
Раніше у людей були певні паузи щодо незаконного призову до російської армії. Після ухвалення Держдумою РФ закону про цілорічний призов таких пауз немає: облік ведеться постійно, а списки оновлюють автоматично.
Про це в ефірі "Вгору" повідомив заступник постійного представника президента України в АР Крим Денис Чистіков.
За його словами, при зверненні до окупаційних органів чи отриманні адміністративних послуг дані громадян перевіряють та оновлюють у незаконних військових реєстрах. Виклики надходять через електронні системи, а повістка вважається врученою через сім днів після надсилання. У разі неявки застосовуються обмеження: заборона виїзду за кордон, проблеми з отриманням медичних та інших послуг. Це фактично робить життя людей неможливим.
“Тобто сьогодні фактично громадяни на окупованих територіях цілий рік перебувають під контролем окупаційних органів влади та можуть бути залучені для проведення певних підготовчих дій для подальшого їх призову на строкову службу, а також для мобілізації”, – сказав Чистіков.
Що відомо про незаконну мобілізацію на окупованій частині Херсонщини?
У жовтні цього року Депутати Держдуми РФ ухвалили закон про проведення призову на службу до лав армії РФ упродовж календарного року – з 1 січня по 31 грудня. Передбачають, що протягом року проводитимуться медичний огляд, психологічний добір та засідання призовної комісії. У Кримському ресурсному центрі зазначають, що фактично цей закон узаконює постійний мобілізаційний процес. Його можуть використати для подальшого примусового залучення мешканців окупованих територій Херсонської, Запорізької, Донецької, Луганської та Криму до збройних сил РФ. Подібні дії свідчать про те, що мобілізація в Росії не тільки триває, а й набирає обертів.
У серпні 2025 року заступник директора Центру близькосхідних досліджень Сергій Данилов у коментарі “Вгору” повідомляв, що у декількох громадах на лівобережжі Херсонщини місцевим окупаційним головам прийшли вказівки допомагати “військкоматам” і забезпечити незаконну мобілізацію чоловіків до 30 років. Він також зазначив, що восени мобілізація може посилитися, особливо у Генічеському та Скадовському районах.
За даними Сергія Данилова, спочатку призовників відправляють до анексованого Криму чи Росії, а потім змушують різним способами підписати контракт і відправляють на фронт. Щоб схилити людей до служби окупанти тиснуть через поліцію, погрожують покаранням або шукають тих, хто має борги чи залежності.
- Раніше у ГУР повідомляли: російські окупанти продовжують примусову мобілізацію на окупованих територіях України. Вони намагаються максимально залучити місцевих чоловіків до російського війська, аби вони воювали проти ЗСУ.
- Речник УДА Сергій Братчук розповів, що мобілізація триває постійно. Для цього влада РФ і провела незаконні вибори на окупованих територіях України. Таким чином вони намагалися провести фільтрацію для українців і скласти реєстри мобілізаційних ресурсів на окупованих територіях.
Джерело – Вгору