
Децентралізація – шлях розвитку країни
Нове життя громадам дала реформа децентралізації, авором і керівником якої у 2014 році став Володимир Гройсман. Ще тоді політик наголошував, що без розвитку місцевого самоврядування забюрократизована державна машина буде не сприяти, а гальмувати розвиток. 5 років реформування влади на місцях показали позитивні зміни у країні. Створені об’єднані громади отримали більше повноважень, більші бюджети та ресурси для вирішення нагальних проблем.

«Що ми маємо сьогодні? Ми маємо сьогодні дуже позитивний результат, бо в старій системі до 2014 року все вирішували такі органи влади, як Уряд, міністерства, а сьогодні рішення приймають місцеві громади. Тобто фактично до 2014 року громадяни були усунені від прийняття рішень. Сьогодні ми сконцентрували фінансові ресурси на місцевому рівні, і кожна громада (а їх вже більше 800), які об'єдналися, плюс міста обласного значення, обласні центри, мають колосальні фінансові ресурси, які дозволяють їм не просити нічого в Києва, а власноруч будувати нову якість життя в кожній окремо взятій громаді», - заявив Гройсман на засіданні Кабінету міністрів.
Децентралізація – єдиний можливий шлях розвитку країни. Це підтверджують РЅРµ тільки експерти, міжнародні партнери, Р° Р№ жителі об’єднаних громад, СЏРєС– відчули РЅР° СЃРѕР±С– РІСЃС– переваги децентралізації. РЈ Херсонській області таким прикладом С” Кочубеївська РћРўР“, РґРѕ складу СЏРєРѕС— увійшли 14 населених пунктів. Р—Р° РґРІР° СЂРѕРєРё тут було освоєно біля 10 мільйонів інфраструктурної субвенції. Р—Р° словами очільника громади Івана Дударя, децентралізація дала можливість реалізувати багато важливих проектів – відкриття центру екстреної РґРѕРїРѕРјРѕРіРё, ремонти шкіл, мультимедійні навчальні класи, вуличне освітлення та інші.В
Успішна реформа має Р№ РІРѕСЂРѕРіС–РІ – це політики-популісти та місцеві чиновники, СЏРєС– бояться втратити владу та вплив. Саме тому Володимир Гройсман заявив РїСЂРѕ необхідність внесення Р·РјС–РЅ РґРѕ Конституції України та прийняття необхідних зараз законопроектів.В

Що пропонує Гройсман
Володимир Гройсман запропонував Р·РјС–РЅРё РґРѕ Конституції України, СЏРєС– мають РЅР° меті захист децентралізації та закріплення С—С— незворотності. Р—Р° словами політика, СѓСЃС– рішення мають прийматися громадами, СЏРєС– бачать проблеми РЅР° місцях, Р° РЅРµ районними чиновниками, призначеними Києвом. Гройсман РїСЂРѕРїРѕРЅСѓС” передати владу місцевим радам та ліквідувати обласні та районні адміністрації. РЈСЃС– пропозиції виставлені РЅР° сайті Кабінету Міністрів для вивчення та обговорення експертами.В
«Сьогодні наш РѕР±РѕРІ'СЏР·РѕРє - це зробити ті Р·РјС–РЅРё, СЏРєС– відбулись, незворотними, захистити децентралізацію, побудувати повноцінну систему місцевого самоврядування РІ Україні. Саме тому необхідно закріпити децентралізацію РІ РћСЃРЅРѕРІРЅРѕРјСѓ Законі України - РІ Конституції. Запропонований проект, СЏРєРёР№ РјРё РІРёРЅРѕСЃРёРјРѕ РЅР° обговорення, розроблявся, спираючись РЅР° наш власний С– міжнародний РґРѕСЃРІС–Рґ, РЅР° РґСѓРјРєСѓ експертів С– представників громад. Сподіваюсь, що наш проект Р·РјС–РЅ РґРѕ Конституції після обговорення Р±СѓРґРµ прийнятий РЅРѕРІРёРј складом Верховної Ради С– це Р±СѓРґРµ важливим РєСЂРѕРєРѕРј РЅР° шляху РґРѕ СѓСЃРїС–С…Сѓ України», - впевнений Гройсман.В

Прем’єр заявив, що скорочення кількості районних адміністрацій на 50% має відбутися вже з наступного року. Гройсман зазначив, що це не торкнеться підрозділів соціального захисту та областей, де наразі діють  військово-цивільні адміністрації. Політик впевнений, що наразі необхідно завершити формування об’єднаних громад та впорядкувати системі територіального устрою держави.
Також Володимир Гройсман дав доручення розробити законопроект, який дозволить закріпити за малими містами і містами районного значення статус об’єднаних територіальних громад. За його словами, це дозволить дати їм можливості, які вже мають ОТГ - фінансовий ресурс і адміністративні повноваження.

«Є необхідність підтримки малих міст – районних центрів і міст районного значення, що не мають суттєвої підтримки, яка їм потрібна. Ми ініціюємо закон, який дасть можливість невеликим містам дати статус об’єднаних територіальних громад. Це дасть їм незалежність від районів і забезпечить можливість до моменту остаточного об’єднання почати вирішувати проблеми людей»,  – сказав Володимир Гройсман.
На підтримку малих міст буде виділено додаткові кошти з фонду регіонального розвитку. Відповідне доручення від Прем’єра отримав Мінрегіон. Мова йде про нерозподілені 3 мільярда гривень, які отримають містечка в якості інфраструктурної субвенції.
Ілля Ващенко