
У Центральному районному суді Миколаєва розглядають справу екскерівника херсонської “Північної виправної колонії № 90”, якого звинувачують у воєнному злочині, скоєному у змові з іншими. Йдеться про депортацію засуджених зі Снігурівської виправної колонії.
Про це стало відомо з матеріалу "Слідство.Інфо".
Євген Соболєв перейшов на сторону росіян з перших днів окупації Херсонщини. У травні 2022 року він став незаконним очільником окупаційного Управління служби виконання покарань Херсонської області.
За інформацією прокуратури він керував процесами незаконного переміщення засуджених.
Вранці 28 травня 2022 року близько 60 військових РФ прибули до житлових приміщень Снігурівської виправної колонії № 5. Вони вивели ув’язнених із кімнат, погрожуючи їм вогнепальною зброєю та використовуючи світло-шумові гранати.
Окупаційні військові посадили засуджених до трьох вантажівок. Їх примусово вивезли до Голопристанської виправної колонії №7, Північної виправної колонії №90 у Херсонській області. Потім в’язнів транспортували в окупований Крим, а згодом – на територію РФ.
У січні 2024 року Соболєву за депортацію в’язнів зі Снігурівської колонії заочно оголосили про підозру у воєнному злочині, скоєний у змові з іншими. Кримінальне провадження за депортацію в’язнів з Херсонщини розслідується окремо, додають журналісти.
Стосовно Соболєва Хаджибейський районний суд Одеси в лютому 2024 року виніс вирок та визнав його винним у державній зраді.
Наприкінці березня 2024 року обвинувальний акт стосовно незаконної примусової депортації засуджених зі Снігурівської колонії направили в Центральний райсуд Миколаєва. Справу слухають за відсутності Соболєва.
Чергове засідання суду відбулося 27 жовтня 2025 року. На минулих засіданнях вже розглянули частину справ. У суді адвокатка засудженого заборонила її фотографувати.
Суддя залучила до справи заяву чоловіка – колишнього в’язня Снігурівської колонії, якого незаконно депортували у Росію. За його словами, депортовані були 98 людей, тоді як за даними слідства потерпілих – 97.
Прокурор зазначив, що багато українських засуджених й досі перебувають на території РФ. Тих, кого вдалося повернути, намагаються долучити до справи. За словами прокурора, зараз продовжується робота з потерпілими в’язнями. До справи долучили 10 потерпілих.
Також у суді розглянули відеозапис ще одного потерпілого, який стверджував, що саме Євген Соболєв наказав депортувати його в Росію. За його словами, умови утримання у РФ були жорсткіші, ніж в Україні. Він перебував у РФ до 23 травня 2025 року.
Наприкінці травня 2022 року окупанти силоміць перевезли засуджених зі Снігурівської колонії до Херсонської області, зазначив чоловік.
За його словами, на територію колонії зранку заїхав "КрАЗ", з великою кількістю окупантів.
“До нас заходять росіяни. Ми просто дивимося і там вибігає багато людей у масках, які почали кричати нецензурно. Кидали шумові гранати, стріляли, сказали: «Бігом на вихід». Російські військові були з автоматами та кулеметами”, – передали журналісти розповідь чоловіка.
Окупанти стріляли у натовп чоловіків, але ні у кого не влучили. Вони погрожували в’язням розстрілом:“Казали: “Якщо хтось ворухнеться, стріляємо без попередження”, – розповів потерпілий.
Він додав, що спочатку росіяни перевезли 40 чоловіків, а загалом депортували 98 засуджених.
Чоловік особисто бачив Соболєва, коли в’язнів пересаджували з "КрАЗів" в автобуси. Далі чоловіків перевезли у Голопристанську виправну колонію №7, де вони пробули до листопада 2022 року.
"Увійшов військовий, кожного поставив до стінки. [В’язнів] роздягали, били дубинками. Це було масово, а потім вибірково: не так подивився і все. Коли Соболєв відвідував колонію, туди заїжджали машини із «зетками»”, – розповів чоловік.
Адвокатка підсудного питала у чоловіка, звідки йому відомо, що саме Соболєв віддав наказ. Чоловік сказав, що в’язням говорили, що вивозять їх за наказом Соболєва.
Суддя оголосила перерву у слуханні. Наступне засідання має відбутися 11 листопада о 11:00
-
Незаконна депортація українців, які відбували покарання, з окупованих територій до РФ розпочалася з 2014 року та загострилася після 24 лютого 2022-го. Якщо у 2014 році у Донецькій та Луганській областях нараховувалося близько 16 тисяч засуджених у 36 установах виконання покарань, з яких 29 перебували в зонах бойових дій або на окупованих територіях, то вже після лютого 2022-го кількість установ зросла до 47, а чисельність ув’язнених сягнула близько 20 тисяч. Після лютого 2022 року громадська організація “Захист в’язнів України” задокументувала 152 випадки катувань та інших форм жорстокого поводження з українськими ув’язненими. Найбільше у Херсонській області – 84 випадки.
Джерело – Вгору