
Тенденція їхати РЅР° заробітки Р·Р° РєРѕСЂРґРѕРЅ серед українців існувала давно, зокрема так робила чи РЅРµ РІСЃСЏ Західна Україна. Найчастіше наші люди працевлаштовувалися робітниками РЅР° заводи, збирали СЏРіРѕРґРё, доглядали Р·Р° пенсіонерами чи дітьми, прибирали Р±СѓРґРёРЅРєРё тощо.В
РЈ РІС–Р№РЅСѓ РІ Європу виїхали мільйони українців, СЏРєС– почали масово шукати роботу, але СЂРёРЅРѕРє праці РЅРµ РіСѓРјРѕРІРёР№ С– щастить РЅРµ РІСЃС–Рј. Що впливає РЅР° успішне працевлаштування Р·Р° РєРѕСЂРґРѕРЅРѕРј, що цінують Сѓ наших громадянах іноземні працедавці,В РќРѕРІРёРЅРё.LIVE розповіла РєРѕСѓС‡ та консультантка Р· пошуку роботи Євгенія Склярець.В
ЧРБУВ ЄВРОПЕЙСЬКРР™ Р РРќРћРљ ПРАЦІ ГОТОВРРњ ДО ВЕЛРРљРћР‡ КІЛЬКОСТІ Р—РђРџРТІВ РќРђ РОБОТУ? Р’РђР–РљРћ ЧРЛЕГКО РќРђРЁРРњ ПРАЦЕВЛАШТУВАТРРЎРЇ?
— Українці розділилися на кілька категорій. Є сумлінні працьовиті пошукачі роботи, а є ті, які вимагають все на тарілочці. Я для себе склала узагальнену картину, що відбулося, коли наші люди приїхали за кордон.Ті, хто кожного дня спрямовував зусилля на те, щоб знайти роботу, — вони її знайшли. Шукали, відправляли резюме, ходили у відкриту до компаній та пропонували себе. Для них пошук роботи в середньому зайняв від 8 днів до 1,5 місяця.
Друга категорія — люди, які сумнівалися і були не впевнені. Вони спершу вирішили вивчити англійську, переробити резюме, пройти додаткові курси, а тоді шукати роботу. Але через велику кількість підготовчих дій людина втомлюється, в неї вичерпується енергія і їй вже не до пошуку роботи. Хто довго сумнівався, той досі нічого не знайшов.

РЇРљР† РЎРЛЬНІ СТОРОНРУКРАЇНЦІВ, ЩО ДОПОМАГАЮТЬ ПРАЦЕВЛАШТУВАТРРЎРЇ?
— Слава про українську робочу силу дуже добра на європейському ринку, особливо це стосується робочих професій — прибиральниці, доглядальниці, збирачі урожаїв та водії. Це однозначно зіграло на руку тим, хто почав шукати роботу активно. Це база і подушка, на яку зайшов наш народ.Нас завжди цінують за те, що ми дуже працьовиті і не розділяємо роботу на брудну чи ні. Будучи HR-менеджером можемо принести чашечку кави директору. Ми самі про себе склали таку характеристику, тому нас хочуть
Але в українців набагато більше сильних сторін. Від "можу все" треба переходити до пошуку роботи саме у своєму напрямку, не погоджуючись одразу на прості рішення. Робити все можна тоді, коли це питання життя і немає грошей на хліб.


ОКРІМ ПРАЦЬОВРРўРћРЎРўР†, РЇРљР† РЎРђРњР• ПРОФЕСІЙНІ РЎРўРћР РћРќР РЎРЛЬНІ РЈ РќРђРЁРРҐ ГРОМАДЯН?
— Сильною стороною українців С” СЂРѕР·РІ'язання проблем С– робота РІ трансформаційних критичних ситуаціях. Це сталося РЅРµ лише Р· РІС–Р№РЅРѕСЋ, це давно наша характеристика. РњРё Р· хаосу можемо зробити РїРѕСЂСЏРґРѕРє, структуру, РјРё готові йти РЅР° СЂРёР·РёРєРё С– С—С… оцінювати.РќРђРЁР† РОБЛЯТЬ БІЛЬШЕ, НІЖ Р’РМАГАЄ РОБОТА. Р§Р Р’РђР РўРћ ВІДХОДРТРВІД ЦЬОГО?В
— Якщо немає амбітних цілей на життя, наприклад, стати керівниками, то це гарна риса, яка створює для нас конкурентну перевагу. Якщо ми говоримо про робочу силу і посади у сфері обслуговування, то я впевнена, що цю рису варто зберегти, за неї нас цінують. Звісно, це не має негативно впливати на здоров'я.А от на рівні вищих посад, наприклад, менеджменту, то ця риса шкодить. Якщо сказати на співбесіді, що ви готові працювати у вихідні і залишатися після роботи, то висновок один — ви поганий менеджер, який не вміє організувати процес.

ЧРБАГАТЬОМ УКРАЇНЦЯМ РќР• Р’РРЎРўРђР§РђР„ ВПЕВНЕНОСТІ ДОВЕСТРСВОЮ ПРОФЕСІЙНІСТЬ, РџРћРџР РћРЎРТРБІЛЬШУ ЗАРПЛАТУ?
— Такої статистики, мабуть, не існує. Але серед моїх клієнтів десь 80% казали, що не дотягують до європейського рівня. Хоча в них чудові резюме і крутий досвід.Українці вигадали собі європейський рівень і їм здається, що вони до нього не дотягують
Найбільша проблема наших — це комунікативні навички. Треба не просто лялякати, а вміти розповісти про себе, свої проєкти, резюме, відповісти розлого на запитання. Тут все залежить і від рівня мови.
Р§Р Р„ РЈ Р’РђРЎ КЛІЄНТР, РЇРљР† ШУКАЮТЬ РОБОТУ РўРЈРў, Р’ УКРАЇНІ? РЇРљРђ РЎРТУАЦІЯ РќРђ РќРђРЁРћРњРЈ Р РРќРљРЈ?
— Більшість запитів в Україні пов'язані не з пошуком роботи, а з пошуком себе. Для мене це було відкриття. Бо, здається, ось вона критична ситуація, коли потрібна робота, а основний запит — хто я?Є запити від чоловіків в Україні, як зараз підготуватися до пошуку роботи в Європі. Тобто коли відкриють кордони, вони хочуть їхати туди. Є ті, хто хоче перепрофілюватися й опанувати нові професії.

РўР†, РҐРўРћ ПОПРАЦЮЄ Р’ ЄВРОПІ Р† ПОВЕРНЕТЬСЯ, БУДУТЬ Р’РМАГАТРЧОГОСЬ ІНШОГО ВІД НАШОГО Р РРќРљРЈ ПРАЦІ?
— Дуже складно було і раніше повернутися після досвіду роботи в Європі. Ти розслаблений, а тут сидять ті самі хардворкери, які працюють і вдень, і вночі, і під час відпустки. На нашому ринку це ще зона для розвитку.У США та Європі ринок праці функціонує інакше. Тому це складність, з якою можуть стикнутися люди, які повертаються. Хоч війна, але треба більше розмірковувати, аналізувати, змінювати.
Приїде в Україну оновлена версія людини. Вона може шукати собі роботу іншого типу, іншого заробітку тощо. Сама людина рухатиме кар’єру, бо стала більш обізнана. Але більше вартуватимуть знання, а не стрічка в резюме про європейський досвід.