Херсонщина: хліб у степу важкий завжди

Херсонщина: хліб у степу важкий завжди

Після затяжної посухи листопадові дощики хоч трохи «розмочили» тривогу у душах степовиків. Опади підігнали в рості озимину на парових попередниках, пробудили насіння, яке кілька тижнів безнадійно лежало у сухому ´рунті.

Повеселішав і голова правління СТОВ «Мрія», що у Білозерському районі, заслужений працівник сільського господарства України Леонтій Новак, запропонував поїхати і подивитися на «кращий, ніж в усій області», озимий ріпак.

Леонтій Миколайович не перебільшував: зелене поле, оповите осінньою мжичкою, аж саме, здається, раділо з того, що в зиму ввійде як слід підготовленим.

— Чи важкий нинішній рік? А коли вони для нас, хліборобів, легкими бувають?— відповідає на запитання кореспондента керівник «Мрії». — Тут роки краще так ділити — важкі й дуже важкі. Що стосується нинішнього надто примхливого щодо погодних умов року, який уже практично завершений, то він для нас за врожайністю ранніх зернових, ріпаку, соняшнику загалом був непоганий.

На богарних землях пшениці ми отримали по 38 центнерів із гектара, на зрошенні — близько 50. Кожен гектар озимого ячменю дав нам на богарі 36 центнерів зерна, на зрошуваних полях — 48. Все зерно — лише другого класу.

— Зрошуваних земель у господарства багато?

— Як сказати... На зрошенні працювало цього року дві дощувальних машини «Кубань».

— Але ж у вас, знаємо, таких машин більше...

— Більше, та що з того? Наші «добрі сусіди» (приватне підприємство «Космополія»), наче спеціально, переманили на свій бік власника одного із земельних паїв. І земля ця стала «островом» посередині 200-гектарного поля. І через цей «острів» ми не мали змоги включити в роботу поливну техніку.

Де я тільки не був, навіть до голови облдержадміністрації дійшов, щоб допомогли розрубати цей «космополітичний» вузол, — не добився нічого. Через недосконалість земельного законодавства, неспроможність влади вплинути на непорядних людей три «Кубані» у нас нинішнього року стояли на приколі.

— І скільки хліба через цю штучну перешкоду втратили?

— Багато! Десь півтори тисячі тонн, не менше. Гадаю, що не тільки я від черезсмужжя потерпаю. Тут треба щось робити. Забирає власник із великого масиву свою землю, хай одержує її скраю поля, а не посередині. Тоді бажаючих завдавати господарникам шкоду буде менше навіть у нашому Білозерському районі. Або надати владі на місцях право впливати на таку ситуацію, як у нас.

— Що з соняшником? Згорів?..

— Я б так не сказав. В цьому році ми соняшник не зрошували, однак по 16 центнерів зерна з гектара одержали.

— Леонтію Миколайовичу, що важливіше для одержання пристойного врожаю — зрошувати поля водою, яка з року в рік усе дорожчає, чи суворо дотримуватися технології вирощування культур?

— І те, і те важливе, а за великим рахунком, зрошення — це складова технології рільництва. Окремо хотів би зупинитися на такому резерві врожайності, як парові площі. І що б хто не говорив, а пар є пар, особливо у нас, на півдні, та ще й в умовах переходу більшості господарств на дідівську, трипільну, систему вирощування сільгоспкультур. Які це культури? Пшениця, ячмінь, соняшник, ріпак.

— І повертається соняшник на попереднє місце не через п'ять років, скажімо...

— У нашому господарстві — через три роки.

— Так це ж не зовсім добре...

— Не зовсім, але не так багато у нас землі, а відтак і культур, щоб можна було маневрувати. Зрештою, сучасні системи обробітку землі, добрива, засоби захисту рослин дають змогу працювати і з «трипілкою», але... Соняшниковим плантаціям дошкуляє така пошесть, як заразиха. Рослини-паразити буквально нищать посіви на очах. Але, виявляється, і із заразихою, або вовчком, можна успішно боротися.

Нещодавно ми їздили до Києва, в Національну академію аграрних наук України, по технологію боротьби з рослинами-паразитами. Спробуємо... Якщо не вийде, доведеться так планувати посівні площі, щоб соняшник повертався на попереднє місце через 4-5 років.

— Польові роботи, як ви сказали, практично завершені, й зараз голова болить за урожай наступного року...

— Ви точно сказали: саме болить! Ось уже три місяці, як у нас не було дощу. Щоправда, невеличкий дощик випав наприкінці серпня. Ми відразу по парах і після пшениці посіяли ріпак. Прекрасні сходи свідчать про те, що врожай буде. Навіть коли зима, як обіцяють синоптики, буде суворою, ріпак перезимує. Це кажу із практики.

А от зернові... Озимину ми змушені були сіяти в суху землю. Закінчили сіяти до 10 жовтня. На 70 відсотках парових площ насіння зійшло і рослини розкущилися, на інших попередниках сходів практично нема. Але недавно пройшов дощик, на 5-7 сантиметрів відволожив земельку, і якщо листопад видасться хоч би відносно теплим, то пшеничка може зійти і навіть розкущитись. І це нас хоч трошечки радує.

— Воно то так. Але ж може статися й по-іншому.

— На цей випадок ми вже заготовили необхідну кількість ярого ячменю для підсіву і пересіву частини озимого клину. Домовилися також про закупівлю насіння гороху, під який відведемо 200-250 гектарів.

Зараз уся техніка з поля виведена, її тепер у селі чути — оремо людям городи, причому безоплатно.

— Щось не чути в конторі голосів пайовиків...

— А ми з ними за оренду земельних паїв стовідсотково розрахувалися ще кілька тижнів тому. Розплачувались і грішми, і пшеницею, і ячменем — хто чим бажав. Із деякими людьми відсотків на 15 розрахувалися уже й за наступний рік. Проте щодня по п'ять-шість ходаків приймаю: земляки просять допомогти то ліки купити, то грошима на операцію. Нікому не відмовляємо, бо ж у людей біда!

— Напевне, і перебіжчиків до інших орендарів, що багато обіцяють, поменшало...

— Майже нема! Люди у нас розумні й уторопали, хто є хто — вдруге на вудочку не попадуться... Правда, п'ятеро обманутих прийшли до мене і мало не плачуть: «Ні грошей не віддають, ні документів...» Тут я нічого вдіяти не можу, хіба що поспівчувати.

— Шукай, як кажуть, вітра в полі. А ви ж у Надеждівці свій...

— Можна сказати, що так: очолюю господарство уже 21-й рік, син Олексій у керівництві — двадцять років. Він прийшов сюди зразу після закінчення сільськогосподарського інституту, закінчив аспірантуру, захистив кандидатську дисертацію. Справу свою знає, не боїться експериментувати. В тому, що врожай нинішній в нашому господарстві — один із найкращих у районі, немала і його заслуга. Це вже нове покоління керівників, на яких вся надія.

Збереглася в господарстві переробка, зокрема діють млин і олійниця. Самі хліб печемо. До речі, він у нас дешевший, ніж будь-де в області.

— Скажіть, Леонтію Миколайовичу, про соціальну сферу не забуваєте?

— Гріх забувати! Адже ця сфера не існує окремо від наших же людей. От є у нас три ФАПи — у Зорівці, Знам'янці й самій Надеждівці. Щойно завершили ремонт фельдшерсько-акушерського пункту в Зорівці. Поставили нові вхідні двері, купили для обігріву масляні радіатори, закупимо необхідні медикаменти... Допомагаємо школі, дитсадочку, аякже!..

— Як будете святкувати День працівників сільського господарства?

— Як завжди. Запросимо всіх співробітників підприємства, ветеранів села у сільський клуб, вручимо подарунки, премії. Приїдуть із Херсона артисти — святковим концертом народ порадують... А там — нові будні й надія на те, що завтра буде краще, ніж сьогодні. Хто-хто, а ми, селяни, надії не втрачаємо, хоч вона часто нас і обманює.

Василь ПІДДУБНЯК, "Сільські Вісті"

Похожие публикации

Добавьте комментарий

Включите эту картинку для отображения кода безопасности
обновить, если не виден код

Погода
Погода в Херсоне
Погода в Каховке
Погода в Скадовске
Погода в Геническе

влажность:

давл.:

ветер:

влажность:

давл.:

ветер:

влажность:

давл.:

ветер:

влажность:

давл.:

ветер:

ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ

20:45
На Херсонщине дезертира избили до инвалидности
19:53
Игрок СК «Каховка» еще недавно играл в команде главаря ДНР Захарченко, - СМИ
19:27
На Смарт Меритайм Групп в Херсоне очередной обыск
19:18
С начала года херсонские патрульные задержали 486 нетрезвых водителей
18:51
Патрульные эвакуировали автомобиль нетрезвой херсонки
18:40
Завтра в троллейбусах "Богдан" херсонцы получат необычные билеты
18:21
Инспекция по благоустройству Херсона собрала "урожай" незаконных киосков и летних площадок
18:01
В Геническом районе отметят 100-летие морской пехоты
17:47
В Херсоне откроют два учебных отделения для хоккеистов
17:43
ФК "Кристалл Херсон" обвинили в договорной игре
17:25
На Херсонщине дальнобойщик уплатил 60 000 гривен алиментов
17:12
Президент Бойко обеспечит в стране мир, - Левочкин
16:44
В Херсоне на ремонт тротуара по улице Ладычука потратят больше полумиллиона гривен
16:29
В Херсоне на Бериславском шоссе - ДТП
16:16
Отложили выборы руководителя «Асканийского»
15:50
Впереди у херсонцев три выходных дня
15:47
На Херсонщине полиция продолжает отлавливать браконьеров
15:30
Пропавшие юные новокаховчанки нашлись
15:16
Дожди компенсировали недостаток влаги на полях Херсонщины, однако в соседних областях ситуация несколько хуже
15:14
В Херсоне школьный спорт под открытым небом
15:12
В Херсоне направлены в суд уголовные производства в отношении администратора двух борделей
15:03
Спортсмены Херсонщины с 37 наградами заняли первое командное место на чемпионате Европы по киокушин каратэ
14:47
После годичной подготовки в Херсоне "родился" уникальный проект винтажной кухни
14:28
Внимание розыск: в Новой Каховке пропали две шестилетние девочки
14:16
Херсонский отдел регистрации проживания: издевательство над горожанами продолжается
14:01
Дальнобойщики: в Херсоне есть весы, но можно договориться
13:54
В Херсоне на 29-м маршруте ездит водитель-хам
13:45
Подработка для жителей Херсона
13:34
В Скадовске стихийную свалку превратили в декоративную зону
13:28
ВНО по математике прогуляли 6% херсонских поступающих
13:23
Фонд Устина Мальцева собрал средства на медицинский аппарат
документ
13:11
На ХБК могут построить сухой порт
13:01
На Херсонщине девочка так «торопилась» увидеть мир, что появилась на свет прямо в машине
12:51
История с волком в городе на Херсонщине становится все более загадочной
12:28
Херсонка обнародовала нюансы трудоустройства в одной из местных фирм
12:20
Депутаты сельсовета на Херсонщине могут быть наказаны за неподачу деклараций
12:17
На границе с Крымом конфисковали авто. Как его выкупить?
12:11
В Чаплынке поймали двух наркоманов, воровавших телефонный кабель и стальные листы металлочерепицы
12:05
Финал ужасной трагедии, произошедшей два года назад в Зеленовке
11:49
Опий тысячами доз сбывали в Голой Пристани на Херсонщине
11:46
В четверг открываются чартерное авиасообщение Херсона с турецким Даламаном
11:42
В Херсонской детской больнице поблагодарили участников благотворительного забега и рассказали на что потратят собранные средства
11:35
Нападение на Василия Зеленчука: завтра суд заслушает потерпевшего
11:27
Завтра в Херсоне расскажут о фестивале ХерсON ФЕСТ
11:25
На что живут прокуроры. Рейтинг руководителей прокуратур Херсонской области
документ
11:22
Херсонская певица победила в номинации "Прорыв года"
11:01
Вчера на Херсонщине зафиксировано 9 пожаров на открытых территориях
10:59
Херсонская фирма заявила о нарушении тендерной процедуры от УКС городского совета
документ
10:45
За прошедшие сутки в области произошло 3 пожара в жилом секторе
10:40
Местные бюджеты Херсонщины получили 40 млн. гривен акцизного налога
10:35
Квас в Херсоне опять подорожал
10:33
Сельский совет на Херсонщине хочет решить "мусорную" проблему до 2020 года
10:26
Новокаховчанин ограбил пятилетнего мальчика
10:16
ВНО стартовало - сегодня более 3 тысяч учеников Херсонщины пишут тесты по математике
10:05
Артур Мериков: Борьба с наркотиками должна объединить всех
09:54
Пиротехники ликвидировали авиабомбу времен Второй мировой войны
09:45
Криминальная хроника за сутки
09:42
Депутаты декоммунизируют Краснознаменский канал
09:31
На Херсонщине подозреваемый в получении взятки чиновник вышел на свободу под залог 400 тысяч гривен
09:26
Каховские дзюдоисты представят Херсонскую область на Чемпионате Украины по дзюдо
09:15
Юрий Андрухович презентует в Херсоне роман "Любовники юстиции"
08:58
Завершился третий этап семинара-тренинга по вопросам помощи участникам боевых действий
08:43
Сайт ХОГА временно не работает
08:30
Ивановская ОТО отремонтирует трофимовские дороги
07:59
Как на Херсонщине облучают людей "импульсником"
22:40
SMG предлагает Кабмину разработать целевую госпрограмму по стимулированию судпрома с учетом планов запуска речного судоходства
21:23
В Херсоне ливневки не чистят, а асфальтируют
21:16
Центр занятости на Херсонщине рецидивист обворовал восемь раз
21:15
Как сидится в Херсонском СИЗО Кириллу Вышинскому
21:12
Украинский суд арестовал российское судно по делу о добыче песка в Крыму, – Прокуратура АРК
Все новости

Архив публикаций

«    Май 2018    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Наверх