В Херсоні розповіли про стан соціального капіталу в громадах України

В Херсоні розповіли про стан соціального капіталу в громадах України

 

20 листопада в Херсоні відбулась прес-конференція «Стан соціального капіталу в громадах України: умови формування та розвитку».

На прес-конференції експерти розповіли про рівень інформування, залучення та активності громадян в управлінні місцевими справами, а також відносини громадян, громадських організацій (ІГС) та влади. А також представили результати міжрегіонального дослідження стану соціального капіталу в громадах України.

Досліджувалась громадська активність мешканців та їхня участь у суспільному житті - безпосередньо або у складі об'єднань, а також у готовністьдо такої діяльності; ставлення громадян, ІГС, органів влади одне до одного, характері взаємовідносин між ними: рівні довіри, солідарності, толерантності, готовності до співпраці та ін.; усвідомлення членами суспільства своєї відповідальності за стан справ у своїй громаді, в регіоні та у країні в цілому.

Комплексне міжрегіональне дослідження стану соціального капіталу в громадах України та умов для його формування і розвитку здійснювалось в межах 25 регіонів України (24 областей та м. Києва) шляхом діагностики стану соціального капіталу в обласних центрах, в містах Краматорськ, Сєвєродонецьк та у 24 ОТГ – в кожній області по одній, а також шляхом аналізу умов для формування і розвитку соціального капіталу, створених на усіх рівнях публічної влади – від місцевого до загальнодержавного.

«За результатами дослідження, для більшості мешканців громад характерною є ситуативна активність та згуртованість лише навколо «гострих» питань: непередбачувані обставини, катаклізми, загроза безпеці, зачіпання безпосередніх побутових інтересів людей», - зазначає Вікторія Баласанян, соціолог, експерт проекту.

Дослідження виявило формальний характер зацікавленості влади в залученні громадян до прийняття рішень.

Одним із найкращих механізмів співпраці влади та громадськості, який сприяє активності та відповідальності людей, більшість респондентів вважає впровадження механізму Громадського бюджету та співфінансування проектів.

Причиною відсутності реальної зацікавленості респонденти вважають непрофесійність представників влади, незнання ними інструментів співпраці та відсутність відповідних навичок, страх влади перед контролем за своєю діяльністю та, разом із тим, пасивність з боку громади.

Лише 12 з 74 респондентів вважають, що ініціатива співпраці надходить від влади, причому всі вони є представниками ОТГ, а не обласних центрів, і абсолютна більшість з них – представники влади.

Громадськість має реальний вплив на рішення влади. В той же час цей вплив є несистемним і часто відбувається у вигляді протестів проти прийнятих рішень, замість конструктивної участі на етапі розробки проектів.

Основними засобами впливу громади на рішення, що приймаються владою, є громадські слухання, загальні збори, електронні петиції, обговорення і тиск громади у соціальних мережах, участь у сесіях ради при обговоренні та прийнятті рішень, прямі звернення до представників влади (особливо в невеликих громадах),протести, мітинги.

«Успіх впливу забезпечують саме такі складові соціального капіталу, як активність, небайдужість та згуртованість мешканців навколо існуючої проблеми; фаховість громадських організацій, залучення експертів, системна робота та конструктивність пропозицій; представники влади також виділили такий фактор успіху, як відкритість влади, її готовність до співпраці та діалогу», - зазначив Крупник Андрій, керівник дослідження, заступник Голови ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення», директор Одеського інституту соціальних технологій.

Інформування владою громаду про свою діяльність відбувається за допомогою всіх доступних засобів масової інформації та комунікації. Втім, на думку респондентів, рівень інформування є недостатнім, інформація, що надходить, іноді є спотвореною. Усе це породжує конфліктні ситуації та нерозуміння або хибне розуміння мешканцями процесів, які відбуваються.

Спілкування громадських організацій з мешканцями відбувається, в першу чергу, за допомогою соціальних мереж та спільних заходів. Розповсюдженою формою є безпосереднє живе спілкування, особливо в невеликих громадах та серед громадських організацій та волонтерів, які мають свою вузьку цільову аудиторію.

Спілкування громадських організацій та активістів між собою так само відбувається завдяки соціальним мережам, особистим зустрічам, спільним заходам. Крім того, члени громадських організацій та активісти ініціюють спільні проекти, працюють у складі дорадчих органів та робочих груп, зустрічаються на сесіях ради, громадських слуханнях, загальних зборах.

Наявність майданчиків та платформ з розвитку громадської активності кардинально відрізняється в обласних центрах та ОТГ. Зі слів респондентів, у чверті досліджуваних ОТГ відсутні будь-які платформи для комунікацій. Часто їх роль відіграють бібліотеки та будинки культури. Разом із тим, в обласних центрах існують спеціальні платформи для комунікації – хаби, коворкінгові та дискусійні майданчики.

Більшість респондентів відповіли, що дорадчі органи та робочі групи в їх громадах або не створені, або створені, але їх існування є неефективним. Схожий стан справ спостерігається і з використанням нормативно-правових актів: хоча вони в більшості громад є, але не завжди застосовуються на практиці.

Більшість респондентів дають високу оцінку діяльності громадських організацій, проте це більше стосується обласних центрів. В об’єднаних громадах часто відсутні громадські організації, їх функції виконують окремі активісти або неформальні об’єднання мешканців.

Найбільш розповсюдженими та активними є громадські організації та волонтерські рухи, що займаються допомогою для учасників та ветеранів АТО.

Серед недоліків та проблем в діяльності громадських організацій можна виділити: феномен «вигорання», невелика кількість реально діючих громадських організацій з числа легалізованих, відсутність фаховості та фокусу організації на певній проблемі або цільовій групі, лобіювання ІГС інтересів певних політичних або економічних груп, використання організацій для вирішення проблем та досягнення особистих цілей їх лідерів.

Дослідження проводили фахівці Одеського інституту соціальних технологій разом з ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення» та партнерськими організаціями за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Похожие публикации

16-11-2017, 11:28
24 листопада у Херсоні проходитиме регіональний форум «Економічні можливості постраждалим від конфлікту»
13-11-2017, 15:55
У Хкрсоні відбудеться прес-конференція до міжнародного Дня толерантності
25-10-2017, 14:46
У Херсоні відбувся Форум сільської жінки
24-02-2017, 13:23
У Херсоні стартує ініціатива #включайся
14-12-2016, 11:01
Чим більше жінок прийде у політику, тим швидше прийдуть зміни в Україну, – Олена Урсуленко
25-11-2015, 20:04
Дмитро Дубілет: “Потужна підтримка влади та волонтерів зробить Херсонщину провідним регіоном щодо впровадження електронних послуг”
15-09-2015, 19:46
20 представників громадських організацій та громадян підписали петицію з вимогами до кандидатів та партій
3-07-2015, 16:30
Українська миротворча школа презентувала на Херсонщині свої проекти
18-06-2015, 15:05
2 липня в Херсоні презентують діяльность Української миротворчої школи

Добавьте комментарий

Включите эту картинку для отображения кода безопасности
обновить, если не виден код

Погода
Погода в Херсоне
Погода в Каховке
Погода в Скадовске
Погода в Геническе

влажность:

давл.:

ветер:

влажность:

давл.:

ветер:

влажность:

давл.:

ветер:

влажность:

давл.:

ветер:

ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ

22:52
«Дикие» таксисты бунтуют на админгранице с Крымом
22:47
Нарушений на сумму в 1,2 млн гривен обнаружили аудиторы в голопристанской больнице
22:45
ВСУ сняли введенную из-за провокаций российской авиации боевую готовность сил ПВО
21:12
Шайку автоворов задержали с поличным в Херсоне
21:09
На Херсонщине в 2018 году увеличат площади поливных земель
20:39
В Херсоне расследуют дерзкий поджог автомобиля
20:25
В мэрии Херсона отчитались о долгах по зарплате на городских предприятиях
20:21
Херсонские депутаты вновь будут голосовать за назначение Линецкого
20:19
В Горностаевке открыли мемориальные доски в память погибших в АТО Скупейко и Чистикова
20:18
В Геническе нелегальные таксисты напали на редактора местного сайта
19:07
На Херсонщине строят ВЭС
18:35
На Вечный огонь в Херсоне предусмотрели больше 90 тыс. грн.
18:33
В Херсонской области проведут мониторинг ДТП
документ
18:13
Украинские силы ПВО приведены в боевую готовность из-за провокаций авиации РФ возле Крыма
18:03
Прокуратура хочет судить херсонца, который уклонялся от общественных работ
17:52
Херсонщина среди лидеров по уплате туристического сбора
17:49
В Херсоне патрульные полицейские помогли пенсионерке, которой стало плохо
17:47
Поход за телевизором закончился похоронами на Херсонщине
17:46
В Херсоне ДТП на площади Ганнибала
17:45
Как воровка «защищала свое добро»
17:42
Пенітенціарну службу знову чекають зміни
17:41
В Херсоне ДТП под мостами на Николаевском шоссе
17:30
В ХГУ на научную конференцию собрались студенты нескольких вузов страны
17:12
Прокуратура добилась возвращения в госсобственность земельного участка площадью 11 га
17:06
В Голой Пристани осудили дезертира
17:04
В херсонских университетах учатся студенты с временно оккупированных территорий
17:01
Как нардепы-херсонцы голосовали за арест Надежды Савченко
16:46
В Херсоне экологи обнаружили земельные участки с признаками разлива сточных вод
16:35
В Херсоне 26 марта откроется Центр высокоспециализированной медицинской реабилитации
16:33
Заболеваемость туберкулезом снижается на Херсонщине
16:29
Херсонец "коллекционирует" полицейские админпротоколы
16:26
На ремонт и содержание памятников в Херсоне выделят 247 тыс. грн.
16:24
Руководство ТРЦ «Фабрика» не допустило работников госэкоинспекции на проверку
16:23
Депутат облсовета подарил областному обществу инвалидов оргтехнику
16:19
Непогода привела к нескольким ДТП на трассе Мелитополь-Одесса
16:18
Жители Крыма продолжают обращаться в отделы ГРАГС Херсонской области
15:59
В Чаплынке участковые офицеры полиции изъяли ацетилированный опий у ранее судимого
15:56
Более 6 млн. гривен долгов погасили неплательщики алиментов на Херсонщине
15:51
На ремонт, обслуживание и энергообеспечение херсонских фонтанов запланировали 836,3 тыс. грн.
15:46
Общественница назвала условия поступления в украинские вузы по квоте для крымчан
15:11
Круизная компания Viking Cruises возобновляет круизы между Киевом и Одессой с заходом в Херсон
15:07
Зампредставителя Порошенко в Крыму заявил, что геническими таксистами руководят «спецслужбы оккупанта»
14:59
В Новой Каховке активизировались воры-металлисты
14:57
В Херсоне состоится концерт известного пианиста
14:54
Группировка российских войск в Крыму нацелена на наступательные операции, – эксперт
14:38
Зернохранилище и производство комбикормов планируют запустить в Белозерском районе
14:33
В херсонской Школе гуманитарного труда организовали театральній фестиваль
14:25
24 березня в Херсоні відкриється фестиваль візуальної культури «Гра в П’ЯТНАшки - 2018»
14:17
В Херсонской ОГА решали, как укреплять берега Черного моря в Голопристанском районе
14:13
В Скадовском райсуде установили видеокамеры
14:11
На экологию из бюджета Херсона планируют потратить почти 1,3 млн. грн.
14:09
В Херсоне хотят привлечь к ответственности хулигана, который громко слушал музыку
14:03
Как и предупреждал «Маршал», ОПГ «Кордон» начали запугивать новокаховчан
13:49
В Каховку льготников будут возить бесплатно
13:41
Определен алгоритм действий по внедрению проекта берегоукрепления Черного и Азовского побережья
13:36
Социальная помощь бездомным гражданам в области выполняется в полной мере, - ОГА
13:20
В Херсоне подросток «подхватил» туберкулез от родителей
13:14
Водное агентство Украины аннулирует разрешение на специальное водопользование Херсонскому рыбзаводу
13:10
"Дорога после бомбежки", - водитель о херсонских дорогах
13:06
Балансовая стоимость имущества «Генического винодельческого завода» составляет более 1,8 млн. грн.
13:02
В Херсоне хотят привлечь к ответственности хулигана, который громко слушал музыку
12:54
В Геническе таксисты-нелегалы устроили протест
12:50
Полицейские раскрыли кражу из пансионата в Лазурном
12:45
Херсонским студентам рассказали как проводить журналистские антикоррупционные расследования
12:42
В Украине полномочия по охране природы передали местным властям
12:30
В Херсоне ДТП - опять под мостом в районе площади Победы и опять там "пробка"
12:25
С противозачаточными снадобьями на Херсонщине у годовалой девочки вышел перебор
12:19
ДТП на площади Ганнибала
12:16
Справка от врача не спасла мать школьной прогульщицы на Херсонщине
12:11
«Батьківщина», БПП, «За життя» – пул социологов назвал тройку лидеров на выборах в Раду
Все новости

Архив публикаций

«    Март 2018    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
Наверх