою дачу в передмісті.
Від вибухів у Голій Пристані нас вберіг ковід
Онучка Катя: Ще РґРѕ повномасштабної РІС–Р№РЅРё РјРё Р· СЃРёРЅРѕРј та чоловіком поїхали Сѓ Франківськ – Сѓ гості РґРѕ Р№РѕРіРѕ батьків. Хотіли С—С… провідати С– побути Р·Рѕ три РґРЅС–, але раптово захворіли РЅР° РєРѕРІС–Рґ: спершу СЃРёРЅ, потім СЏ, Р° далі – чоловік. РўРѕРјСѓ вирішили кілька РґРЅС–РІ перечекати РІРґРѕРјР° Р№ одужати.ВРџРѕРїСЂРё те, що СЃРёРЅ ще маленький, РІС–РЅ РґСѓР¶Рµ хотів РґРѕРґРѕРјСѓ С– постійно питав, коли РјРё поїдемо. 24 лютого РјРё прокинулись Рѕ третій ранку, Р° РІР¶Рµ через РіРѕРґРёРЅСѓ виїхали. Десь РјС–Р¶ Тернополем С– Хмельницьким почали гортати РЅРѕРІРёРЅРё С– просто РЅРµ могли повірити РІ те, що відбувається. Було страшно навіть читати це РІСЃРµ, адже РІ ту саму мить РЅР° Херсонщині лунали РІРёР±СѓС…Рё. РЇ просто РЅРµ могла уявити, що РјРѕР¶Рµ статися щось РїРѕРґС–Р±РЅРµ.
Вже о п’ятій ранку ми зідзвонилися з друзями, вони сказали, що планують їхати на захід країни. Ми ж їхали вперед і не знали, що робити далі. Вирішили доїхати бодай до Умані, щоб там зустріти батьків. Але мама з Херсона поїхала в Голу Пристань до тата і бабусі, і вони лишилися там до квітня. А ми повернулись назад і відтоді живемо у Франківську. До квітня ми постійно були на телефоні з рідними, дуже хвилювались, щоб вони були на зв’язку, кілька разів втрачали контакт, придумували різні шляхи спілкування. Відколи вони приїхали до нас, стало трохи легше. Адже ми разом і у відносній безпеці.
Якби вареники ніхто не купив – їли б самі
Після РїСЂРёС—Р·РґСѓ РґРѕ Франківська РјРё постійно читали РЅРѕРІРёРЅРё, СЏ багато плакала С– сумувала Р·Р° РґРѕРјРѕРј. РЇРєРѕСЃСЊ онучка сказала, що відведе СЃРёРЅР° РІ садок, Р° потім РїСЂРёР№РґРµ РґРѕ мене С– РјРё будемо разом ліпити вареники. Р’РѕРЅР° хотіла відволікти мене улюбленою справою, тому запропонувала написати оголошення РїСЂРѕ продаж домашньої С—Р¶С–.ВРњРё наліпили вареників Р· картоплею, поскладали РІ морозилку, але СЏ РґСѓР¶Рµ сумнівалася, що РІРѕРЅРё РєРѕРјСѓСЃСЊ будуть потрібні. РўРѕРјСѓ РјРё домовились Р· онучкою: якщо ніхто нічого РЅРµ купить, то з’їмо самі. Р—РіРѕРґРѕРј Катя сказала, що С—С— РґСЂСѓР·С– запропонували нам приміщення для продажу страв. Після цього РјРё почали шукати обладнання: щось привезли РґСЂСѓР·С–, щось купили, інше – взяли напрокат. Р† РІР¶Рµ 9 липня РјРё відчинили двері нашої крамнички «Бабусині страви». Люди нас підтримали – приходили, купували наші смаколики, це РґСѓР¶Рµ піднімало настрій. Так РІСЃРµ С– закрутилося.В
До повномасштабної війни дочка майже 30 років працювала головною бухгалтеркою, а онучка за фахом юристка. Мої рідні дівчата мають різні професії, але однаково сильно підтримують розвиток мого таланту. Донька допомагає, готує млинці. Онучка завжди має якісь нові ідеї, зауваги. Назва нашої крамнички, логотип – це саме її заслуга. Такою назвою Катя хотіла акцентувати увагу на тому, що це справа всього мого життя, моя власна праця. Вона звернулася до студії дизайну, і з нашою фантазією та їхньою професійною роботою тепер маємо такий світлий і добрий логотип – бабуся у формі шеф-кухаря.
З саду біля дачі збираємо яблука для джемів
Ми живемо в передмісті Івано-Франківська, у Крихівцях. Облаштувалися на дачі в наших сватів, там дуже комфортно. Вони мають великий сад з яблуками та сливами. Ми збираємо фрукти, варимо джеми, використовуємо їх у стравах. Обираємо лише якісні та свіжі продукти. Спочатку шукали їх самі, а тепер маємо постійних постачальників.Ми заздалегідь плануємо, що будемо готувати наступного дня. Звечора питаю дочку, що в нас за планом. Вона дивиться в своїх записах, вираховує, чого зараз в крамниці мало – те ми й готуємо весь день, а наступного дня – нову страву. Вдома маємо велику морозильну камеру, де зберігаємо наші продукти. Потім донька приносить наші красиві фірмові коробочки, ми гарно все фасуємо і відправляємо в магазин.
Наші страви – спогади з дитинства
РЈСЃС– СЂС–РґРЅС– знають, що СЏ РѕР±РѕР¶РЅСЋСЋ готувати С– РЅРµ РјРѕР¶Сѓ без цього прожити Р¶РѕРґРЅРѕРіРѕ РґРЅСЏ. Якщо навіть день чогось РЅРµ приготую – РІР¶Рµ мені щось РЅРµ так. Онучка РґСѓР¶Рµ любить СЂС–Р·РЅС– смаколики С– вигадує безліч ідей. Тепер РјРё ліпимо навіть пельмені Р· червоною СЂРёР±РѕСЋ С– СЃРёСЂРѕРј філадельфія, Р° ще Р· РєСѓСЂРєРѕСЋ та фетою. Р РѕР±РёРјРѕ безлактозні млинці РЅР° РєСѓРєСѓСЂСѓРґР·СЏРЅРѕРјСѓ борошні без глютену – РІРѕРЅРё РґРѕР±СЂРµ смакують. Останнє, що РјРё додали РґРѕ меню, – шпинатні млинці Р· червоною СЂРёР±РѕСЋ.ВЛюди люблять наші страви – тільки наготуємо, Р° С—С… РІР¶Рµ немає. Дуже смакують наші фірмові херсонські СЂРёР±РЅС– котлети. Бувало, що переробили 20 РєРі СЂРёР±Рё С– думали, що цього вистачить РЅР° тиждень, Р° буквально Р·Р° день РІСЃРµ розкупили.
Нещодавно до нашого асортименту продуктів додалися ще й смажені домашні пиріжки. Ми готуємо їх через день: з м’ясом, капустою, яйцем і цибулею. О 10-ій годині відчиняємось, а біля крамнички вже є черга, люди питають, чи привезли свіжі пиріжки. Іноді наші клієнти роблять замовлення заздалегідь. Один чоловік замовив одразу десять, бо за смаком та запахом вони йому нагадують дитинство.
Якось в крамничку прийшла жінка й розповіла, що просто проходила повз і відчула смачний запах. Колись вона їздила відпочивати на Херсонщину і цей запах став її світлим спогадом про ті часи.
Найбільше з місцевої кухні смакує банош
У сфері їжі я дуже вибагливий гурман. Коли переїхали, я спробувала в місті вареники з вишнями. Вони взагалі мені не сподобались – тісто було грубим, а начинки мало. Я одразу подумала, що зроблю краще. Зараз ми готуємо вареники з тоненького тіста, кладемо багато вишень, робимо для інших так, як хотіли би смакувати самі.З місцевих страв мені дуже сподобався банош, який я скуштувала у Франківську. Я пробувала зробити його вдома, але повторити так само, як приготували в закладі, мені не вдалось. Наче й всі інгредієнти додала, все робила за рецептом, додала грибів та шкварок, але все одно не вийшло. Усе ж місцева кухня дуже смачна і колоритна, є якийсь секрет цих страв.
У нашому кварталі свій заклад також відкрили інші переселенці з Херсона. І до них, і до нас приходять люди, які вимушено переїхали. Мені тут дуже подобається, і якби я не лишила нічого в Херсоні, то хотіла б залишатися тут. Але щодня душа болить за рідним домом і постійно думаю, чи він збережеться до нашого повернення.