Про це повідомив експерт із пенсійної справи, журналіст Сергій Коробкін.
"Розмови про це велися понад 3 роки, і от, нарешті уряд остаточно ухвалив документ про надання базової соціальної допомоги, яка має об’єднати різні види виплат", – зазначив Коробкін.
Відповідна Постанова Кабінету Міністрів №371 була ухвалена 25 березня і набула чинності 10 квітня цього року. Документ запроваджує експериментальний проєкт, метою якого є "державна підтримка сімей з низьким рівнем доходів".
Хто і коли зможе отримати базову допомогу
За словами Сергія Коробкіна, першими претендувати на нову допомогу зможуть з 1 липня 2025 року ті громадяни, які вже отримували інші види соціальних виплат. Це стосується:
- малозабезпечених сімей;
- одиноких матерів;
- багатодітних сімей;
- сімей, в яких батьки ухиляються від сплати аліментів, не можуть утримувати дитину або їхнє місцезнаходження невідоме.
З 1 жовтня 2025 року до проєкту зможуть долучитися й інші особи чи сім'ї, які відповідатимуть критеріям вразливості та необхідним вимогам.
Як оформити та на який термін призначається
Базова соціальна допомога призначатиметься на всю сім'ю, але виплачуватиметься одному з її членів, який подасть відповідну заяву. За бажанням, сума може розподілятися рівними частинами між усіма повнолітніми членами сім'ї.
"Нова допомога призначається в автоматичному режимі і, дивним чином, на підставі двох заяв: заяви про намір її отримати та заяви про її безпосередньо призначення", – пояснив Коробкін.
Допомога надаватиметься строком на 6 місяців з можливістю автоматичного продовження ще на пів року, але не довше, ніж триватиме експериментальний проєкт. Сім'ї, що звертаються по допомогу, проходитимуть верифікацію. У разі надання недостовірних даних, отримані кошти доведеться повернути.
Як розраховуватиметься розмір допомоги
Розмір базової соціальної допомоги визначатиметься як різниця між сукупним доходом сім'ї та встановленою базовою величиною для цієї сім'ї.
"Раніше допомога малозабезпеченим розраховувалася як різниця між сукупним доходом сім'ї та прожитковим мінімумом на цю сім'ю. Тепер замість прожиткового мінімуму буде підставлятися базова величина. Її розмір становитиме 4500 грн", – повідомив експерт.
- для першого члена сім'ї (заявника);
- для кожної дитини віком до 18 років;
- для осіб з інвалідністю І або ІІ групи;
- для кожного наступного члена сім'ї базова величина становитиме 70% від 4500 грн, тобто 3150 грн.
Для осіб пенсійного віку, які не набули права на пенсію через відсутність необхідного стажу, базова величина розраховуватиметься пропорційно до їхнього страхового стажу:
- Менше 10 років стажу: 53% від базової величини (2385 грн).
- Від 10 до 20 років стажу: 62% (2790 грн).
- Від 20 до 30 років стажу: 70% (3150 грн).
- 30 і більше років стажу: 88% (3960 грн).
Дохід сім'ї для розрахунку обчислюватиметься за останній квартал, причому інші соціальні допомоги, що виплачувалися раніше, до цього доходу не враховуватимуться. Допомога призначатиметься за повний місяць звернення, незалежно від дати подання заяви.