«Усіх загиблих шкода... Але Влада не вистачає»

«Усіх загиблих шкода... Але Влада не вистачає»Побратим загиблого під Іловайськом лікаря батальйону «Херсон» Владислава Ковальова Володимир Мазур розповів "Тижню" про гумор Влада, розмови віч-на-віч, останні зустрічі та людей, які заважають перейменувати на честь героя лікарню в обласному центрі, де той працював хірургом.

«Яку ногу відрізати?»

«Ми бачились і раніше, адже обидва були в херсонській Самообороні. Але познайомилися лише на медкомісії, вже в батальйоні. Потім багато спілкувалися, все розпитував його про фах. Владик дуже серйозно ставився до роботи, їздив на різні курси, зокрема і з тактичної медицини. І гумор мав «медичний» – своєрідний, трохи чорний навіть. Такий часто буває в лікарів: «Ну що, яку тобі ногу відрізати?».

Дав мені багато важливих знань. Скажімо, про той-таки джгут. Усі думають, що тримати його затягненим можна до 2 год. Зовсім ні! Що раніше знімеш, то ціліша тканина. Хоч на 5 хв затягни, якщо вдасться за цей час зупинити кров... І пам’ятай: швидше зняв – більше шансів вижити.
Мені подобалася Владова манера викладати воякам. Відомо, наскільки нудними бувають лекції на будь-яку тему: «Бла-бла-бла, це відбулось у ХVI столітті...» А Ковальов наводив приклади, все показував. Та ще й жартував: «Не помирай, брате! Ти мені гроші винен!». Попри цю напівсерйозну манеру, він готував бійців до найжорстокіших сценаріїв. Але для того ми й училися, щоб хтось залишився живий.

Умів і «построїти» аудиторію. Відразу шукав у ній спільників: бачив по очах, хто уважно слухає, і без слів робив їх своїми союзниками. Щоб вони при потребі самі рявкнули на інших: «Нецікаво – то йдіть звідси!».

«Усіх загиблих шкода... Але Влада не вистачає»

«Розумів, куди їде»

«Якось через мого кума домовилися, що одна аптека допоможе батальйону з медикаментами. Ми із Владом вирушили туди. Їхали машиною, балакали віч-на-віч. Наодинці спілкуватися найкраще: не конче бадьоритися, заряджати інших... Можна бути собою.
– Владику, ти твердо вирішив іти на війну? – питаю. – В тебе ж діти…

– А я дружині сказав: «Доб­ре, що син і дочка такі маленькі. Коли що – іншого чоловіка знатимуть як татка». Вона зраділа. Подумала, жартую. Але зрозуміло, що ні, – серйозно каже Влад.

У мене теж двоє дітей... Хоча всі під Богом ходимо, і ніхто не знає, що буде. Влад добре розумів, куди їде. Одначе таку мав громадянську позицію. І трохи хлопчачу, як багато хто з нас...»

«Влад був таким «хорошим хлопчиком» – добра освіта, дуже гарно поставлена мова... Навіть лаявся прекрасно! Але він відчував: у такі моменти, як зараз, треба бути чоловіком. Захисником. І чудово усвідомлював, на що йде...»

«Життя така річ...»

«На поминках усе казали, що Влад завжди такий веселий був – ну просто повітряна кулька! Але насправді не завжди... Часто сидів задуманий. Якось ми при­їхали на одну фірму переробляти автомати – прилагодити планки, щоб можна було приціли тактичні ставити. Хлопці понесли туди зброю, а ми вдвох у машині лишились. І Влад почав якусь філософську розмову, ну в дусі «життя така річ...»

– Владику, ти чого так заговорив? – цікавлюсь.
– Думки вголос...
– А якщо конкретніше? Що за думки?
– Хлопці наші всі молодці, всі поводяться хоробро, – відповідає. – Але невідомо, хто як цю вій­ну переживе. Це психологічно важко. Є багато факторів, посттравматичний синдром...
– А ти в собі впевнений? – питаю. – Знаєш, як сам перенесеш її?
– Сподіваюся, що нормально.
Тоді я поцікавився про себе.
– У тебе все гаразд буде, – відповів Влад.
Але почав перелічувати: отому хлопцеві важко буде, цьому теж... Дуже хвилювався за побратимів. Аж ніяк не завжди був на позитиві.

Додому телефонуючи, звісно, не казав, що все погано. Так і треба...

Дуже розумний був. Глибока, мисляча людина. З ним про все можна було поговорити».

«Радий, що не посварилися»

«Якось в Іловайську я перебіг зі своєї позиції – від маленької групки, що тримала адміністративну будівлю, до великого загону наших в ангарі. Був там і Влад. Сидить, курить, а сигарет уже мало... Похмурий. Намагаюся жартувати: «Що, ти не в настрої?». Відповідає лайкою, мовляв, погано все. «Ну що ж таке?» – запитую. Він усе одно на нер­вах. «Іди собі», – каже.

На тому розмову й закінчили. Але потім знову побачив його там. Обійняв: «Владику, хлопчику мій (він за мене молодший був), ти на мене образився?» А він каже: «Ні-ні, це я винен». І все нормально. Дуже радий, що тоді не посварилися.
У такі миті ніколи не знаєш, як поведешся. Хіба що вже десь служив. Ось Юг наш у Косові раніше був, я в Середній Азії, нас потріпало вже. І ми морально готовими прийшли: знали, що будуть кишки, відірвані руки-ноги... але це вже не шокуватиме. Навіть убиті на Майдані – це не те. На вій­ні іноді просто чекаєш смерті.

В Іловайську Влад тримався гідно. Я бачив його очі, і він – мої. Ми тоді вишикувалися в одну колону. Вони стояли позаду нас, Владик на БМП сидів. Показав мені на пальцях, мовляв, усе о’кей. Подаю йому знак: присядь, присядь! А він знов: усе о’кей.
Намагався триматися. Коли БМП підірвалася, одні кажуть, ніби Влада потім іще бачили, що він ходив десь, сумку свою шукав. Може, може... Бо є в нас один хлопець, який, коли танк влучив у БМП, полетів разом із баштою – і цілий, неушкоджений! Тут кому як Бог дає. По собі скажу: сидів потім скрутившись отак... А як глянув навкруги, побачив, що осколки влучили в Дена з батальйону «Дніпро». У хлопця, який першим крикнув: «Ліворуч!». Життя нам урятував. Лишився без голови. Упав на мене. А мені у бронежилет влучило та в автомат. Автомат розбило. Ніхто не знає...

Таке сум’яття сталося. Нас тисячі півтори було, і всі бігали, тикалися незрозуміло куди, бо зосталися без командування...»

«За все треба платити»

«Лікарню чи принаймні хірургічне відділення, де Влад числився хірургом, хотіли перейменувати на його честь. Пропозицію цю більшість працівників начебто погодилася підтримати. Проголосували. Але начальник медзабезпечення управління на прізвище Коновалов уперся. Сказав, що ніяких перейменувань не буде. Чому він був так категорично проти? Думаєте, тут усі такі патріотичні? Нічого не змінилось у державі.

Майдан наш тільки на вулиці відбувся. Не в кабінетах. І нам іще працювати й працювати, щоб сталися зміни насправді.

Є там, скажімо, заступниця головного лікаря, чистої води сепаратистка. Ходить по суботах, коли нікого немає, і розповідає бійцям, мовляв, вони неправильно вчинили...

Одну лікарку з роботи звільнили за Влада, за активну позицію щодо перейменування... Почали з будь-якого приводу чіплятися. Вона така проукраїнська, браслети все носила жовто-блакитні... Є там дуже достойні люди. Знаю, бо мене туди із дніпропетровського шпиталю привезли. Але різне буває. До тієї ж таки лікарні, тільки-но він став трішечки транспортабельним, перевели Монаха з батальйону «Донбас», херсонця. І тут уже лікар йому сказав, що «за все треба платити».

На своєму місці

«Влад добре виконував свої обов’язки. Вони з лікарем батальйону «Миротворець» усе мріяли про швидку. І Владикові родичі завдяки «1+1» її таки виклопотали. Ця машина зараз тут стоїть, у дворі ОДА. Якщо хтось висуватиметься – поїде на передову. Певен, що Влад і сам її роздобув би. Він такий був. Чіпкий.

«Усіх загиблих шкода... Але Влада не вистачає»

Мені бракує його. Це не дифірамби. Всіх загиблих шкода, всі нормальні хлопці були... Але Влада не вистачає.

Він був на своєму місці. Як профі, як медик, як боєць і як товариш. Пішов із нами одного разу в розвідку. Сказав йому тоді: «Док, не твоє завдання бути в авангарді. Ти маєш іти позаду, нести медичні знання, свій лікарський рюкзак... Але він уперед хотів».

Похожие публикации

Добавьте комментарий

Включите эту картинку для отображения кода безопасности
обновить, если не виден код

Погода
Погода в Херсоне
Погода в Каховке
Погода в Скадовске
Погода в Геническе

влажность:

давл.:

ветер:

влажность:

давл.:

ветер:

влажность:

давл.:

ветер:

влажность:

давл.:

ветер:

ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ

09:02
Почему затягивается ликвидация аварии на Жилпоселке
08:39
Сегодня суд рассмотрит апелляцию по "должностному" делу Романа Пидперыгоры
08:37
Google объявил поисковые топ-запросы 2017 года в Украине: Физрук, Холостяк, Спиннер и т.п.
08:06
Почему херсонским судостроителям необходим закон "Купуй українське"
07:56
Ночное ДТП с маршруткой на пл. Победы
21:55
В Геническом районе увеличили численность социальных работников
документ
21:08
Александр Спиваковский о перспективах финансирования техникумов и колледжей Херсонщины
20:39
В Нижних Серогозах двое вандалов поплатились за надругательство над могилой
20:19
На Жилпоселке из-за аварии нет воды
19:45
На Херсонщине налоговики изъяли 23 тысячи тонн горючего
19:09
На выходе из детской поликлиники ХБК развернули торговлю
19:03
Сегодня в Херсоне начнут праздновать Хануку
18:50
Олена Урсуленко: Ліфти вже кудись зникли
18:34
Название стадиона «Кристалл» подсветили
18:30
В центре Херсона в салоне иномарки что-то взорвалось
18:25
Водителя херсонской фирмы, присвоившего средства за товар, осудили на 4 года
18:18
"Мертва" хватка МВФ
17:55
Владислав Мангер: Херсонцы радуются стремительному развитию аэропорта
17:46
У 36-летнего херсонца на "99-ке" патрульные обнаружили наркотики
17:39
Андрей Гордеев поздравил предпринимателей Херсонщины
17:27
В 2018 г. на снос самовольной рекламы в бюджете Херсона предусмотрят на уровне 2017 г. с учетом инфляции
17:20
В центре Херсона непонятное ДТП
17:11
Андрей Гордеев поздравил стотысячного пассажира аэропорта «Херсон».
16:24
Херсонский шахматист завоевал бронзовую награду на соревнованиях в Риме
16:21
Моральный ущерб на полмиллиона: житель Херсонщины судился за бензопилу и дрова
16:21
Школьники из Херсонщины отправили в АТО подарки
16:08
Завтра в Херсоне состоится коллегия ОГА
16:07
ХГУ вернут 1 га прибрежной земли в Лазурном, - прокуратура
16:00
В ОГА приглашают херсонцев на открытие новогодней елки семьями
15:58
Покупка троллейбусов в кредит будет стоить бюджету Херсона в 2018 г. почти 38 млн. грн.
15:55
На Херсонщине вспоминали события страшной аварии на ЧАЭС и чествовали ее ликвидаторов
15:49
Полиция устанавливает свидетелей свидетелей смертельного ДТП в центре Херсона
15:42
Сегодня в Херсоне горел прицеп
15:30
На Херсонщине наказывают продавцов искусственных ёлок и ищут "хвойных браконьеров"
15:15
Олеся Михеева покидает мэрию Херсона
15:12
В Каховке уже начали устанавливать новогодние елки
15:10
Херсонские олимпийцы просят лодку за 1,8 млн. грн., чтобы в 2020 г. поехать на чемпионат в Токио
15:07
21 декабря в Новой Каховке состоится сессия горсовета
15:05
Аудиторы нашли нарушения в детско-юношеской спортивной школе № 2
14:33
Херсонские тренеры по бокусу прошли тренерские курсы
14:29
С начала года на земельных торгах были приобретены права аренды на сумму более 8,2 млн. грн.
14:24
На ремонт улиц в Херсоне нужно 1,5 млрд. грн.
14:23
«Мертва» хватка МВФ
14:15
В Херсоне ездят маршрутки с протекающей крышей
14:14
Жительница Каховского района случайно получила "лишнюю" субсидию
14:07
В херсонских супермаркетах любителей сладкого встречают тараканы
14:05
На Херсонщине началось строительство спортивной площадки
13:55
У Херсоні успішно прооперували маленьку дитину
13:55
На КПВВ "Чаплынка" у автовладельца изъяли "сувенир"
13:50
В Херсонском аграрном университете впервые выступили европейский и американский консультанты
13:38
Представления Театра кукол прошли в ТРЦ "Фабрика"
13:31
Рассматривать бюджет Херсона-2018 пришли пятеро из десяти депутатов профильной комиссии
13:26
Генические депутаты перейдут на электронную систему голосования
13:21
В Херсоне опять стоят лифты
13:20
Помоги себе сам: как херсонец вора задерживал
13:05
На Херсонщине массово судят малолетних курильщиков
12:59
Корупція і права хлопчика
12:54
Серед херсонських депутатів найбільш активним є Єгор Устінов - експертна оцінка
12:51
На Херсонщині є люди, для яких спорт — це життя
12:45
Мэр Каховки рассказал о предновогодних сюрпризах
12:34
Новотроицкое управление водного хозяйства купить в автосалоне Романова два микроавтобуса
12:34
16 декабря в херсонском ТРЦ "Фабрика" состоится открытие резиденции Деда Мороза
12:29
На «Детей Херсона» предлагают потратить 408,8 тыс. грн.
12:25
Егор Устинов: «В Херсоне будет установлен памятник троллейбусу»
12:22
"Едва не потеряли сына, а теперь хоронят дочь": под Херсоном в ДТП погибли четыре человека
12:06
Житель Херсонщины подвергся разбою в автобусе
11:58
Херсонщина: много риса не бывает
11:49
Сергей Хлань исправляет ошибки
документ
11:46
С начала года на "Чонгаре" зафиксированы 798 нарушений порядка пересечения админграницы
11:31
Заседание исполкома Херсонского горсовета прошло за рекордно короткое время
Все новости

Архив публикаций

«    Декабрь 2017    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Наверх