«Усіх загиблих шкода... Але Влада не вистачає»

«Усіх загиблих шкода... Але Влада не вистачає»Побратим загиблого під Іловайськом лікаря батальйону «Херсон» Владислава Ковальова Володимир Мазур розповів "Тижню" про гумор Влада, розмови віч-на-віч, останні зустрічі та людей, які заважають перейменувати на честь героя лікарню в обласному центрі, де той працював хірургом.

«Яку ногу відрізати?»

«Ми бачились і раніше, адже обидва були в херсонській Самообороні. Але познайомилися лише на медкомісії, вже в батальйоні. Потім багато спілкувалися, все розпитував його про фах. Владик дуже серйозно ставився до роботи, їздив на різні курси, зокрема і з тактичної медицини. І гумор мав «медичний» – своєрідний, трохи чорний навіть. Такий часто буває в лікарів: «Ну що, яку тобі ногу відрізати?».

Дав мені багато важливих знань. Скажімо, про той-таки джгут. Усі думають, що тримати його затягненим можна до 2 год. Зовсім ні! Що раніше знімеш, то ціліша тканина. Хоч на 5 хв затягни, якщо вдасться за цей час зупинити кров... І пам’ятай: швидше зняв – більше шансів вижити.
Мені подобалася Владова манера викладати воякам. Відомо, наскільки нудними бувають лекції на будь-яку тему: «Бла-бла-бла, це відбулось у ХVI столітті...» А Ковальов наводив приклади, все показував. Та ще й жартував: «Не помирай, брате! Ти мені гроші винен!». Попри цю напівсерйозну манеру, він готував бійців до найжорстокіших сценаріїв. Але для того ми й училися, щоб хтось залишився живий.

Умів і «построїти» аудиторію. Відразу шукав у ній спільників: бачив по очах, хто уважно слухає, і без слів робив їх своїми союзниками. Щоб вони при потребі самі рявкнули на інших: «Нецікаво – то йдіть звідси!».

«Усіх загиблих шкода... Але Влада не вистачає»

«Розумів, куди їде»

«Якось через мого кума домовилися, що одна аптека допоможе батальйону з медикаментами. Ми із Владом вирушили туди. Їхали машиною, балакали віч-на-віч. Наодинці спілкуватися найкраще: не конче бадьоритися, заряджати інших... Можна бути собою.
– Владику, ти твердо вирішив іти на війну? – питаю. – В тебе ж діти…

– А я дружині сказав: «Доб­ре, що син і дочка такі маленькі. Коли що – іншого чоловіка знатимуть як татка». Вона зраділа. Подумала, жартую. Але зрозуміло, що ні, – серйозно каже Влад.

У мене теж двоє дітей... Хоча всі під Богом ходимо, і ніхто не знає, що буде. Влад добре розумів, куди їде. Одначе таку мав громадянську позицію. І трохи хлопчачу, як багато хто з нас...»

«Влад був таким «хорошим хлопчиком» – добра освіта, дуже гарно поставлена мова... Навіть лаявся прекрасно! Але він відчував: у такі моменти, як зараз, треба бути чоловіком. Захисником. І чудово усвідомлював, на що йде...»

«Життя така річ...»

«На поминках усе казали, що Влад завжди такий веселий був – ну просто повітряна кулька! Але насправді не завжди... Часто сидів задуманий. Якось ми при­їхали на одну фірму переробляти автомати – прилагодити планки, щоб можна було приціли тактичні ставити. Хлопці понесли туди зброю, а ми вдвох у машині лишились. І Влад почав якусь філософську розмову, ну в дусі «життя така річ...»

– Владику, ти чого так заговорив? – цікавлюсь.
– Думки вголос...
– А якщо конкретніше? Що за думки?
– Хлопці наші всі молодці, всі поводяться хоробро, – відповідає. – Але невідомо, хто як цю вій­ну переживе. Це психологічно важко. Є багато факторів, посттравматичний синдром...
– А ти в собі впевнений? – питаю. – Знаєш, як сам перенесеш її?
– Сподіваюся, що нормально.
Тоді я поцікавився про себе.
– У тебе все гаразд буде, – відповів Влад.
Але почав перелічувати: отому хлопцеві важко буде, цьому теж... Дуже хвилювався за побратимів. Аж ніяк не завжди був на позитиві.

Додому телефонуючи, звісно, не казав, що все погано. Так і треба...

Дуже розумний був. Глибока, мисляча людина. З ним про все можна було поговорити».

«Радий, що не посварилися»

«Якось в Іловайську я перебіг зі своєї позиції – від маленької групки, що тримала адміністративну будівлю, до великого загону наших в ангарі. Був там і Влад. Сидить, курить, а сигарет уже мало... Похмурий. Намагаюся жартувати: «Що, ти не в настрої?». Відповідає лайкою, мовляв, погано все. «Ну що ж таке?» – запитую. Він усе одно на нер­вах. «Іди собі», – каже.

На тому розмову й закінчили. Але потім знову побачив його там. Обійняв: «Владику, хлопчику мій (він за мене молодший був), ти на мене образився?» А він каже: «Ні-ні, це я винен». І все нормально. Дуже радий, що тоді не посварилися.
У такі миті ніколи не знаєш, як поведешся. Хіба що вже десь служив. Ось Юг наш у Косові раніше був, я в Середній Азії, нас потріпало вже. І ми морально готовими прийшли: знали, що будуть кишки, відірвані руки-ноги... але це вже не шокуватиме. Навіть убиті на Майдані – це не те. На вій­ні іноді просто чекаєш смерті.

В Іловайську Влад тримався гідно. Я бачив його очі, і він – мої. Ми тоді вишикувалися в одну колону. Вони стояли позаду нас, Владик на БМП сидів. Показав мені на пальцях, мовляв, усе о’кей. Подаю йому знак: присядь, присядь! А він знов: усе о’кей.
Намагався триматися. Коли БМП підірвалася, одні кажуть, ніби Влада потім іще бачили, що він ходив десь, сумку свою шукав. Може, може... Бо є в нас один хлопець, який, коли танк влучив у БМП, полетів разом із баштою – і цілий, неушкоджений! Тут кому як Бог дає. По собі скажу: сидів потім скрутившись отак... А як глянув навкруги, побачив, що осколки влучили в Дена з батальйону «Дніпро». У хлопця, який першим крикнув: «Ліворуч!». Життя нам урятував. Лишився без голови. Упав на мене. А мені у бронежилет влучило та в автомат. Автомат розбило. Ніхто не знає...

Таке сум’яття сталося. Нас тисячі півтори було, і всі бігали, тикалися незрозуміло куди, бо зосталися без командування...»

«За все треба платити»

«Лікарню чи принаймні хірургічне відділення, де Влад числився хірургом, хотіли перейменувати на його честь. Пропозицію цю більшість працівників начебто погодилася підтримати. Проголосували. Але начальник медзабезпечення управління на прізвище Коновалов уперся. Сказав, що ніяких перейменувань не буде. Чому він був так категорично проти? Думаєте, тут усі такі патріотичні? Нічого не змінилось у державі.

Майдан наш тільки на вулиці відбувся. Не в кабінетах. І нам іще працювати й працювати, щоб сталися зміни насправді.

Є там, скажімо, заступниця головного лікаря, чистої води сепаратистка. Ходить по суботах, коли нікого немає, і розповідає бійцям, мовляв, вони неправильно вчинили...

Одну лікарку з роботи звільнили за Влада, за активну позицію щодо перейменування... Почали з будь-якого приводу чіплятися. Вона така проукраїнська, браслети все носила жовто-блакитні... Є там дуже достойні люди. Знаю, бо мене туди із дніпропетровського шпиталю привезли. Але різне буває. До тієї ж таки лікарні, тільки-но він став трішечки транспортабельним, перевели Монаха з батальйону «Донбас», херсонця. І тут уже лікар йому сказав, що «за все треба платити».

На своєму місці

«Влад добре виконував свої обов’язки. Вони з лікарем батальйону «Миротворець» усе мріяли про швидку. І Владикові родичі завдяки «1+1» її таки виклопотали. Ця машина зараз тут стоїть, у дворі ОДА. Якщо хтось висуватиметься – поїде на передову. Певен, що Влад і сам її роздобув би. Він такий був. Чіпкий.

«Усіх загиблих шкода... Але Влада не вистачає»

Мені бракує його. Це не дифірамби. Всіх загиблих шкода, всі нормальні хлопці були... Але Влада не вистачає.

Він був на своєму місці. Як профі, як медик, як боєць і як товариш. Пішов із нами одного разу в розвідку. Сказав йому тоді: «Док, не твоє завдання бути в авангарді. Ти маєш іти позаду, нести медичні знання, свій лікарський рюкзак... Але він уперед хотів».

Похожие публикации

Добавьте комментарий

Включите эту картинку для отображения кода безопасности
обновить, если не виден код

Погода
Погода в Херсоне
Погода в Каховке
Погода в Скадовске
Погода в Геническе

влажность:

давл.:

ветер:

влажность:

давл.:

ветер:

влажность:

давл.:

ветер:

влажность:

давл.:

ветер:

ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ

19:16
"Мы все ждали чуда, и все не дождались.." - херсонцы о проезде
19:02
Идет набор заявок на фестиваль "Я – майбутнє Херсонщини"
18:58
На ХБК снова грядет ремонт теплотрассы?
18:36
Херсонские полицейские задержали вероятного похитителя автомобиля
18:32
Незаконный оборот наркотиков на Херсонщине. Статистика за 9 месяцев
18:24
На Жилпоселке три предприятия получили предписания за несоблюдение чистоты
18:13
«Хоть не публичный дом» - о зале игровых автоматов в Херсоне
18:09
Патрульные Херсона приглашают обсудить вопросы безопасности детей
18:04
Заседание исполкома Херсонского горсовета перенесено
17:40
В Херсоне ДТП с участием двух маршрутных такси
17:13
На Херсонщине нарушений земельного законодательства на 1 млн 400 тысяч грн.
17:05
В Бериславской больнице капитально ремонтируют кровлю
16:55
"Хватило всем" - херсонские школьники подарили солдатам тепло своих рук
16:36
На прошлой неделе в Херсонской области гриппом и ОРВИ заболели 5307 человек
16:31
Херсонцев приглашают на вечер одноактных балетов
16:25
Херсонская полиция уничтожит 370 кг овощной продукции
16:14
Херсонские художники украшают подъезды
16:07
Работают полтора землекопа - херсонец о сегодняшней ситуации на строительстве мостоперехода
15:49
«Леніна немає, Дніпро є, люди привітні», – Андрій Притула про Нову Каховку
15:47
Мэр Херсона принял участие в повышении тарифа на проезд
15:46
Херсонский маршрутчик за телефонным разговор не заметил входящих людей
15:45
Херсонские депутаты решат судьбу Железнодорожной больницы и необходимость полиции в видеокамерах
15:45
"Херсонтеплоэнерго" снова хотят выделить деньги на зарплату
15:43
В Херсоне авария перед зданием патрульной полиции
15:42
В Херсоне до конца года могут остановить 16 лифтов
15:24
В Херсоне на стихийных торговцев составлено 9 протоколов
15:15
Каким будет херсонский театр кукол после ремонта
15:04
В Херсоне общественники рассказыают, как бороться с новыми тарифами на проезд в маршрутках
14:59
19-20 октября в Одессе - Форум регионального развития для объединенных общин Одесской, Николаевской и Херсонской областей
14:57
Вышла новая книга о Херсонщине
14:51
На 4 года лишения свободы осужден вор, совершивший13 краж из домовладений
14:47
Мининфраструктуры включилв список одобренных министерством тренажерных комплексов тренажерный центр ХГМА
документ
14:41
Депутаты разрешат двоим предпринимателям оценить землю для выкупа
14:39
В «Муниципальной полиции» Херсона депутаты работать не будут, – Миколаенко
14:39
Как по-новому платить за отопление: мифы и реальность
14:38
В Херсоне снова проблемы с вечерними маршрутками
14:37
Херсонский департамент ЖКХ доремонтировали до уголовного дела
14:36
Миколаенко хочет на деньги из горбюджета установить в Херсоне 3 спортплощадки, как в ХГУ
14:29
Пенсионный фонд готов выплачивать повышенные пенсии
14:20
Начался расчет "зимней" субсидии. Все, что нужно знать
14:19
Геническ встретит зиму без обещанного Кистионом газопровода украинской ГТС
14:16
Кандидати до найбільш конкурентної Білозерської ОТГ Херсонщини – хто вони?
14:00
На Херсонщине продолжают внедрять электронные документы
13:58
Благодаря выездам херсонских онкологов в районы, уровень диагностики значительно вырос
13:41
Жители Новой Каховки начали устанавливать предупреждения о ямах на дорогах
13:38
На Херсонщине снизилась детская смертность
13:36
На Херсонщине ждут прибытия нового мобильного весового комплекса
13:35
На Херсонщине полицейские задержали мужчину, который пытался убить своего товарища
13:33
В Каховке полицейские за 15 минут задержали злоумышленника, который ограбил магазин
13:19
"Херсонгаз" прекратит подачу газа в 20 многоэтажек из-за отсутствия договоров
13:13
Александр Паливода: Создание на Херсонщине семейных ферм - это решение ситуации, сложившейся в молочном бизнесе
12:59
Херсонские маршрутки по 5 гривен: цена новая, проблемы старые
12:58
Депутаты отдадут участок возле железнодорожного вокзала под многоэтажку
12:58
Водитель ВАЗа, задержанный патрульными в Херсоне, считает, что пьянка за рулем - это нормально
12:56
Херсонские маршрутчики начали обилечивание пассажиров
12:55
Тибетский "эликсир молодости": на Херсонщине выращивают целебные ягоды годжи
12:53
Херсонские таможенники не допустили вывоза в Крым редких книг
12:45
За грабеж херсонцу грозит 6 лет тюрьмы
12:35
Вторая лига. Энергия в гостях разгромила Николаев-2
12:33
Вторая лига. Таврия минимально обыграла Мир
12:30
На Херсонщине погоревший на взятке начальник госструктуры продавал водителям права
12:29
В Херсоне около полуночи вспыхнул катер
12:20
Под Новой Каховкой перевернулся Opel Vivaro
12:11
Херсонские депутаты расторгнут договор аренды земли под АЗС с компанией Коломойского
12:05
Херсонские депутаты намерены пожаловаться в полицию на полицию
11:55
В Чулаковке местные активистки восстановили фонтан
11:52
Семейные неурядицы стали для 20-летнего каховчанина мотивом ограбления магазина
11:52
На пл. Свободы от депутатов требуют «делать или уходить»
11:48
Отапливать в медучреждениях Херсонщины начнут, когда в помещениях будет ниже +16 С°
11:46
В Херсоне из-за безобидного костра чуть не сгорел дом
Все новости

Архив публикаций

«    Октябрь 2017    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 
Наверх