Що лякає каховчан: первинну ланку медицини реорганізували, а сімейних лікарів не видали


Медичній реформі пророкують велике майбутнє, як мінімум, ліквідацію «радянських» методів. Є й її критики, які прогнозують повний провал. Хто виявиться ближчим до правди ми дізнаємося зовсім скоро.

В Україні продовжується медична реформа – створені центри сімейних лікарів. Офіційно вони називаються Центри первинної медико-санітарної допомоги. Вони будуть надавати найпершу допомогу пацієнтам і завдання їх, за великим рахунком, не стільки лікування, скільки профілактика хвороб.

Мається на увазі, що кожен сімейний лікар буде особисто знати кожного хворого і його проблеми. Ще одним нововведенням, яке нас чекатиме вже цієї весни, стане підписання декларації пацієнта з сімейним лікарем.

Про те, як буде відбуватися цей процес розповів «Каховській зорі» головний лікар Каховського районного центру первинної медико-санітарної допомоги (РЦПМСД) Олександр Антоненко.

– Пацієнт після підписання декларації з сімейним лікарем буде звертатися до нього у разі потреби: для здачі аналізів, згідно гарантованого пакету, для проходження профогляду, в разі захворювання, з питань вакцинації і т. д. Сума в 370 грн./пацієнта визначена на цей рік. Планується, що кожен рік вона буде збільшуватися.

Є гарантований пакет послуг, які будуть надаватися пацієнтам безкоштовно. І скільки потрібно буде пацієнту пройти обстежень в рамках його захворювання, стільки він і пройде. Скористатися допомогою вузькопрофільного фахівця можна буде тільки після консультації лікаря первинної ланки. У червні цього року починає роботу Національна служба здоров'я України.

Перші заклади охорони здоров'я у статусі некомерційних комунальних підприємств підпишуть договори з НСЗУ. Минулої п'ятниці ми проводили зустрічі та обговорювали питання перетворення закладу на «некомерційний», що дозволить нам отримувати прямі виплати за надані послуги у майбутньому. Наразі першочергове завдання – автономізація, – розповідає Олександр Андрійович.

Крім того, РЦПМСД вже обладнали 22 робочих місця комп'ютерною технікою, встановили обладнання в регістратурах, придбали необхідне програмне забезпечення та підготували персонал для обслуговування електронної системи охорони здоров'я.

– Якщо ми говоримо про сімейну медицину, то E-health в дії можна буде побачити на прийомі у лікаря вже в квітні цього року, коли ми розпочнемо кампанію по вибору свого лікаря. З 1 квітня пацієнт зможе вибрати лікаря, і дані про цю людину потраплятимуть до декларації, яка буде електронною, – розказав Олександр Антоненко.

Наразі електронна система працює в тестовому режимі, проте жителі, яких обслуговують в амбулаторії №1, вже внесені до реєстрів.

Все це дозволить у майбутньому не тільки відмовитися від паперових карток пацієнтів, але й налагодити завчасний запис на прийом до лікаря та видачу електронних рецептів на ліки. Лікарняні електронні черги згодом стануть основою Всеукраїнського електронного реєстру. Припускають створення й єдиного рейтингу лікарів – своєрідного табелю з оцінками роботи медиків.

У Центрі біля реєстратури, на інформаційному стенді можна побачити прізвища лікарів, які обслуговують каховчан і з якими, швидше за все, вже навесні доведеться укладати договори. Крім імен та прізвищ, є інформація і про кваліфікаційну категорію лікаря.

З цього приводу головний лікар Каховського РЦПМСД повідомив: "Якщо людину влаштовує сімейний лікар, лікар-терапевт, педіатр, то можна і далі обслуговуватися у них, але необхідно підписати декларацію. Можна змінити лікаря і вибрати іншого. Поки що ми працюємо в старому режимі. Про місцеві центри первинної медико-санітарної допомоги повідомлять додатково. Кампанія розпочнеться 1 квітня і буде вестися не один місяць, всі встигнуть укласти договір з лікарем.

Робити це можна під час візиту до лікаря, під час проходження профогляду і так далі. Цей договір – декларація з сімейним лікарем, не несе ніякої юридичної сили. Це документ про те, що пацієнт довіряє сімейному лікарю, який буде його обслуговувати. Після підписання декларації лікар буде вносити дані в систему e-Health. За цими даними Національна служба здоров'я буде бачити, скільки пацієнтів у якого лікаря. І на основі цього здійснюватиметься фінансування медзакладу, лікарням будуть перераховуватися гроші за кількістю пацієнтів, – каже Антоненко.

Інша справа – може виявитися, що вибирати не буде з кого, через гострий дефіцит кадрів. Багато хто вже завчасно шикується в черги до певних лікарів. Уже зараз стало досить популярним запитання: «Який у тебе дільничний лікар?». Люди розуміють, що саме від кваліфікації сімейного лікаря, який зможе «розгледіти» хворобу на початковій стадії, буде залежати їхнє життя та здоров'я.

– Опорою медреформи є сімейні лікарі, проте їх не вистачає. Укомплектованість сімейними лікарями мало того що недостатня, але і більшість з них є пенсіонерами. Наразі в РЦПМСД працюють 29 сімейних лікарів і педіатрів (18 з них сімейні лікарі -прим.). Якщо всі каховчани, жителі ОТГ та району послухаються МОЗ і прийдуть до своїх терапевтів, педіатрів та сімейних лікарів, то одразу виникне дефіцит – лікарів на всіх не вистачить. Звісно, "сімейник" може обслуговувати і понад дві тисячі пацієнтів, але може постраждати якість лікування і тоді вже настає абсолютно інша відповідальність у лікаря.

Сімейний лікар зможе відмовити в підписанні декларації, якщо у нього вже є 2 тисячі пацієнтів. Але я думаю, що лікарі цього робити не будуть. Крім того, лікар не має права відмовити в підписанні декларації на підставі наявності у пацієнта хронічного захворювання, а також через вік, стать, соціальний статус, матеріальне становище, реєстрацію місця проживання і т.д."

Начебто все гарно і зрозуміло, але тепер порахуємо. У календарному році більше 200 робочих днів. Щоб прийняти хоча б по 1 разу 2000 пацієнтів, слід приймати по 10 хворих в день. Це, не рахуючи часу на заповнення електронних документів, видачу лікарняних листів, направлень та іншого. Як це буде реалізовуватися – ми побачимо пізніше. Незважаючи на всі острахи, які є у населення, медична реформа спочатку мало що змінить в житті пацієнта. Сам візит, як і раніше, буде безкоштовним, так само як і швидка або екстренна допомога.

Схожа ситуація з катастрофічною нехваткою медиків і фельдшерів спостерігається й у селах. Наприклад, всі три ОТГ району, крім Тавричанської, підписали договори з Каховским РЦПМСД на обслуговування через те, що не мають власних кадрів. Є фельдшерсько-акушерські пункти, ремонти зробили, вікна поставили, навіть елементарне обладнання є, а лікарів немає. Ще в трьох селах лікарі цілком однозначно заявляють про намір змінити місце роботи, переїхавши у більші міста.

За словами головного лікаря, втримати спеціаліста, навіть у місті, майже неможливо, що вже казати про села.

– Для того, щоб лікар поїхав працювати до нас, йому потрібно створити хоча б мінімальні соціально-побутові умови. Але для цього потрібно платити їм «не мінімалку», а хоча б в два рази більше та забезпечити апаратурою і ліками. Він повинен розуміти, за що буде платити, а за що ні, на якому транспорті буде їздити... У село молоді лікарі не йдуть з тієї ж самої причини.

Найбільша кількість інтернів в Каховці була у 2016 році, коли вдалося залучити 7 молодих спеціалістів. Але через те, що всі вони немісцеві, а житлом місто їх забезпечити не спромоглося, залишилось лише двоє, але й ті мають намір покинути Каховку. У 2017 році був лише один інтерн, який одразу написав заяву на перевід до Дніпра.

– Якщо медик матиме гарні соціально-побутові умови, то і рівень якості його роботи буде значно вищим, – стверджує головний лікар. – Як вже говорили, за кожного пацієнта сімейного лікаря обіцяють заплатити 370 гривень на рік. Спочатку казали, що сімейний лікар буде отримувати 50 тис. грн. на місяць, потім 30 тисяч, а за останніми даними – вже 18 тис. Проте, я сумніваюсь, що і ця сума реальна. Хоча розумію, що лише покращивши фінансові умови, можна зацікавити лікарів залишатися в нашому регіоні.

Сергій МАКОГОН, "Каховська Зоря"

Похожие публикации

Добавьте комментарий

Включите эту картинку для отображения кода безопасности
обновить, если не виден код

Погода
Погода в Херсоне
Погода в Каховке
Погода в Скадовске
Погода в Геническе

влажность:

давл.:

ветер:

влажность:

давл.:

ветер:

влажность:

давл.:

ветер:

влажность:

давл.:

ветер:

ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ

16:39
ФСБ обвинила крымчанина в участии в «крымскотатарском добровольческом батальоне», – СМИ
16:35
В Херсоне из городского бюджета куплено лавок на 100 тыс грн
16:33
На Херсонщине "благодетель" оказался мошенником
16:16
14 призывников в ряды ВСУ из Генического района стали дезертирами
16:13
Жителю Геническа заменили наказание общественными работами, штрафом в 127 грн
16:12
Херсонский облсовет за 1,4 млн. грн. будет охранять полиция охраны
16:11
Депутат Херсонского горсовета на этот раз подала декларацию в срок
16:03
Посадку деревьев в пригороде Херсона перенесли из-за снега и морозов
16:00
В Генической райгосадминистрации будут бороться с «пиратством»
15:59
«Аграрии Херсонщины» рекомендуют Госводагентству поднять цены на воду не на 35%, а на 13,7% и 30%
15:58
Жене главного военного прокурора Матиоса отдали крупный ломоть земли в Херсонской области
документ
15:40
В аэропорту Херсон видят потенциал авиасообщения с портовыми городами Польши
15:38
Замглавы Херсонской местной прокуратуры проведет личный прием в Антоновке
15:33
Суд арестовал подозреваемого в смертельном избиении пенсионерки в Белозерском районе
15:28
Браконьер наловил в Отрадокаменском лимане рыбы на 3 тыс. грн, - Херсонрыбохрана
15:08
В Херсоні відзначатимуть Міжнародний день людини з синдромом Дауна
15:06
У Херсоні відбулося обговорення судової реформи
15:03
5-16 марта в Херсоне состоялся 2-ой этап Детского турнира по Crossfit
15:00
По техническим причинам рейс "ТРЦ Фабрика – Таврический" временно отменен
14:57
Строительство Днепр-Бугской ВЭС в Белозерском районе начнется в августе-сентябре
14:53
Житель Херсона, который ударил ножом друга детства, осужден на 6 лет
14:35
За счет уменьшения коэффициента для «Херсонэлектротранса» за 2 месяца горбюджету сэкономили 1,1 млн. грн.
14:34
В Херсонской морской академии опровергли информацию об участии своих курсантов в воскресных митингах
14:25
В Херсоне ДТП - проезд на площадь Победы со стороны Таврического затруднен
14:24
За 9 месяцев 2-м военным частям и горвоенкомату из бюджета Херсона помогли на 1,128 млн. грн.
13:59
На Херсонщине изучат выплату денег сельскому голове
13:36
Мартовская гололедица калечит херсонцев
13:34
Реконструкция мясных рядов Генического рынка оценивается в 1 млн. грн.
13:29
Суд признал аварийной сельскую школу в Ивановском районе
13:25
Стало известно, сколько херсонскому бюджету будет стоить новый туалет в Гидропарке
13:22
На площади Свободы избивают культуру
13:10
Мешканці с. Молодіжне: "Яка дикість, шановний, пане голово, в якому столітті ми живемо, куди рухаємося? "
документ
12:32
Заключен договор на проведение дноуглубления в порту Херсон
12:29
Сезон переговоров у КП «Херсонские авиалинии» в разгаре
12:27
В Новотроицком районе задержали воров металла
12:24
Железнодорожники рассказали, почему закрыта продажа билетов на поезда
12:19
Депутат Педченко уволен из УКСа облсовета
12:14
Херсонцы возмущены неисправленными титульными списками
12:04
Херсонщину посетит Заместитель Министра юстиции Украины
11:59
Полицейские изъяли ацетилированный опий у жителя Скадовска
11:57
Цены и тарифы на потребительском рынке Херсона в феврале
11:55
Мэр назначил экс-депутата директором КП
11:51
Мэр Херсона считает, что многоквартирники не должны ремонтировать за счет горбюджета
документ
11:47
Мэр Новой Каховки готов отчитаться в прямом эфире «Скифии»
11:44
Кинотеатру «Искра» выделят почти 244 тыс. грн. на подготовку к созданию Дома ветеранов
11:41
В Херсоне женскую консультацию приблизили к больнице
11:32
Херсонский исполком выделил средства на реконструкцию парка "Шевченковский"
11:30
Утреннее ДТП в Херсоне
11:26
Облгосадминистрация приглашает на презентацию программ ЕС с бюджетом 100 млрд евро
11:21
Мэр Херсона обещает "подумать" на счет выговора директору департамента ЖКХ
11:19
Жильцы домов по улице Фонтанной боятся, что они рухнут из-за постоянных подтоплений
11:11
Обваливается здание старейшей гимназии Херсона
11:08
На Херсонщине преступник забил старушку дубиной
11:04
Нелепые трагедии на Херсонщине
11:00
Ключевые моменты первого часа работы исполкома Херсонского горсовета
10:43
Херсонские пограничники победили на чемпионате по гиревому спорту
10:40
Школьники со всей страны соревнуются на Херсонщине за титул лучшего правоведа
10:30
В Новотроицком районе ликвидировали пожар хозяйственной постройки
10:25
Сергей Хлань требует рассмотреть законопроект о возврате НДС на сою
10:24
«Тенденция в принципе позитивная» - мэр Херсона о долгах по зарплате
10:21
Семья новокаховского депутата-перевозчика в прошлом году обзавелась квартирами, но "потеряла" автобусы
10:17
В ДЮСШ №6 рушится купол над бассейном
10:14
В Новой Каховке грузовик застрял на железнодорожном переезде
10:10
На Херсонщине открыты все дороги государственного и местного значения
10:07
Владимир Грищенко увольняется из Херсонского горсовета
10:05
Криминальная хроника за сутки
10:03
Art Hub: почем культура для народа?
09:50
На новокаховском предприятии горел склад
09:30
Управление юстиции в Херсонской области прорекламировало своего начальника с коррупционными рисками
документ
09:24
Херсонский перевозчик выиграл суд у автостанции
Все новости

Архив публикаций

«    Март 2018    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Наверх