ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ

17:33 11/02
Окупанти звинуватили ще одну мешканку лівобережжя Херсонщини у “шпигунстві”      
17:31 11/02
Херсонські аграрії отримають компенсацію за втрачений урожай – уряд запустив нову програму підтримки      
17:29 11/02
ЗСУ завдали удару по російському ЗРК на лівобережжі Херсонщини      
17:28 11/02
На фронті загинув військовослужбовець бригади «Лють» зі Скадовська Сергій Алещенко      
17:25 11/02
Володимир Миколаєнко візьме участь у зустрічі на Кіпрі щодо питання українських полонених      
21:30 10/02
Чому жителі Новокаховської громади можуть претендувати на дві різні програми компенсації знищеного житла      
19:30 10/02
Залишають дім вдруге: із передмістя Херсона евакуювали матір з дитиною      
19:00 10/02
Село під постійними обстрілами: як живе Станіслав  
 
17:00 10/02
На Херсонщині запрацювала сонячна електростанція      
14:30 10/02
У Високопільській громаді облаштовують тимчасовий освітній простір вартістю близько 200 тис. євро      
13:00 10/02
Фігурист із Херсона Кирило Марсак достроково вийшов у довільну програму Олімпіади-2026      
12:30 10/02
Листи батькові пишу, відповіді не було жодного разу - син викраденого росіянами мера Херсона Колихаєва      
10:21 10/02
Пошкоджено багатоквартирний та 5 приватних будинків: наслідки ворожих ударів по Херсонщині (фото)
 
09:45 10/02
Херсонщина отримає понад 17 млн гривень з держбюджету на облаштування шкільних укриттів
 
08:30 10/02
Два дні пекла в зруйнованому Бериславі: Боксер показав відео евакуації, яка перетворилася на жахіття
 
07:15 10/02
Херсон – це лише початок того, що може стати реальністю для цивільних у зонах конфлікту по всьому світу
 
06:52 10/02
Внаслідок обстрілів на Херсонщині поранено 8 людей, серед яких – дитина
 
06:00 10/02
Складна евакуація важкохворої жінки із зони бойових дій у Бериславському районі
 
18:00 09/02
День 1447. 9 лютого. Що обговорюють херсонці у соцмережах
 
16:06 09/02
Пережив катування й приєднався до ЗСУ. Історія бійця зниклого безвісти у Кринках на Херсонщині      
16:06 09/02
Житель Скадовська працював на окупаційну владу начальником у рятувальній службі – вирок      
16:04 09/02
ЗСУ На ТОТ Херсонщини знищили склад боєприпасів армії РФ      
16:00 09/02
Мільйони на укриття для породіль: у Херсоні арештували майно директора підрядної фірми      
16:00 09/02
Дефіцит кадрів у медзакладах Херсона: не вистачає хірургів та анестезіологів
 
15:58 09/02
На війні загинув житель Білозерської громади Сергій Ципинюк      
14:30 09/02
Херсонські метеорологи: запаси вологи в ґрунті подають надію на хороший урожай
 
14:10 09/02
Транспортний колапс та самоусунення керівництва: жителі Степанівки скаржаться на бездіяльність старости
 
12:49 09/02
Житель Скадовська працював на окупаційну владу начальником у рятувальній службі – вирок
 
09:45 09/02
Навчають стріляти та керувати БпЛА: на ТОТ Херсонщини окупанти посилюють мілітаризацію дітей
 
09:11 09/02
Судитимуть двох жителів Херсонського району – продавали канабіс та бойові гранати
 
08:52 09/02
Пошкоджено 40 об’єктів: поліція – про наслідки ворожих ударів по Херсонщині за минулу добу
 
08:30 09/02
Ексчиновниця з Херсона, яка перейшла на бік окупантів, отримала вирок від росіян за розтрату 11 млн рублів
 
07:15 09/02
Як готується та коли виступатиме на Олімпіаді-2026 херсонський фігурист Кирило Марсак
 
06:50 09/02
Обстріли Херсонщини: ворог атакував 27 міст і сіл, поранено 6 людей
 
06:00 09/02
У Великоолександрівській громаді запрацює дитячий садок у спеціальному автобусі
 
17:00 08/02
День 1446. 8 лютого. Що обговорюють херсонці у соцмережах
 
15:00 08/02
Як працюватиме мобільна аптека на Херсонщині з 9 по 13 лютого – графік
 
13:08 08/02
Російські загарбники обстріляли Дудчани Милівської громади (фото)
 
11:55 08/02
Ворог обстріляв Свято-Духівський кафедральний собор у Херсоні: будівля зазнала значних пошкоджень (фото)
 
Все новости

Архив публикаций

«    Февраль 2026    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
232425262728 
СПЕЦТЕМЫ


    Затоплення та обстріли. В якому стані історичні та археологічні пам'ятки на Херсонщині


    Існування історичних ландшафтів і пам’яток археології в прибережних районах Дніпра на Херсонщині під загрозою, говорить головний спеціаліст сектору моніторингу ситуації щодо окупованих територій Департаменту культурної спадщини Міністерства культури та інформаційної політики Сергій Нємцев. В якому стані ці об’єкти після підтоплення через підрив російськими військовими Каховської ГЕС та наскільки зруйновані вони обстрілами дізналось Суспільне.

    Затоплення та обстріли. В якому стані історичні та археологічні пам'ятки на Херсонщині
    Українсько-польська археологічна експедиція на Кам'янській Січі, вересень 2021 року Фото: Суспільне Херсон

    За словами головного спеціаліста сектору моніторингу ситуації щодо окупованих територій Департаменту культурної спадщини Міністерства культури та інформаційної політики Сергія Нємцева після підриву російськими військовими Каховської ГЕС, пам'ятки на низькому лівому березі Дніпра, пошкоджені більше ніж на правому.

    "Це стосується пам’яток, власне, в самій Новій Каховці — це історичний центр, який є пам’ятками містобудування місцевого значення, це серія археологічних пам’яток в районі Козачих Лагерів, села Кринки, власне кажучи – Олешківська Січ, Великий Потьомкінський острів, на якому знаходиться городище – Олешшя – середньовічне літописне місто", — говорить Нємцев.

    Затоплення та обстріли. В якому стані історичні та археологічні пам'ятки на Херсонщині
    Херсон. Забиті фанерою вікна в пошкодженій російськими обстрілами будівлі-пам'ятці архітектури, 9 лютого 2023р. Фото: Суспільне Херсон

    Історичні пам’ятки на високому правому березі Дніпра опинилися в зоні ризику через процеси берегової ерозії після відходу води, каже головний спеціаліст Департаменту культурної спадщини Нємцев.

    "Це всі наші пам’ятки археології там починаючи від городища Львового і закінчуючи там Станіславським городищем, бо їм загрожує от така ерозія. Була б небезпека, якби вода пішла старим річищем Дніпра — від Рибальчого туди в сторону Іванівки, там могла постраждати Долина курганів, але знову ж таки, не було якоїсь надзвичайної катастрофи – так, підтоплено, неприємно, але це не загрожує факту їх існування", — говорить Сергій Нємцев.

    Затоплення та обстріли. В якому стані історичні та археологічні пам'ятки на Херсонщині
    Херсон, пошкоджені обстрілами РФ вікна у будівлі - пам'ятки архітектури, 9 лютого 2023 р. Фото: Суспільне Херсон

    Ще одна загроза для історичних пам’яток Херсонщини — обстріли, говорить експерт Кримського інституту стратегічних досліджень, провідний науковий співробітник Інституту археології НАН України Олександр Симоненко.

    "Кам'янська Січ у верхньому б'єфі, вона вище греблі, стоїть на материковій скелі. Її просто побили москалі-орки, побили її снарядами, ракетами. Бо село Республіканець, де розташована Кам'янська Січ, воно, як і інші села, постійно під вогнем", — каже Симоненко.

    Затоплення та обстріли. В якому стані історичні та археологічні пам'ятки на Херсонщині
    Херсонщина, Нацпарк "Кам'янська січ", чоловік іде повз розбитої техніки, січень 2023 р. Фото надав Іван Мойсеєнко

    Вибухами розбита база археологів у селі Червоний Маяк під Бериславом. Там із 2011 року науковці проводили розкопки пізньоскіфського могильника.

    "Могильник дуже великий — 60 гектарів, може, й більше. А розкопана, може, десята частина, не більше. І там, як правило, було від чотирьох до шести-семи могил, підземних склепів таких. У кожному склепі було по кілька скелетів, по кілька поховань, бо це були сімейні такі склепи. Вони б'ють по селу, а все, що не долітає до села, попадає нам на могильник. Нам казали, люди там були, ще на городі на нашому стирчать від "Градів" ці ракети, які не розірвалися. І, може, там уже і поховання постраждали. Я боюся, що ми зараз приїдемо і будемо ходити по могильнику і збирати речі оці, які викинуло", — говорить Симоненко.

    Затоплення та обстріли. В якому стані історичні та археологічні пам'ятки на Херсонщині
    Фото: Іван Мойсієнко/Facebook

    На деокупованій частині Херсонщини робота археологів поки неможлива — територія замінована та під постійними обстрілами. Досліджувати дно Каховського водосховища заважає шар мулу, який сягає трьох метрів. Зараз науковці спостерігають за ситуацією за допомоги супутникових знімків і планують моніторингові експедиції, розповів Олександр Симоненко.

    Будинок перуанських купців, будівля італійського віцеконсула Анатра та будинок Сербінова — ці будівлі далеко не повний перелік пошкоджених історичних пам’яток Херсона, адже російські обстріли не припиняються. Аби після війни відновити втрачені цінності, реставраційні технології доведеться запозичувати за кордоном.

    Також через підрив російськими військовими Каховської ГЕС були затоплені 102 пам'ятки культури на лівобережжі Херсонщини, ще 16 – на правому березі. Серед них: Кам’яні вишиванки Нової Каховки, будинок Поліни Райко в Олешках, Тягинське городище.

    З дна Каховського водосховища внаслідок підриву військами РФ Каховської греблі піднявся острів Тавань, затоплений при її будівництві. Власне, це два острови, розташовані між нинішніми Бериславом та Новою Каховкою, кажуть історики. Ними за часів Золотої Орди проходила одна з найважливіших переправ через Дніпро – Таванська. Це була дорога до Криму.

    Через підрив росіянами Каховської ГЕС під загрозою опинилися цінні археологічні артефакти. Херсонська ОВА закликає громадян повідомляти про знахідки в музеї.

    Читайте нас у Тelegram: Суспільне Херсон


    Джерело – Суспільне





    Похожие публикации

    5-07-2023, 16:16
    Кам’яні вишиванки, будинок Поліни Райко, Тягинське городище: які наслідки підтоплення Херсонщини для культурних пам’яток
    6-06-2024, 21:24
    МКІП та ЮНЕСКО обстежать території, які постраждали внаслідок підриву Каховської греблі
    11-04-2024, 17:10
    Стало відомо, скільки закладів культури зруйновано та знищено на правобережжі Херсонщини
    9-01-2024, 19:57
    На Херсонщині через російську агресію пошкоджені 86 пам’яток культурної спадщини – Міністерство культури
    13-10-2023, 11:27
    З початку повномасштабного вторгнення на Херсонщині постраждало 80 об’єктів культурної спадщини
    17-07-2023, 16:45
    Затоплення та обстріли. В якому стані історичні та археологічні пам'ятки на Херсонщині
    6-07-2023, 18:57
    Через підрив Каховської ГЕС на правобережжі пошкоджені 148 археологічних пам'яток
    23-07-2022, 13:57
    Військові РФ зруйнували п'ять об’єктів культурної спадщини у Херсонській області
    15-05-2022, 11:44
    У Херсонській області зафіксовано п'ять злочинів російської армії проти культурної спадщини

    Добавьте комментарий




    0"/>

    ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ

    17:33 11/02
    Окупанти звинуватили ще одну мешканку лівобережжя Херсонщини у “шпигунстві”      
    17:31 11/02
    Херсонські аграрії отримають компенсацію за втрачений урожай – уряд запустив нову програму підтримки      
    17:29 11/02
    ЗСУ завдали удару по російському ЗРК на лівобережжі Херсонщини      
    17:28 11/02
    На фронті загинув військовослужбовець бригади «Лють» зі Скадовська Сергій Алещенко      
    17:25 11/02
    Володимир Миколаєнко візьме участь у зустрічі на Кіпрі щодо питання українських полонених      
    21:30 10/02
    Чому жителі Новокаховської громади можуть претендувати на дві різні програми компенсації знищеного житла      
    19:30 10/02
    Залишають дім вдруге: із передмістя Херсона евакуювали матір з дитиною      
    19:00 10/02
    Село під постійними обстрілами: як живе Станіслав  
     
    17:00 10/02
    На Херсонщині запрацювала сонячна електростанція      
    14:30 10/02
    У Високопільській громаді облаштовують тимчасовий освітній простір вартістю близько 200 тис. євро      
    13:00 10/02
    Фігурист із Херсона Кирило Марсак достроково вийшов у довільну програму Олімпіади-2026      
    12:30 10/02
    Листи батькові пишу, відповіді не було жодного разу - син викраденого росіянами мера Херсона Колихаєва      
    10:21 10/02
    Пошкоджено багатоквартирний та 5 приватних будинків: наслідки ворожих ударів по Херсонщині (фото)
     

    09:45 10/02
    Херсонщина отримає понад 17 млн гривень з держбюджету на облаштування шкільних укриттів
     
    08:30 10/02
    Два дні пекла в зруйнованому Бериславі: Боксер показав відео евакуації, яка перетворилася на жахіття
     
    07:15 10/02
    Херсон – це лише початок того, що може стати реальністю для цивільних у зонах конфлікту по всьому світу
     
    06:52 10/02
    Внаслідок обстрілів на Херсонщині поранено 8 людей, серед яких – дитина
     
    06:00 10/02
    Складна евакуація важкохворої жінки із зони бойових дій у Бериславському районі
     
    18:00 09/02
    День 1447. 9 лютого. Що обговорюють херсонці у соцмережах
     
    16:06 09/02
    Пережив катування й приєднався до ЗСУ. Історія бійця зниклого безвісти у Кринках на Херсонщині      
    16:06 09/02
    Житель Скадовська працював на окупаційну владу начальником у рятувальній службі – вирок      
    16:04 09/02
    ЗСУ На ТОТ Херсонщини знищили склад боєприпасів армії РФ      
    16:00 09/02
    Мільйони на укриття для породіль: у Херсоні арештували майно директора підрядної фірми      
    16:00 09/02
    Дефіцит кадрів у медзакладах Херсона: не вистачає хірургів та анестезіологів
     
    15:58 09/02
    На війні загинув житель Білозерської громади Сергій Ципинюк      
    14:30 09/02
    Херсонські метеорологи: запаси вологи в ґрунті подають надію на хороший урожай
     

    14:10 09/02
    Транспортний колапс та самоусунення керівництва: жителі Степанівки скаржаться на бездіяльність старости
     
    12:49 09/02
    Житель Скадовська працював на окупаційну владу начальником у рятувальній службі – вирок
     
    09:45 09/02
    Навчають стріляти та керувати БпЛА: на ТОТ Херсонщини окупанти посилюють мілітаризацію дітей
     
    09:11 09/02
    Судитимуть двох жителів Херсонського району – продавали канабіс та бойові гранати
     
    08:52 09/02
    Пошкоджено 40 об’єктів: поліція – про наслідки ворожих ударів по Херсонщині за минулу добу
     
    08:30 09/02
    Ексчиновниця з Херсона, яка перейшла на бік окупантів, отримала вирок від росіян за розтрату 11 млн рублів
     
    07:15 09/02
    Як готується та коли виступатиме на Олімпіаді-2026 херсонський фігурист Кирило Марсак
     
    06:50 09/02
    Обстріли Херсонщини: ворог атакував 27 міст і сіл, поранено 6 людей
     
    06:00 09/02
    У Великоолександрівській громаді запрацює дитячий садок у спеціальному автобусі
     
    17:00 08/02
    День 1446. 8 лютого. Що обговорюють херсонці у соцмережах
     
    15:00 08/02
    Як працюватиме мобільна аптека на Херсонщині з 9 по 13 лютого – графік
     
    13:08 08/02
    Російські загарбники обстріляли Дудчани Милівської громади (фото)
     
    11:55 08/02
    Ворог обстріляв Свято-Духівський кафедральний собор у Херсоні: будівля зазнала значних пошкоджень (фото)
     
    Все новости

    Наверх