Як передає "Хвиля", про це пише Судово-юридична газета.
При цьому, згідно з новим законопроєктом, схваленим Кабінетом Міністрів України 29 квітня, онлайн-платформи повинні будуть передавати податковим органам інформацію про продавців, включаючи їхню адресу проживання та місцезнаходження орендованого житла, якщо таке пропонується.
Запропоновані зміни до статті 163 Податкового кодексу додають новий пункт, згідно з яким об'єктом оподаткування стають доходи фізичних осіб-продавців, отримані від діяльності через цифрові платформи. Ці доходи оподатковуватимуться відповідно до статті 178-1 Податкового кодексу.

А підзвітним продавцем – будь-який активний продавець (крім виключеного продавця), який відповідає хоча б одній з наступних умов:
- є резидентом юрисдикції (включаючи Україну), яка є стороною Багатосторонньої угоди DPI або іншого кваліфікованого договору компетентних органів, що набув чинності;
- надає в оренду нерухоме майно, розташоване в юрисдикції, яка є стороною Багатосторонньої угоди DPI або іншого кваліфікованого договору компетентних органів, що набув чинності, включаючи Україну.
- надання в оренду нерухомого майна, включаючи житлову та нежитлову нерухомість, а також будь-яке інше нерухоме майно і паркомісця;
- особисті послуги;
- продаж товарів;
- надання в оренду транспортних засобів.
Згідно з запропонованими змінами, цифровою платформою вважається будь-яке програмне забезпечення, будь то вебсайт, його частина чи застосунок (включаючи мобільні), що дозволяє продавцям товарів і послуг взаємодіяти з іншими користувачами для прямого або опосередкованого надання послуг і продажу товарів.
- За пільговою ставкою 5%, якщо продавець виконує вимоги пункту 178-1.2 Податкового кодексу, включаючи відкриття спеціального рахунку для оподаткування цієї діяльності.
- За загальною ставкою 18%, якщо оператор платформи не виконує зобов’язання, зазначені в пункті 347.2 статті 347 Податкового кодексу (наприклад, не зареєстрований у податкових органах як підзвітний оператор платформи).
Однак для застосування пільгової податкової ставки 5% фізична особа-продавець зобов’язана мати щонайменше один спеціальний поточний рахунок в українському банку, призначений виключно для розрахунків у межах звітної діяльності.
Законопроєкт також зобов’язує операторів цифрових платформ збирати і включати у звітність певні дані про кожного підзвітного продавця, що посилює контроль за оподаткуванням доходів, отриманих через цифрові платформи.
Зокрема, для підзвітного продавця, який є фізичною особою:
- прізвище, ім’я, по батькові (за наявності);
- основна адреса проживання;
- ідентифікаційний податковий номер (ІПН), присвоєний такому продавцеві в юрисдикції податкового резидентства, включаючи кожну юрисдикцію, що видала ІПН, а за відсутності ІПН – місце народження такого продавця;
- індивідуальний податковий номер платника ПДВ такого продавця, за наявності;
- дата народження.
Оператори платформ повинні щорічно до 31 січня подавати до податкових органів звіт про доходи підзвітних продавців. За неподання такого звіту передбачено серйозний штраф у розмірі 100 мінімальних заробітних плат (800 000 гривень), при цьому сплата штрафу не звільняє від обов’язку подати звіт.
- відомості на певну дату або за певний період часу про операції зарахування коштів на поточні рахунки;
- призначення платежу;
- ідентифікаційні дані;
- номер поточного рахунку контрагента у випадках, встановлених підпунктом 9 підпункту 73.3.1 пункту 73.3 статті 73 Податкового кодексу, а саме під час звірки даних про суму доходів від здійснення звітної діяльності, отриманої фізичною особою – підзвітним продавцем.
За проведення операцій по рахунку або електронному гаманцю платника податків до отримання повідомлення з податкової про постановку рахунку на облік передбачено штраф для банків і фінансових організацій. Розмір штрафу становить 10% від суми всіх операцій за період до отримання повідомлення (крім платежів до бюджету та цільових фондів), але не менше 1700 гривень.