Ірина Сокур: «Ламаємо стереотипи: рак — не вирок»

Ірина Сокур: «Ламаємо стереотипи: рак — не вирок»


Звідки виникає одна з найскладніших хвороб людства — рак? Як побороти онкозахворювання, і чи можлива профілактика? На цю тему в ексклюзивному інтерв’ю ми спілкуємося з головним лікарем Херсонського обласного онкологічного диспансеру, заслуженим лікарем України Іриною Сокур.

— Ірино Володимирівно, пам’ятаємо, що новобудову онкодиспансеру ніяк не могли ввести в експлуатацію. Тож в закладі вже все добудували чи є плани на додаткові корпуси для онкологічного диспансеру?

— На щастя, всі лікувально-обстежувальні корпуси добудовані. От чого не вистачає, так це гаражів для службового транспорту. У початковому проекті такі приміщення були передбачені, та згодом кудись звідти зникли. Тому ми розробили новий проект і чекаємо фінансування.

— Яка ситуація з оснащенням? Я чула, що найкраще на Херсонщині діагностичне обладнання тепер у вашому закладі. Наскільки це відповідає дійсності?

— Так, воно у нас таки найкраще, але не пов­ною мірою. Скажу чесно, нам не вистачає лікувального обладнання для променевої терапії, тому радіологічний корпус з 2009 року просто простоює. Задіяне всього одне крило будівлі, розташоване на першому поверсі. Там стоїть єдиний апарат, хоча корпус розрахований як мінімум на 8 апаратів. А тим часом променеву терапію наші пацієнти отримують в радіологічному копусі, який знаходиться за 2,5 кілометра від онкологічного диспансеру, на території лікарні Дніпровського району ім. Лучанського. Це дуже незручно. Перевозити ж старе обладнання до нового корпусу немає сенсу. Воно «помре» дорогою. У складі цього обладнання радіоактивний кобальт, тобто його неможливо розібрати і перевезти. Потрібні спеціальні інженери, які мають допуски, потім цей же кобальт має період напіврозпаду — 5,5 року. Якщо термін спливає, ефективність лікування падає до 50%. На сьогоднішній день існуючі джерела відпрацювали два періоди і активні відсотків на 23. Судіть самі, якщо раніше на опромінення однієї зони вистачало хвилини, то зараз це вже 4 хвилини. Помножте хоча б на 10 пацієнтів — і зрозумієте, скільки часу йде. А персонал… він же не залізний! Люди працюють у 3,5 зміни.

— Скільки ж коштів треба на нове оснащення?

— Слід завжди враховувати фактор інфляції, тому кошторис постійно змінюється. Приблизно це 200 мільйонів гривень. Сума велика. І ми пишемо заявки до Мінохорони здоров’я, Каб­міну і народних депутатів. Поки що така сума у державному бюджеті не передбачена. Але маємо надію на інвестиційні проекти, тобто на співфінансування — кошти з приватних джерел та обласного бюджету. Та це ще не все: потребуємо ми і оснащення для діагностики та лікування ізотопами. Іншими словами, хворим, які перенесли операцію на щитовидній залозі, необхідно приймати радіоактивний йод, це до певних препаратів. Але у нас такої можливості поки немає. Потім діагностика метастазів кісток: коли радіоактивні речовини вводяться внутрішньовенно і спеціальний сканер визначає, де саме зосередилися відростки пухлини. Зараз ми змушені відправляти таких пацієнтів до Києва, Харкова, Львова, а могли б обстежити і лікувати у себе. Недостатньо й ендоскопічного обладнання. Те, що є в диспансері, вже застаріле і ламається.

— І все-таки давайте поближче до позитиву. А передове обладнання є у закладі?

— Так, і немало. Приміром, маємо суперсучасний апарат для внутрішньопорожнинного опромінення. Тобто терапію, можна сказати, ударну артилерію, пацієнт отримує не ззовні, а зсередини. Таких апаратів на всю Україну 3—4. А наші лікарі були серед перших фахівців, які освоїли таке обладнання.

— Знаю, Ви скромна людина, але ж досягнення у диспансеру є. Хотілося б більше про здобутки закладу почути.

— Почнемо з головного. Ми — єдиний спеціа­лізований заклад в області, який проводить ком­плексне, комбіноване лікування хворих на рак. І це лікування, навіть з тим оснащенням, яке маємо, в основному, відповідає стандартам, які існують в Україні. У нас витримуються середні терміни лікування, достатньо низький відсоток ускладнень під час оперативних втручань і післяопераційної летальності — це дуже важливо. Показники діяльності Херсонського обласного онкологічного диспансеру — одні з кращих в країні, бо тут працює команда висококласних фахівців. В диспансері здійснюються всі види відкритих (полосних) операцій. Шкода, не вистачає лапараскопічного обладнання, бо хо­тілося б надавати допомогу тій категорії пацієнтів, кому показані саме такі втручання.

— Знаю, нещодавно заклад прогримів на всю Україну з унікальною операцією з заміни стравоходу. Як це стало можливим?

— Ось дивіться, зазвичай під час операції робиться один розтин. Саме по собі хірургічне втручання на стравоході дуже складне, враховуючи розташування органу. Так от, у даному випадку пацієнту зробили 3 розрізи. Потім у буквальному сенсі викроїли новий стравохід, взявши матеріал з рідного шлунка й з’єднали орган із залишками старого стравоходу, який фактично знищила онкохвороба. І ще, щоб Ви розуміли, це не зовсім ті розрізи, після яких залишаються шрами, йдеться про невеличкі проколи. У пацієнта навіть больового синдрому як такого не було (а період після операції на грудній клітині, де купа нервових закінчень, дуже болісний, пацієнти як мінімум тиждень потребують постійного знеболення). Між іншим, у пацієнта тяжкий цукровий діабет, з інсулінозалежністю, і, чесно кажучи, через злоякісну пухлину, яка звузила прохід стравоходу, людина вже й харчуватися не могла, їжа не проходила. Тому така операція в буквальному сенсі врятувала чоло­вікові життя. Саме втручання, до речі, тривало менше двох годин і увійшло в історію, як перша в Україні операція з заміни стравоходу.

— Як зараз почувається цей чоловік?

— Чудово, нормально харчується, бо тепер без проблем ковтає їжу. Пацієнт йде на виписку з покращенням стану здоров’я, готується їхати додому в район.

— До речі, наскільки доступний обласний онкодиспансер людям із сіл, особливо віддалених від обласного центру?

— Ми приймаємо всіх пацієнтів, з якого куточку області вони б не були. Приблизно 30% хворих, які звертаються до диспансеру, це херсонці, решта — мешканці усіх без винятку районів.

— Як людині з села, котра має характерні скарги на здоров’я, до вас потрапити? Певно, необхідне направлення?

— Звісно, будь-яким пацієнтам бажане направлення з місцевих лікувальних закладів. Адже тільки лікар може визначити, куди необ­хідно звернутися хворому: в онко-, тубдиспансер чи іншу лікарню. Але, якщо чесно, буває, що пацієнти звертаються й без направлення, і ми їх також приймаємо, розуміючи, що головне в боротьбі з онкологією — час, а його не варто втрачати. Записатися на прийом можна просто по телефону, його легко знайти на сайті обласного онкологічного диспансеру, або ж просто приїхати, взяти талончик (працюємо з 7.30) і потрапити до фахівця в порядку живої черги.

— Який на Херсонщині стан справ з онкозахворюваннями?

— Я постійно аналізую статистику. Ось протягом останніх 13 років захворюваність зростала, хоч і не стрімко, але поступово. Та за 2 роки вона дещо зменшилася. Не факт, що це позитивна тенденція. Мені здається, через низку непростих, трагічних подій у країні люди просто стали менше йди до лікарень. Адже здебільшого думали, яким буде завтрашній день, а не про власне здоров’я. Не хочеться прогнозувати, та цілком можливо, що наступного року випливе нова картина захворюваності на рак, і вона може бути набагато складніша, ніж зараз.

— А фінансовий момент — брак коштів — хіба це не причина того, що люди не йдуть до лікарні?

— Звісно, почасти йдеться навіть не про діагностику і лікування, у хворого немає грошей навіть на квиток до Херсона. Хоча і це не істинна причина того, що людина не лікується. Бо, як часто буває, до лікарні не йдуть доти, доки можна терпіти, а от коли стає вже зовсім погано, згадують про медицину…

— Державні соціальні програми щодо діагностики та лікування онкозахворювань взагалі у нас існують?

— Є державна програма, за якою кожен ре­гіон щороку має отримувати безкоштовні онко­препарати. Для Херсонщини це ліків приблизно на 4 мільйони гривень. Але минулого року ми не отримали зовсім нічого. Причина? Міністерство охорони здоров’я не провело тендерні закупівлі цих препаратів. Ми отримали залишки ліків, які купувалися у 2014-му — і все. Тому й цього року пацієнти змушені лікуватися власним коштом.

— Які види онкозахворювань характерні для Херсонщини, і чим це зумовлено?

— На жаль, «коньок» Херсонщини — рак шкіри. Причина зрозуміла: південний регіон, залитий сонцем, яке так люблять громадяни, почасти занадто. Плюс у тому, що саме такі захворювання здебільшого рано діагностуються, бо досить очевидні, а отже, мають високі шанси на повне виліковування. На другому місці — рак легенів. Тут нічого не скажеш — шкода паління в дії. І якщо раніше на онкозахворювання дихальних шляхів здебільшого страждали чоловіки, то зараз досить часто виявляють у жінок, котрі не можуть жити без цигарок. Підступність хвороби у тому, що легені не болять і непоправні зміни в організмі виявляються вже на 3—4 стадії раку. І зрозуміло, що вже немає тих результатів лікування, яких хотілося б і медикам, і пацієнтам. На наступному місці — рак молочної залози. І якщо щороку ми виявляємо до 4 тисяч всіх злоякісних новоутворень, то в середньому 400 жінок треба рятувати від раку молочної залози. Причому скільки не говоримо про необхідність профілактичних мамографічних обстежень, проводимо спеціальні місячники, рівень за­хворюваності не знижується. Причина проста: жінки не дбають про власне здоров’я.

— А є статистика районів Херсонщини, де найбільше хворіють на рак?

— Звичайно, ми моніторимо ситуацію по­стійно. Найнеблагополучніший в цьому плані Каховський район. Потім — Нова Каховка і Херсон. До речі, це всеукраїнська тенденція. У містах більше хворіють на онкологію, ніж на селі. Думаю, це пов’язано з відсутністю здорового харчування (тут сільські мешканці, однозначно, мають перевагу), а ще стресами, ритмом життя.

— Прогрес у лікуванні онкозахворювань. Наскільки українська медицина робить кроки в цьому напрямі?

— Зараз є препарати, створені шляхом генної інженерії, які діють не просто на пухлину, а на рецептор у ній. Це дуже хороші ліки, ефективні для пацієнтів зі специфічним типом онкозахворювання. Так, вони досить дорогі, але ж нічого немає дорожчого за життя.

— Та що ж ви можете вдіяти, коли вже, приміром, четверта стадія хвороби?..

— На жаль, буває так, що й не можемо надати необхідну допомогу. Тому звертаємося до людей з єдиним проханням — не затягуйте!!! Якщо з’явилися перші ознаки схуднення, слабкості або пухлини, які видно зовні, звертайтеся, все одно це вийде дешевше, ніж коли хвороба набере загрозливих обертів.

— Чи можна повністю убезпечитися від захворювання на рак?

— Попереджувати хворобу, особливо якщо знаєте про спадковий фактор, варто завжди. Раджу щороку проходити обстеження організму і жити спокійно та якісно, з впевненістю, що з вами все добре. Читачам газети «Новий день» бажаю гарного здоров’я, а ще не боятися ламати стереотипи, що така хвороба, як рак — вирок. Повірте, це вже давно не так.

Марина Савченко, Новий День

Довідка. Херсонський обласний онкологічний диспансер був заснований 2 грудня 1947 року. Спочатку — у складі обласної клінічної лікарні і разом з тим існував як окремий заклад. Згодом диспансер перемістився у лікарню ім. О. та А. Тропіних м. Херсона. В 1960-х обласному онкодиспансеру віддали корпус на вул. Белінського. Там збудували триповерховий корпус стаціонару та поліклініку. З 2009 року обласний онкодиспансер знаходиться у нових корпусах у селищі Східному.

Похожие публикации

1 комментарий

Ирина
Надеюсь, что онкодиспансер профинансируют до конца и запустят в работу в ближайшее время. Очень жаль, что наши врачи, серди которых очень много высококвалифицированных специалистов, не могут спасти человека из-за банальной нехватки аппаратуры. Поэтому и приходится больным выезжать за границу, тем, то может себе это позволить. Буквально пару лет назад моя тетя выезжала на лечение рака кожи в Израиль http://telaviv-clinic.ru/clinic/disease/rak-kozhi/ - в этой клинике было необходимое оборудование для проведения терапии, да и с лекарствами у них проще, в обиходе очень много хороших препаратов, которые у нас никак не получат лицензии. Обошлось дорого, но зато сейчас она абсолютно здорова. Вот только больше не загорает и всегда старается укрывать кожу от солнца. Всегда, даже зимой, использует специальные кремы для защиты от ультрафиолета. Так что правильно говорят, лучше предупредить болезнь всеми возможными способами, чем её лечить.
Включите эту картинку для отображения кода безопасности
обновить, если не виден код

Погода
Погода в Херсоне
Погода в Каховке
Погода в Скадовске
Погода в Геническе

влажность:

давл.:

ветер:

влажность:

давл.:

ветер:

влажность:

давл.:

ветер:

влажность:

давл.:

ветер:

ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ

21:48
У Херсоні завершився «Тиждень сталої енергетики»
20:41
"Завдяки цій талановитій молоді Україна має великі перспективи", - Олександр Співаковський
20:29
Арабатскую стрелку снова сильно затопило
19:13
Выяснились подробности ДТП, в котором задействована маршрутка № 38
18:58
Последний звонок на Херсонщине закончился глобальной пьянкой
16:50
Владислав Мангер поздравил воспитанников ХВУФК с праздником Последнего звонка
16:37
На Херсонщине торжественно встретят военнослужащих 57 отдельной мотопехотной бригады
15:34
ДТП в центре города: сбили пьяную женщину
15:08
На Херсонщине "последний звонок" обошелся не без происшествий
14:22
Юрий Рожков: нам нужно использовать опыт развития Китая
12:25
На админгранице с Крымом задержали гражданку, которая находится в розыске
12:20
В Херсон доставили тела погибших моряков из Херсона
11:37
На Таврическом ДТП с участием маршрутки
11:30
Херсонцам о традициях празднования Троицы
10:58
Херсонская делегация изучает опыт Венгрии касаемо помощи людям, пострадавшим от домашнего насилия
10:49
В Херсоне появятся бюветы
10:33
Олександр Співаковський щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців
10:25
Криминальная хроника за сутки
10:20
За прошедшие сутки на Херсонщине произошло 2 лесных пожара
09:53
В Новой Каховке с электромеханического завода вынесли 100 кг металла
09:40
За прошедшие сутки в области зафиксировано 5 пожаров на открытых территориях
07:57
  В Херсоне мужчина в первый день свободы снова попал в тюрьму
07:53
Тела херсонских моряков прибыли в Одессу
22:19
Мэр Херсона не хочет, чтоб нарушители компенсировали убытки
документ
22:14
Удерживаемый в России украинский военный Шумков объявил голодовку
22:05
Сьогодні пролунав Останній дзвоник у херсонських школах
22:02
В Херсоне хозяин будки, где торгуют шаурмой, строит балаган вопреки предписаниям городских служб
21:15
Криминальный гастролер приехал на курорт Херсонщины
21:14
Из педагогов в наркоплантаторы подалась сельчанка на Херсонщине
20:58
Херсонские ученики получили свой первый документ, удостоверяющий гражданство
20:56
Херсонские активисты сегодня опять вызывали полицию в "АТБ" на Суворова
20:55
История херсонской команды «Кристалл» на колёсах
20:50
Под Херсоном ревнивый муж избил своего работодателя до комы
20:47
В центре Херсона сбили женщину
19:22
В Херсоне в парке горела танцплощадка
18:51
В центре Херсона мелкое ДТП привело к массовому нарушению правил дорожного движения
18:33
В облсовете готовы выделить деньги на проектирование и строительсво бюветов
документ
18:27
В Херсоне воруют с авто номера и предлагают их выкупить
17:46
Херсонец Алексей Урсуленко учредил Академию Полноценной Жизни
17:44
Министр культуры поблагодарил председателя Херсонского облсовета за поддержку театрального движения на Херсонщине
17:41
В Белозерском районе работники водной полиции пресекли незаконный вылов рыбы
17:38
В Херсоне благоустраивуют центральную улицу
17:36
Суд рассмотрит жалобу на арест Вышинского 29 мая
17:24
«Укргидропроект» отрицает работу над идеей отделения Крыма судоходным каналом
документ
17:03
В Черном море рыбоохранный патруль задержал браконьеров
17:00
В Новой Каховке создали инклюзивно-ресурсный центр
16:59
В Херсоне мужчина, выйдя из колонии, в этот же день попал в полицию
16:39
На херсонских улицах появится футбольный троллейбус
16:35
В Геническе перекроют движение транспорта
16:03
Патрульные остановили Mercedes-Benz Vito с безакцизным алкоголем
15:58
Ученики херсонской школы №13 сегодня получили паспорт гражданина Украины в форме карточки
15:53
На Херсонщине судили щедрого военнослужащего
15:32
Херсонская область заняла 18-е место в рейтинге социально-экономического развития
15:30
Управления патрульной полиции в Херсонской области приглашает на пресс-конференцию
15:16
"Наши двери всегда открыты для вас", - Владислав Мангер поздравил деятелей украинского театра
14:51
Неординарная реклама Арабатской Стрелки
14:37
В Херсоне на территории лицея связи похоронили кошку и поставили ей надгробие
14:35
В жилой многоэтажке Херсона распылили слезоточивый газ – пострадала целая семья
14:33
Команды Киселевки и Никольского нагрдили за участие в Кубке Путилова
14:30
Стала известна численность населения Херсонщины по состоянию на апрель
14:27
Команду школы № 54 наградили формой за участие в Кубке Путилова
14:12
Депутату Новотроицкого сельсовета вручили подозрение о совершении уголовного правонарушения
14:05
На Херсонщине расследуют работу очередного нечестного почтальона
13:58
На Херсонщине начался падеж ремонтников
13:44
В Херсоне ДТП: одно авто «догнало» другое
13:40
Кто и зачем вчера на Шуменском поджог автомобили
12:48
На Херсонщине растет популярность электромобилей
12:45
Херсонский депутат хочет, чтоб на улицах города висели флаги ОУН
12:43
На Херсонщине продают хлеб из будущего
12:40
В ОГА пройдет совещаение «Совершенствование законодательной базы деятельности современного украинского театра»
Все новости

Архив публикаций

«    Май 2018    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Наверх