ЗНО-2020 відбудеться за будь-яких обставин!

Дати його проведення залежать від тривалості карантину

МОН озвучило кілька версій старту зовнішнього незалежного тестування, який залежить від тривалості карантинних заходів. Про особливості цьогорічної кампанії ЗНО ми попросили розповісти директора Херсонського регіонального центру оцінювання якості освіти Максима КИРПЕНКА.

– Максиме Юрійовичу, так трапилося, що через суворі карантинні обмеження досі не відбулося пробне ЗНО, на яке зареєструвалося по області 6113 учасників? 
– Залежно від тривалості карантину, поки що тільки передбачається: якщо він завершиться до початку червня, то пробне ЗНО відбудеться в червні. Якщо ж карантин затягнеться до початку серпня, то перенесеться на серпень. Поки що ж в особистих кабінетах його учасників на сайті регіонального центру розміщені інформаційні матеріали та відео, котрі допоможуть якісно підготуватися: попрацювати з тестами та бланками відповідей, ефективно розподілити час.

– На які дати початку основної сесії ЗНО сьогодні орієнтує Міносвіти?
– МОН наразі орієнтує, що якщо карантин завершиться до початку червня, то основна сесія відбуватиметься з 25 червня до 17 липня (її результати стануть відомі до 31 липня). Якщо ж карантинні обмеження затягнуться до серпня, то основна сесія зміститься аж на 17 серпня – 4 вересня (результати повідомлять до 17 вересня). Відповідно, зміститься й додаткова сесія – при зазначених двох варіантах розгортання подій вона може розпочатися з 28 липня або ж з 22 вересня.

– Як організаційно проходитиме ЗНО в умовах епідемії?
– В умовах карантину його проведення неможливе. Ми говоримо лише про ЗНО після завершення карантину. Планується, що формат і процедура його проведення не зміняться. За правилами під час складання ЗНО в аудиторії перебуватиме максимум 15 учасників та 2 інструктори. Обов’язковою є дистанція між учасниками, яка, безумовно, буде дотримана у зв’язку з епідемією. Соціальне дистанціювання буде забезпечене і біля входу до приміщення для тестування, щоб уникнути скупчення людей.
У разі необхідності, як зазначає МОН, всі учасники ЗНО та інструктори можуть бути забезпечені засобами індивідуального захисту та антисептиками. Приміщення будуть провітрюватись та дезінфікуватись.

– Якою в такій ситуації є позиція керівництва Міносвіти щодо ключових питань з проведення ЗНО та ДПА?
– Позиція МОН є наступною: в умовах пандемії проведення ЗНО є набагато безпечнішим, ніж вступні іспити в університетах. Більшість учасників складають його за місцем проживання, а отже їм не потрібно їхати в інше місто. Виключенням є лише жителі сіл та маленьких райцентрів, які доїжджатимуть до місця проведення ЗНО. Натомість для складання вступних іспитів, навпаки, більшості вступників та їх батькам доведеться по кілька разів їздити в інші міста, що значно збільшить кількість переміщень. Скажімо, за статистикою, 70% абітурієнтів вступають до університетів Києва, Харкова, Львова, Дніпра та Одеси. Отже саме в університетах цих міст буде найбільше скупчення.

– Чи відбуватимуться істотні зміни в процедурі ЗНО та яка кількість його учасників очікується цьогоріч?
– Традиційно, і цей рік не виняток, кожен учасник може пройти тестування щонайбільше з 4 предметів. Максимальну кількість учасників збере українська мова та література, яку складатиме загалом майже 370 тисяч осіб, майже 264 тисячі – історію України, 186 тисяч – математику. Решта предметів не збиратиме великої кількості учасників. Тому скасовувати складання якихось навчальних дисциплін недоцільно. Адже учасники готувалися до складання ЗНО з обраних навчальних предметів, вкладали час та зусилля, оскільки мали на меті здобути високі бали та вступити в омріяні виші. Відтак зміна умов прийому негативно вплинула б на здійснення якісного відбору абітурієнтів із необхідними знаннями для певних спеціальностей.

– Якими є особливості підготовки до ЗНО та які плани щодо проведення ДПА в 11 класах? Адже частина засвоєння шкільних програм припала на карантинний період. 
– Цикл підготовки тестового зошита триває 3 роки, протягом яких зміст проходить експертну оцінку, апробацію. Це забезпечує високу якість тестового інструмента, чим не можна нехтувати і щось скорочувати. Тестові зошити ЗНО-2020 зверстані та понад 70% уже надруковані. Водночас у тестах дуже мало завдань, коті ґрунтуються на навчальному матеріалі, що вивчається в квітні-травні 11 класу. Таке завдання може бути взагалі одне на увесь тест. Тому теми, які припали на карантин, практично не позначаться на результатах.
Підкреслю, що ЗНО має дві основні функції: разом із забезпеченням прав на рівний доступ до вищої освіти незамінною функцією є оцінювання відповідності результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти, державним вимогам. У такий спосіб результати ЗНО не лише визначають конкурсний бал вступників у виші, але є й оцінкою за державну підсумкову атестацію в 11 класі. Сьогодні в Україні немає належної суспільної довіри до шкільного оцінювання, на відміну від ЗНО, яке довело свою об’єктивність. 73% українців переконані, що воно забезпечує справедливі умови вступу.

Запитувала Олена НЕЧИПУРЕНКО, Новий день
Вернуться назад