
Кабінет міністрів ухвалив постанову, яка спрощує процедури отримання паспортів для жителів з окупованих територій. Зокрема, визначив порядок підтвердження місця проживання, процедуру ідентифікації та встановлення особи.
Про це повідомили у представництві президента України в АР Крим.
Відтепер українці можуть одночасно оформити два документи – ID-картку та закордонний паспорт собі або дітям до 14 років за один візит. Це можна зробити у підрозділах Державної міграційної служби, ЦНАПах, центрах «Паспортний сервіс» в Україні та за кордоном.
Що зміниться для людей з окупованих територій?
Постанова визначає порядок підтвердження місця проживання та процедуру ідентифікації для громадян, які проживали на окупованих територіях.
- Якщо у людини є паспорт-книжечка зразка 1994 року, виданий підрозділом ДМС чи МВС, який нині не працює (наприклад, на окупованій території), вона може додати інші документи для підтвердження особи — військовий квиток, водійське посвідчення, пенсійне чи приписне.
- Якщо неможливо надати певні документи через закриті установи, але вони є у державних реєстрах, заявник може зазначити їх у письмовій заяві. Працівники перевірять ці дані під час оформлення анкети.
- Для повнолітніх громадян, які виїхали з окупації, але не мають паспорта з фотокарткою, а лише свідоцтво про народження чи «документи» окупаційної адміністрації, передбачено процедуру встановлення особи. Вона може відбуватися навіть за межами України – у відокремленому підрозділі ДП «Документ» через відеоконференцію.
“Таким чином, нові правила значно спрощують отримання українських паспортів для жителів тимчасово окупованих територій, зменшують бюрократичні бар’єри та відкривають більше можливостей для підтвердження особи”, – йдеться в повідомленні.
- У тіньовому звіті, підготовленому коаліцією громадських організацій до звіту Єврокомісії щодо України у 2024 році йдеться про те, що деякі українці з окупованих територій потрапляють у правовий вакуум: через втрачені архіви в окупації та бюрократичні бар’єри вони не можуть підтвердити своє громадянство. Зазначається, що це призводить до того, що без паспортів люди позбавлені права на лікування, роботу, житло та соціальний захист.
- Через збройне вторгнення РФ в Україну, яке триває з 2014 року, значна кількість громадян України або втратила документи, що посвідчують правовий зв’язок з Україною, або ж ніколи їх не отримувала. Державна міграційна служба (ДМС) не має доступу до архівів, які залишилися на окупованих територіях і не були зацифровані. Тому людям важко підтвердити своє громадянство.
Джерело – Вгору