В Херсоні розповіли про стан соціального капіталу в громадах України

В Херсоні розповіли про стан соціального капіталу в громадах України

 

20 листопада в Херсоні відбулась прес-конференція «Стан соціального капіталу в громадах України: умови формування та розвитку».

На прес-конференції експерти розповіли про рівень інформування, залучення та активності громадян в управлінні місцевими справами, а також відносини громадян, громадських організацій (ІГС) та влади. А також представили результати міжрегіонального дослідження стану соціального капіталу в громадах України.

Досліджувалась громадська активність мешканців та їхня участь у суспільному житті - безпосередньо або у складі об'єднань, а також у готовністьдо такої діяльності; ставлення громадян, ІГС, органів влади одне до одного, характері взаємовідносин між ними: рівні довіри, солідарності, толерантності, готовності до співпраці та ін.; усвідомлення членами суспільства своєї відповідальності за стан справ у своїй громаді, в регіоні та у країні в цілому.

Комплексне міжрегіональне дослідження стану соціального капіталу в громадах України та умов для його формування і розвитку здійснювалось в межах 25 регіонів України (24 областей та м. Києва) шляхом діагностики стану соціального капіталу в обласних центрах, в містах Краматорськ, Сєвєродонецьк та у 24 ОТГ – в кожній області по одній, а також шляхом аналізу умов для формування і розвитку соціального капіталу, створених на усіх рівнях публічної влади – від місцевого до загальнодержавного.

«За результатами дослідження, для більшості мешканців громад характерною є ситуативна активність та згуртованість лише навколо «гострих» питань: непередбачувані обставини, катаклізми, загроза безпеці, зачіпання безпосередніх побутових інтересів людей», - зазначає Вікторія Баласанян, соціолог, експерт проекту.

Дослідження виявило формальний характер зацікавленості влади в залученні громадян до прийняття рішень.

Одним із найкращих механізмів співпраці влади та громадськості, який сприяє активності та відповідальності людей, більшість респондентів вважає впровадження механізму Громадського бюджету та співфінансування проектів.

Причиною відсутності реальної зацікавленості респонденти вважають непрофесійність представників влади, незнання ними інструментів співпраці та відсутність відповідних навичок, страх влади перед контролем за своєю діяльністю та, разом із тим, пасивність з боку громади.

Лише 12 з 74 респондентів вважають, що ініціатива співпраці надходить від влади, причому всі вони є представниками ОТГ, а не обласних центрів, і абсолютна більшість з них – представники влади.

Громадськість має реальний вплив на рішення влади. В той же час цей вплив є несистемним і часто відбувається у вигляді протестів проти прийнятих рішень, замість конструктивної участі на етапі розробки проектів.

Основними засобами впливу громади на рішення, що приймаються владою, є громадські слухання, загальні збори, електронні петиції, обговорення і тиск громади у соціальних мережах, участь у сесіях ради при обговоренні та прийнятті рішень, прямі звернення до представників влади (особливо в невеликих громадах),протести, мітинги.

«Успіх впливу забезпечують саме такі складові соціального капіталу, як активність, небайдужість та згуртованість мешканців навколо існуючої проблеми; фаховість громадських організацій, залучення експертів, системна робота та конструктивність пропозицій; представники влади також виділили такий фактор успіху, як відкритість влади, її готовність до співпраці та діалогу», - зазначив Крупник Андрій, керівник дослідження, заступник Голови ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення», директор Одеського інституту соціальних технологій.

Інформування владою громаду про свою діяльність відбувається за допомогою всіх доступних засобів масової інформації та комунікації. Втім, на думку респондентів, рівень інформування є недостатнім, інформація, що надходить, іноді є спотвореною. Усе це породжує конфліктні ситуації та нерозуміння або хибне розуміння мешканцями процесів, які відбуваються.

Спілкування громадських організацій з мешканцями відбувається, в першу чергу, за допомогою соціальних мереж та спільних заходів. Розповсюдженою формою є безпосереднє живе спілкування, особливо в невеликих громадах та серед громадських організацій та волонтерів, які мають свою вузьку цільову аудиторію.

Спілкування громадських організацій та активістів між собою так само відбувається завдяки соціальним мережам, особистим зустрічам, спільним заходам. Крім того, члени громадських організацій та активісти ініціюють спільні проекти, працюють у складі дорадчих органів та робочих груп, зустрічаються на сесіях ради, громадських слуханнях, загальних зборах.

Наявність майданчиків та платформ з розвитку громадської активності кардинально відрізняється в обласних центрах та ОТГ. Зі слів респондентів, у чверті досліджуваних ОТГ відсутні будь-які платформи для комунікацій. Часто їх роль відіграють бібліотеки та будинки культури. Разом із тим, в обласних центрах існують спеціальні платформи для комунікації – хаби, коворкінгові та дискусійні майданчики.

Більшість респондентів відповіли, що дорадчі органи та робочі групи в їх громадах або не створені, або створені, але їх існування є неефективним. Схожий стан справ спостерігається і з використанням нормативно-правових актів: хоча вони в більшості громад є, але не завжди застосовуються на практиці.

Більшість респондентів дають високу оцінку діяльності громадських організацій, проте це більше стосується обласних центрів. В об’єднаних громадах часто відсутні громадські організації, їх функції виконують окремі активісти або неформальні об’єднання мешканців.

Найбільш розповсюдженими та активними є громадські організації та волонтерські рухи, що займаються допомогою для учасників та ветеранів АТО.

Серед недоліків та проблем в діяльності громадських організацій можна виділити: феномен «вигорання», невелика кількість реально діючих громадських організацій з числа легалізованих, відсутність фаховості та фокусу організації на певній проблемі або цільовій групі, лобіювання ІГС інтересів певних політичних або економічних груп, використання організацій для вирішення проблем та досягнення особистих цілей їх лідерів.

Дослідження проводили фахівці Одеського інституту соціальних технологій разом з ВГО «Асоціація сприяння самоорганізації населення» та партнерськими організаціями за підтримки Міжнародного фонду «Відродження».

Похожие публикации

16-11-2017, 11:28
24 листопада у Херсоні проходитиме регіональний форум «Економічні можливості постраждалим від конфлікту»
13-11-2017, 15:55
У Хкрсоні відбудеться прес-конференція до міжнародного Дня толерантності
25-10-2017, 14:46
У Херсоні відбувся Форум сільської жінки
24-02-2017, 13:23
У Херсоні стартує ініціатива #включайся
14-12-2016, 11:01
Чим більше жінок прийде у політику, тим швидше прийдуть зміни в Україну, – Олена Урсуленко
25-11-2015, 20:04
Дмитро Дубілет: “Потужна підтримка влади та волонтерів зробить Херсонщину провідним регіоном щодо впровадження електронних послуг”
15-09-2015, 19:46
20 представників громадських організацій та громадян підписали петицію з вимогами до кандидатів та партій
3-07-2015, 16:30
Українська миротворча школа презентувала на Херсонщині свої проекти
18-06-2015, 15:05
2 липня в Херсоні презентують діяльность Української миротворчої школи

Добавьте комментарий

Включите эту картинку для отображения кода безопасности
обновить, если не виден код

Погода
Погода в Херсоне
Погода в Каховке
Погода в Скадовске
Погода в Геническе

влажность:

давл.:

ветер:

влажность:

давл.:

ветер:

влажность:

давл.:

ветер:

влажность:

давл.:

ветер:

ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ

10:11
На сессии Херсонского горсовета рассмотрят "алкогольный вопрос"
10:01
Криминальная хроника за сутки
09:51
В Голой Пристани елка переезжает
09:48
Налогоплательщики Херсонщины получили 793 000 фискальных услуг
09:44
Дед Мороз и Снегурочка тоже декларируют доходы
09:37
Двое обокрали торгующих на каховском рынке
09:32
Херсонских водителей предупреждают о новых знаках
09:22
За неделю департамент ЖКХ обследовал 86 деревьев
09:16
Сегодня в Скадовске открывают елочные базары
09:13
В Каховке обчистили два гаража
09:04
В дачном кооперативе под Новой Каховке задержали тройку воров
09:00
Во вчерашнем пожаре в центре Херсона пострадали 3 человека
08:55
На Острове появился вор лампочек в подъздах - соцсети
08:35
Английский театр в Херсоне
08:32
Значит новый ФАП в Ивановском районе не нужен, - Сегрей Хлань
08:04
На "Центральном рынке" в Херсоне деньги берут даже за спрос
20:11
В Херсоне очередной водитель расстался с автомобилем из-за любви к алкоголю
19:48
Регіональна рада підприємців при ХОГА підвела підсумки за рік
19:43
В Геническе зафиксирован температурный рекорд
19:39
В центре Херсона - пожар в жилом доме
19:09
Мэр Олешек уже позаботился о собственных премиях на следующий год
документ
18:45
В Геническе вместо вождя пролетариата строят "мексиканскую пирамиду"
18:18
В Олешках новорожденная умерла на руках у матери-одиночки от… голода?
18:05
В Херсоне на Бериславском шоссе произошло ДТП
17:31
В Горностаевке утилизировали 186 свиней, заболевших АЧС
17:26
Херсонские "газовщики" и "электрики" помирились
16:52
Сергей Хлань: Мы делаем сад из степи
16:48
Возле Кизомыса обнаружены браконьерские раколовки
16:40
В Херсоне отвергнутый поклонник отомстил возлюбленной поджогом ее машины
16:26
В Новой Каховке задержали самозванца, который выдавал себя за участника АТО и просил милостыню
16:17
В течение дня в Херсоне подорожала валюта
16:07
Херсонрыбохрана во время рейда с полицией задержали торговца с подозрительной рыбой
16:00
Директор КП "Херсонэлектротранс" объяснил разделение Программы общественного транспорта
15:47
Каховчане ответят за ошибки бывшего регионала Филипчука и Ко
15:45
Херсонские водители маршруток не умеют "считать"
15:43
В Олешковском районе полицейские обнаружили лесного браконьера
15:36
На трассе под Чернобаевкой столкнулись два грузовика
15:28
Мангер рассказал о результатах работы Херсонского облсовета за год
15:24
На Херсонщине сгорела фура
15:19
Джазовый абонемент: херсонцев приглашают на концерт пианиста-виртуоза
15:18
Капремонт проспекта Ушакова в Херсоне "тормозят" в Киеве
15:12
В Херсоне Святой Николай поселится в храме Святой Троицы на улице Святых Кирилла и Мефодия
15:11
Херсонцам напоминают об изменении правил проезда на некоторых площадях
документ
14:54
В Счастливцево собрали 37 процентов туристического сбора всей области
14:34
Геническая полиция открыла очередное уголовное производство по факту незаконной добычи песка
14:30
В Каховке отключение электричества привело к порче бытовой техники
14:26
Представитель президента по Крыму считает, что в Геническом районе не заинтересованы в легальных перевозках
14:15
Сельсовет Новотроицкого района нарушил требования бюджетного законодательства на сумму более 204 тыс. грн
14:10
На Херсонщине водитель "Мерседеса" признан виновным в столкновении с коровой
14:07
Нелегальную рекламу опять уберут за счет казны Херсона
14:04
Вчера в Херсоне сбили пешехода
13:46
Бомж ранил каховчанина ножом в бедро
13:37
В Каховке выделили 2,1 млн. грн. на покупку жилья для сирот
13:34
Директор Олешковской школы стала депутатом райсовета
13:31
На территории Крещеновского сельсовета привили против сибирской язвы 190 коров
13:21
«Дивовижні» оголошують конкурс «Соціальний колайдер»
13:19
Средства на видеокамеры не были использованы,- Миколаенко
13:15
Что больше всего раздражает херсонцев в общественном транспорте
13:08
В Каховке отключение электричества привело к порче бытовой техники
12:50
По пр. Ушакова удаляют аварийные деревья
12:43
На железнодорожном вокзале Херсона могут упасть еще две люстры
12:39
В Скадовском районе бешеный волк покусал и загрыз 2-х собак
12:35
В СМИ на Херсонщине - выяснение отношений
12:34
Содержание охраны мэра Новой Каховки - обойдется налогоплательщикам в 1,5 млн. грн.
12:29
В Олешковском районе будут организованы пункты обогрева
12:19
Центр Херсона засиял новогодними огнями
12:16
В Херсоне правоохранители изымут документы по ремонту школы
12:04
С нового года в Олешках повысят тарифы на воду
12:04
В Новой Каховке участились кражи из автомобилей
12:02
В Херсонской "мореходке" откроют 3 лаборатории
Все новости

Архив публикаций

«    Декабрь 2017    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Наверх