Херсонщина: хліб у степу важкий завжди

Херсонщина: хліб у степу важкий завжди

Після затяжної посухи листопадові дощики хоч трохи «розмочили» тривогу у душах степовиків. Опади підігнали в рості озимину на парових попередниках, пробудили насіння, яке кілька тижнів безнадійно лежало у сухому ´рунті.

Повеселішав і голова правління СТОВ «Мрія», що у Білозерському районі, заслужений працівник сільського господарства України Леонтій Новак, запропонував поїхати і подивитися на «кращий, ніж в усій області», озимий ріпак.

Леонтій Миколайович не перебільшував: зелене поле, оповите осінньою мжичкою, аж саме, здається, раділо з того, що в зиму ввійде як слід підготовленим.

— Чи важкий нинішній рік? А коли вони для нас, хліборобів, легкими бувають?— відповідає на запитання кореспондента керівник «Мрії». — Тут роки краще так ділити — важкі й дуже важкі. Що стосується нинішнього надто примхливого щодо погодних умов року, який уже практично завершений, то він для нас за врожайністю ранніх зернових, ріпаку, соняшнику загалом був непоганий.

На богарних землях пшениці ми отримали по 38 центнерів із гектара, на зрошенні — близько 50. Кожен гектар озимого ячменю дав нам на богарі 36 центнерів зерна, на зрошуваних полях — 48. Все зерно — лише другого класу.

— Зрошуваних земель у господарства багато?

— Як сказати... На зрошенні працювало цього року дві дощувальних машини «Кубань».

— Але ж у вас, знаємо, таких машин більше...

— Більше, та що з того? Наші «добрі сусіди» (приватне підприємство «Космополія»), наче спеціально, переманили на свій бік власника одного із земельних паїв. І земля ця стала «островом» посередині 200-гектарного поля. І через цей «острів» ми не мали змоги включити в роботу поливну техніку.

Де я тільки не був, навіть до голови облдержадміністрації дійшов, щоб допомогли розрубати цей «космополітичний» вузол, — не добився нічого. Через недосконалість земельного законодавства, неспроможність влади вплинути на непорядних людей три «Кубані» у нас нинішнього року стояли на приколі.

— І скільки хліба через цю штучну перешкоду втратили?

— Багато! Десь півтори тисячі тонн, не менше. Гадаю, що не тільки я від черезсмужжя потерпаю. Тут треба щось робити. Забирає власник із великого масиву свою землю, хай одержує її скраю поля, а не посередині. Тоді бажаючих завдавати господарникам шкоду буде менше навіть у нашому Білозерському районі. Або надати владі на місцях право впливати на таку ситуацію, як у нас.

— Що з соняшником? Згорів?..

— Я б так не сказав. В цьому році ми соняшник не зрошували, однак по 16 центнерів зерна з гектара одержали.

— Леонтію Миколайовичу, що важливіше для одержання пристойного врожаю — зрошувати поля водою, яка з року в рік усе дорожчає, чи суворо дотримуватися технології вирощування культур?

— І те, і те важливе, а за великим рахунком, зрошення — це складова технології рільництва. Окремо хотів би зупинитися на такому резерві врожайності, як парові площі. І що б хто не говорив, а пар є пар, особливо у нас, на півдні, та ще й в умовах переходу більшості господарств на дідівську, трипільну, систему вирощування сільгоспкультур. Які це культури? Пшениця, ячмінь, соняшник, ріпак.

— І повертається соняшник на попереднє місце не через п'ять років, скажімо...

— У нашому господарстві — через три роки.

— Так це ж не зовсім добре...

— Не зовсім, але не так багато у нас землі, а відтак і культур, щоб можна було маневрувати. Зрештою, сучасні системи обробітку землі, добрива, засоби захисту рослин дають змогу працювати і з «трипілкою», але... Соняшниковим плантаціям дошкуляє така пошесть, як заразиха. Рослини-паразити буквально нищать посіви на очах. Але, виявляється, і із заразихою, або вовчком, можна успішно боротися.

Нещодавно ми їздили до Києва, в Національну академію аграрних наук України, по технологію боротьби з рослинами-паразитами. Спробуємо... Якщо не вийде, доведеться так планувати посівні площі, щоб соняшник повертався на попереднє місце через 4-5 років.

— Польові роботи, як ви сказали, практично завершені, й зараз голова болить за урожай наступного року...

— Ви точно сказали: саме болить! Ось уже три місяці, як у нас не було дощу. Щоправда, невеличкий дощик випав наприкінці серпня. Ми відразу по парах і після пшениці посіяли ріпак. Прекрасні сходи свідчать про те, що врожай буде. Навіть коли зима, як обіцяють синоптики, буде суворою, ріпак перезимує. Це кажу із практики.

А от зернові... Озимину ми змушені були сіяти в суху землю. Закінчили сіяти до 10 жовтня. На 70 відсотках парових площ насіння зійшло і рослини розкущилися, на інших попередниках сходів практично нема. Але недавно пройшов дощик, на 5-7 сантиметрів відволожив земельку, і якщо листопад видасться хоч би відносно теплим, то пшеничка може зійти і навіть розкущитись. І це нас хоч трошечки радує.

— Воно то так. Але ж може статися й по-іншому.

— На цей випадок ми вже заготовили необхідну кількість ярого ячменю для підсіву і пересіву частини озимого клину. Домовилися також про закупівлю насіння гороху, під який відведемо 200-250 гектарів.

Зараз уся техніка з поля виведена, її тепер у селі чути — оремо людям городи, причому безоплатно.

— Щось не чути в конторі голосів пайовиків...

— А ми з ними за оренду земельних паїв стовідсотково розрахувалися ще кілька тижнів тому. Розплачувались і грішми, і пшеницею, і ячменем — хто чим бажав. Із деякими людьми відсотків на 15 розрахувалися уже й за наступний рік. Проте щодня по п'ять-шість ходаків приймаю: земляки просять допомогти то ліки купити, то грошима на операцію. Нікому не відмовляємо, бо ж у людей біда!

— Напевне, і перебіжчиків до інших орендарів, що багато обіцяють, поменшало...

— Майже нема! Люди у нас розумні й уторопали, хто є хто — вдруге на вудочку не попадуться... Правда, п'ятеро обманутих прийшли до мене і мало не плачуть: «Ні грошей не віддають, ні документів...» Тут я нічого вдіяти не можу, хіба що поспівчувати.

— Шукай, як кажуть, вітра в полі. А ви ж у Надеждівці свій...

— Можна сказати, що так: очолюю господарство уже 21-й рік, син Олексій у керівництві — двадцять років. Він прийшов сюди зразу після закінчення сільськогосподарського інституту, закінчив аспірантуру, захистив кандидатську дисертацію. Справу свою знає, не боїться експериментувати. В тому, що врожай нинішній в нашому господарстві — один із найкращих у районі, немала і його заслуга. Це вже нове покоління керівників, на яких вся надія.

Збереглася в господарстві переробка, зокрема діють млин і олійниця. Самі хліб печемо. До речі, він у нас дешевший, ніж будь-де в області.

— Скажіть, Леонтію Миколайовичу, про соціальну сферу не забуваєте?

— Гріх забувати! Адже ця сфера не існує окремо від наших же людей. От є у нас три ФАПи — у Зорівці, Знам'янці й самій Надеждівці. Щойно завершили ремонт фельдшерсько-акушерського пункту в Зорівці. Поставили нові вхідні двері, купили для обігріву масляні радіатори, закупимо необхідні медикаменти... Допомагаємо школі, дитсадочку, аякже!..

— Як будете святкувати День працівників сільського господарства?

— Як завжди. Запросимо всіх співробітників підприємства, ветеранів села у сільський клуб, вручимо подарунки, премії. Приїдуть із Херсона артисти — святковим концертом народ порадують... А там — нові будні й надія на те, що завтра буде краще, ніж сьогодні. Хто-хто, а ми, селяни, надії не втрачаємо, хоч вона часто нас і обманює.

Василь ПІДДУБНЯК, "Сільські Вісті"

Похожие публикации

Добавьте комментарий

Включите эту картинку для отображения кода безопасности
обновить, если не виден код

Погода
Погода в Херсоне
Погода в Каховке
Погода в Скадовске
Погода в Геническе

влажность:

давл.:

ветер:

влажность:

давл.:

ветер:

влажность:

давл.:

ветер:

влажность:

давл.:

ветер:

ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ

13:53
Завтра в Херсоне откроется агропромышленная выставка «Фермер-2018»
13:42
«Херсонэлектротрансу» выделят больше 2,6 млн. грн. на штрафы за невыплату налогов
13:37
В пригороде Херсона полицейские обезвредили самодельное радиоуправляемое взрывное устройство
13:33
Гордеев обсудил с новыми ректорами ХГУ и ХГМА перспективы развития этих вузов
13:23
В Будапеште продавалии карты, где Крым, части Херсонской и Одесской областей обозначены другим цветом
13:20
Горностаївську районку готові роздержавити
13:18
Аллергенного пуха на херсонском детском курорте не будет
13:17
Нашумевший объект на улице Мира, 47 в Херсоне уже принят в эксплуатацию, но пока «затаился»?
13:13
На админгранице с Крымом украинские пограничники "завернули" 22 путешественника
13:12
На Херсонщине штрафуют нерадивых родителей
13:07
Херсонец украл банковскую карточку отца и снял с нее все сбережения
13:05
За прошлую неделю «Брак за сутки» в Геническе оформили 5 пар
13:03
В Новотроицком районе трое мужчин обворовывали домовладения односельчан
12:54
В Геническе украли 9 сердец
12:53
Гриппом и ОРВИ на Херсонщине болеют 6820 человек
документ
12:16
В Херсоне покажут фильм об Олеге Сенцове
12:10
За херсонскими медведями в нацпарке можно наблюдать онлайн
12:03
Херсонского депутата обвинили в рейдерстве земель
12:00
Завтра в Херсоне будет временно перекрыто движение транспорта
11:41
Херсонщина готовится принимать гостей со всей Украины на фестиваль тюльпанов
11:39
Херсонская сборная заняла первое общекомандное место на чемпионате Украины по боксу среди молодежи
11:22
В Новотроицком районе пожарные потушили возгорание в летней кухне
11:14
В Херсоне теплотрассы весьма подходят... для сна
11:11
В Херсоне прошел молодежный Чемпионат Украины по боксу
11:09
Херсонцы испугались зеленой жидкости на улицах города
11:07
Футбол. Уроженец Голой Пристани может подписать контракт с клубом второй лиги
11:04
Что изменилось в благоустройстве Каховке за 4 года?
11:02
«Упрощенцы» собрали для Херсонщины 79 млн. гривен единого налога
10:58
Гордеев ввел в рабочую группу по ТРЦ «Суворовский» Красноленского
10:57
В центре Херсона вандалы разгромили детскую площадку
10:55
В Новой Каховке во время тушения пожара спасли владельца квартиры
10:52
В Каховке коммунальщики чистят подвалы, чтобы добраться до инженерных коммуникаций
10:50
Водоканал отремонтировал резервуар питьевой воды объемом 6000 куб.м
10:28
Суд по делу мэра Скадовска состоится завтра
10:27
«Зачем нам ваш металлолом»: о том, кому нужны украинские корабли в Украине и за рубежом
10:23
В Херсоне на территории училища сделали полигон ТБО
10:21
На Херсонщине началась эпидемия гриппа и ОРВИ
10:19
В Херсонском областном художественном музее им.О.О.Шовкуненка пройдет Мемориальная выставка ко Дню Героев Небесной Сотни
10:10
В Херсоне пройдут Таинства Елеосвящения
10:05
На Херсонщине каждый год используют 1 тыс. тонн пестицидов
09:56
Криминальная хроника за сутки
09:50
На городскую программу «Экология - 2017» потратили 1,2 млн. грн
09:45
В поезде Киев-Херсон умер пассажир
09:25
Кто платит зарплату безработному херсонскому депутату?
09:23
Херсонская мэрия ищет нового главного архитектора города
09:21
Чемпионское золото появилось на Херсонщине
09:18
Мелкие пакости от кума Калетника
09:16
Херсонский "Областной центр хоккея" будет расположен на территории комплексной ДЮСШ
документ
09:09
ОППОЗИЦИОННЫЙ БЛОК подтвердил намерение отстоять свои достижения 2017 года.
08:56
Поезда Укрзализныци соединили Херсон с Конотопом и Сумами
08:07
В пассажирском сообщении с адмиграницей Крыма собираются навести порядок
08:06
В Херсоне искали авто, владельцы которого не помнили его номера
08:03
Херсонцы построят в Николаевской области солнечную электростанцию
07:59
На виставці у Берліні продукція херсонських аграріїв зацікавила представників бізнесу з Європи та ОАЄ
07:57
Популярное место отдыха херсонцев превращается в клоаку
07:54
У Херсоні одночасно молилися священики різних конфесій
07:50
Бюджетна децентралізація на Херсонщині: що вона дає регіону?
20:16
На Херсонщине травят собак
18:47
Під Запоріжжям жорстоко вбили сержанта з Херсонщини
17:43
Владельцы базы отдыха под Олешками наносят вред лесу
17:28
Погиб военнослужащий из Херсонщины
16:48
Херсонці помолилися за Героїв, які не вмирають
16:25
Центральной площади Херсона возвращают привычный вид
16:19
Страна может потерять питьевую воду": экологи предупреждают о стремительном загрязнении Днепра
15:52
У Херсоні таки пройшов марш - чи то за відставку Порошенка, чи то у підтримку Саакашвілі
15:48
В Херсоне продолжают работать бордели
14:22
В Геническе ограбили жену известного бизнесмена
13:34
Сегодня мэра Херсона можно было встретить в троллейбусе
12:32
Скадовск начнет избавляться от старых тополей
12:23
В Херсоне завершилась Масляная неделя
Все новости

Архив публикаций

«    Февраль 2018    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728 
Наверх