Найбільша у Європі пустеля

Найбільша у Європі пустеля
Проект "Сім днів у регіоні" запрошує на Херсонщину, в Олешківські піски, які називають найбільшою у Європі пустелею і з гордістю показують навіть шейхам

Херсонщина – край унікальний. Тут тобі моря і Дніпро, а поряд – Олешківські піски (ще кажуть - Нижньодніпровські). Їх називають найбільшою у Європі пустелею і з гордістю показують навіть шейхам. Правда, за температурним режимом та кількістю опадів ці піски можна швидше віднести до напівпустель. Улітку пісок тут нагрівається до 70 градусів.

До речі, таких піщаних масивів у Європі справді більше нема. Подібна ділянка є в Польщі: але ж її площа усього кілька тисяч гектарів. А в нас — аж 160 тисяч гектарів.

До речі, рятують Херсонщину від пісків рукотворні ліси. Це теж чудо, яке потрібно берегти.

ЯКИЙ ВІН, ПІСОК НАШОЇ ПУСТЕЛІ?

Взагалі, нічого незвичайного: піщинки не дуже великі, не дуже дрібні, світло-жовтого кольору. Оцей жовтуватий колір не випадковий, це результат того, що у піску є сполуки заліза та деяких інших хімічних елементів. Правда, містяться вони в невеликих кількостях. А ось в інших місцях Землі домішок у пісках більше. Наприклад, подекуди в Сахарі піски мають яскраво-помаранчеве, майже червоне забарвлення.

Власне, Указом Президента України на території Голопристанського, Цюрупинського (нині – Олешківського) районів та Новокаховської міської ради Херсонської області у 2010 році і був створений Національний природний парк «Олешківські піски». Він охоплює лише частину Олешківської пустелі.

Фото: Ярослав Довгопол
Фото: Ярослав Довгопол

Загалом Олешківські піски (зверніть увагу, аж ніяк не Алєшьє – нічого спільного з Альошами чи "Алешковскими песками”, як пише російський варіант Вікіпедії) складаються з семи арен.

Як розповідає Євген Роман, в.о. завідувача науково-дослідного відділу НПП «Олешківські піски», відомо про піски далеко не все — навіть ученим, які вивчають ці території багато років.

ЗВІДКИ ТІ ПІСКИ ВЗЯЛИСЯ?

Учені кажуть – то не пісок з моря. Теорію «морського піску» спростовують і зовнішні ознаки пісків Олешшя.

«Раніше припускали, що пра-Дніпро та його притоки захоплювали піщані частинки і несли їх униз за течією. Так і з'явилися піски: поступово, в результаті геологічної роботи річки», - розповідає Євген Роман.

Проте є й інша версія. Адже середня висота Нижньодніпровських пісків більша, ніж висота степових територій, з якими вони межують. Ну а піщані пагорби, наші знамениті «кучугури» — так ті взагалі іноді досягають висоти близько 30 метрів. Крім того, площа пісків Дністра, Дону, Волги та інших прирічкових масивів набагато менша, ніж пісків Нижньодніпровських. Тому вже досить давно виникло припущення, що Олешківські піски не були принесені річкою, а виникли в результаті дії якихось інших чинників.

Є версія, що їх появу спричинила катастрофа: прорив Поліського льодовикового озера. Північним берегом озера був край самого льодовика, а з півдня був масив із каменів, глини і піску — так звана морена.

Льодовик танув, рівень води підвищувався, зростав її тиск на морену. У якийсь момент стався прорив озера і величезна кількість води підхопила матеріал морени (а так само, швидше за все, ґрунти і породи, які знаходилися південніше), страхітливий потік пройшов із півночі на південь більшу частину території сучасної України — він рухався в напрямку зменшення висоти місцевості. Води і піску було стільки, що ця суміш розливалася набагато ширше, ніж могло вмістити русло будь-якої річки. І відбувалися такі катастрофи щонайменше 2 рази – під час цих проривів утворилися 7 піщаних арен.

ВОДА ОЛЕШШЯ ПРИЙШЛА… З НЕБА

Вода атмосферних опадів швидко просочується крізь пісок, доходить до щільних порід (глини, суглинки, лес) і накопичується там. Тому всі «піщані» території світу є накопичувачами води. Під Сахарою, до речі, є величезні запаси прісної води. Правда, глибини залягання цих шарів - дуже великі.

Фото: Ярослав Довгопол
Фото: Ярослав Довгопол

А от в Олешківській пустелі прісна вода є зовсім неглибоко. І вже на глибині 2 метрів у багатьох місцях є вода, придатна для поливу. А на глибинах 25 метрів та більше – чудова, свіжа, чиста і смачна вода водоносних шарів Олешківських пісків.

ФЛОРА І ФАУНА - УНІКАЛЬНІ

В Олешківських пісках розташований найбільший у Нижньому Придніпров'ї масив березових гайків. А утворені вони унікальним видом – березою дніпровською, яка занесена до Червоної книги України. Це своєрідний вид беріз, пристосований саме до умов Олешшя, і ростуть вони тільки на цій території.

Територія Олешківських пісків представлена флорою, як степовою, так і лісовою, яка зростає у пониженнях піщаних пагорбів. Серед безлічі дюн можна побачити лучну, болотну, водну, лісову, чагарникову та солончакову рослинність.

Серед місцевих рослин поширені ендеміки Нижнього Подніпров’я – куничник наземний, житняк пухнастоквітковий, чебрець дніпровський, булавоносець сивуватий, полин Маршалла, цмин щитконосний, наголоватки довголисті, волошка короткоголова, козельці дніпровські, у підніжжі – самосіви сосни звичайної та кримської.

Фото: Ярослав Довгопол
Фото: Ярослав Довгопол

У травні зацвітає незвичайно красива рослина – зіновать дніпровська (рокита), яка добре пристосована до існування на незакріплених пісках.

У пониженнях, біля узлісь маршруту, на схилах низькогорбистих піщаних масивів трапляються такі рослини, як пижмо звичайне, нечуйвітер парасольковий, костриця, деревій дрібноквітковий, волохатка лікарська, верба розмаринолиста та ін.

Біля озерець, які теж є на території Парку, можна помітити очерет південний, кугу озерну, ситник розлогий, мітлицю велетенську та ін. В оазах із сосни та беріз восени ростуть гриби – білий, маслюк звичайний, мухомор червоний.

На вершинах пагорбів росте чебрець дніпровський – рослина з сильним, але приємним запахом. Його можна заварювати замість чаю.

При наявності води можна зустріти земноводних і плазунів, таких як землянка звичайна, вуж звичайний та інші.

По всій території Парку є оази зі сосни звичайної, кримської, берези дніпровської та тополі білої.

Люблять це місце зайці, лисиці і навіть вовки, які знаходять тут схованку від сонця чи дощу. Сюди прилітають і птахи, щоб відпочити чи поживитись ягодою.

Тваринний світ Олешківських пісків теж своєрідний, представлений великою кількістю видів комах, сотнями видів багатоніжок і павуків, декількома видами земноводних і плазунів. Дуже багатий світ птахів – у Національному парку їх більше ста видів, є тут також близько 30 видів ссавців.

По всій території парку зустрічаються нори кандибки звичайного та купки сліпака піщаного. Вони заслуговують особливої уваги. Це ендемічні види Олешківських пісків. Обидва ідеально пристосовані до виживання у пісках. Це пояснюється тим, що дуже непросто вирити нору у піску – для цього потрібна унікальна «кваліфікація». Інші, навіть близькі їм тушканчики, тут не мешкають.

ЕКСКУРСІЇ ТА ПУСТЕЛЬНИЙ БІГ

Проникати на територію НПП «Олешківські піски» без відома та супроводу представників парку заборонено. Адже територія нацпарку межує з військовим полігоном.

Для туристів тут запропонують екологічну стежку – вона виключно пішохідна, середнього ступеня важкості у проходженні. Її довжина – 2,2 км, йти доведеться 2 години, буде 6 видових зупинок. За цей час вам розкажуть про флору та фауну. А зустрінуться тут ділянки напівпустельної, степової, лісової та водно-болотної рослинності. Вартість відвідування парку на даний час складає 294 грн з групи до 14 чол., якщо група більша – 21 грн з людини.

Тут можна розбити кемпінг – звісно, з дотриманням правил пожежної безпеки.

«Люди приїздять сюди спеціально навіть для того, щоб на світанку займатися йогою. Світанки та заходи сонця, місяць – це дуже гарно. Дуже чисте, глибоке небо, Чумацький шлях, повний місяць, коли сходить – таке відчуття, що до нього можна дістати рукою», - розповідає провідний фахівець із рекреації НПП «Олешківські піски» Ірина Біла.

Звісно, при собі треба мати питну воду, одягатися та взуватися зручно, не засмічувати територію. Тут можна проводити платні стилізовані фото- та відеозйомки. Пейзаж уже вподобали рекламісти.

До речі, піші походи активно організовував ще в часи президентства Ющенка тодішній голова Херсонської ОДА Борис Сіленков.

Ці піски і нині освоюють спортсмени. Цієї осені на території парку пройшов ультрамарафонський біговий захід. На трасу, дистанцією 25 та 50 км, вийшли спортсмени Одеси, Тернополя, Чернігова, Полтави, Львова, Києва, Херсона і Дніпра, які гідно пройшли всі випробування маршруту, що пролягав територією парку.

Валерій Староселець, Укринформ

Похожие публикации

Добавьте комментарий

Включите эту картинку для отображения кода безопасности
обновить, если не виден код

Погода
Погода в Херсоне
Погода в Каховке
Погода в Скадовске
Погода в Геническе

влажность:

давл.:

ветер:

влажность:

давл.:

ветер:

влажность:

давл.:

ветер:

влажность:

давл.:

ветер:

ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ

22:05
Автори відомого проекту Ukraїner вже знайшли перших героїв в Івінівці на Херсонщині
22:01
В Херсоне убили Игоря Пащенко
20:48
Херсонские предприниматели незаконно оккупировали улицу Суворова
20:14
Беззащитных старушек били и резали налетчики на Херсонщине
20:09
Херсонский водитель выпил, но не много - в 17 раз больше нормы
20:05
Патрульные обнаружили у херсонца самодельное огнестрельное оружие
19:51
В Каховке представили свое искусство лучшие хореографические коллективы Херсонщины
19:33
Глава Генической РГА от радости заговорил, как Остап Бендер
18:27
Херсонский супермаркет провел работу над ошибками
18:18
На Херсонщині атрибути війни перетворили на витвори мистецтва
18:02
В ХДУ триває "Молода хвиля"
17:38
Херсонцы узнают, какие школы "открыты для людей"
16:38
В Каховке украли электрический кабель с аллеи Памяти
16:12
Прикрутили кран: скільки на Херсонщині коштуватиме зрошення в новому сезоні
16:06
Численность населения Херсонщины продолжает сокращаться
15:43
Херсонські школярі перемогли у Всеукраїнському конкурсів буктрейлерів та промороликів «Book fashion»
15:31
Все ли на Херсонщине настоящие матери-одиночки?
15:25
У чиновников городского департамента ЖКХ нет времени для решения проблем городской свалки, - начальник облдепартамента экологии
15:19
Куда делся поезд Херсон - Киев?
15:16
Не дожидаясь милости депутатов, херсонцы начали сбор средств для приобретения оборудования онкодиспансеру
14:41
Жители Счастливцево больше ни рискуют остаться без газа
14:30
На Херсонщине судили женщину, чей сын съел гранулу для чистки труб
14:27
Аттракцион "невиданной щедрости" от "Херсоноблэнерго"
документ
14:27
Депутатов Херсонского горсовета вызвали в суд
14:24
Нападения ядовитых змей участились на Херсонщине
14:18
28-29 апреля в Херсоне состоится III Открытый чемпионат города по дзюдо
14:04
Определились первые претенденты на Кубок по футболу Андрея Путилова
14:00
Суд в Херсоне намерен рассмотреть жалобу на арест капитана судна «Норд», – прокуратура АРК
13:53
В Херсоне память жертв геноцида армян почтили автопробегом
13:50
Арестованный депутат из Евпатории прошел медобследование после потасовки в суде Херсона – адвокат
13:47
На Шуменском легковушка сбила велосипедиста
13:45
На Херсонщине начали зарыбление рыбохозяйственных водоемов мальками ценных видов рыб
13:30
На Херсонщине змея заползла в магазин
13:19
В Херсоне демонтировали незаконный ларек, не обошлось без полиции
13:12
Люди горят заживо на Херсонщине
13:05
Российские «Волонтеры Победы» требуют от Киева освободить подозреваемую в госизмене крымчанку
13:01
С июня новый закон обязывает водоканалы прекращать предоставление услуг должникам
12:56
Житель Новотроицкого района ограбил прохожего, чтобы рассчитаться с долгами
12:51
Отправлен ещё один информзапрос о премиях и матпомощи для замов мэра Херсона
документ
12:46
В центре Херсона продолжают уничтожать деревья
12:43
Каховские спасатели потушили низовой лесной пожар
12:35
Под Херсоном Ингулец разбушевался
12:32
В Чаплынском районе лидер громады оказался «крайним» в конфликте из-за земли
12:29
Херсонцам страшно ходить по улице
12:28
Херсонцев приглашают на международную выставку кошек
12:25
Жителям Херсонщины сообщают о завершении пересчета пенсионных выплат военнослужащим
12:20
В Херсоне оградят проход через железнодорожные пути между двумя микрорайонами
12:16
В Херсонской области пассажир гонялся за людьми в поезде с баллончиком слезоточивого газа
12:11
Беременные херсонки стоят в маршрутке
12:03
Пограничники Херсонского отряда за сутки обнаружили 5 браконьеров с уловом на 90 тысяч гривен
11:53
Стало известно имя доверенного лица Путина, задержанного на Чорнгаре за госизмену
11:41
В прошлом месяце в Херсонской области подорожали овощи
11:38
Фермерам будут предоставлять дотацию за телят прошлого года рождения
11:35
В Каховке горела иномарка
11:33
Херсонский скрипач победил в Международном конкурсе
11:28
Задержанной на Чонгаре "доверенному лицу Путина" объявили подозрение в госизмене
11:18
В Скадовском районе взят под стражу сбытчик амфетамина
11:12
Выставка детских поделок на Каменской Сечи будет ждать ценителей прекрасного
11:11
НПП "Нижнеднепровский" приглашает всех на Медное озеро
11:10
“СтопКор” знайшов держреєстратора, який доклався до другої спроби рейдерства підприємства у Херсоні
11:05
Транспортная безнадега в Херсоне
11:03
На ХБК мопед сбил пешехода
11:02
Депутат обиделась из-за трансляции "тайной" комиссии
10:59
В херсонском аэропорту отремонтируют помещения пограничной службы за 100 тыс. грн
10:58
В Херсоне пройдет конференция «Эффективный кредит»
10:47
В Херсоне из продажи исчезло серебро и золото
10:44
Россия начала в Крыму военные учения с ракетными комплексами
10:44
Впервые фискалы провели турнир по боулингу
10:37
На Смарт Меритайм Групп в Херсоне устранят пробоину судна
10:34
Кто в Херсоне работает наиболее публично? - озвучат результаты исследования
Все новости

Архив публикаций

«    Апрель 2018    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30 
Наверх