Херсонщина: хліб у степу важкий завжди

Херсонщина: хліб у степу важкий завжди

Після затяжної посухи листопадові дощики хоч трохи «розмочили» тривогу у душах степовиків. Опади підігнали в рості озимину на парових попередниках, пробудили насіння, яке кілька тижнів безнадійно лежало у сухому ´рунті.

Повеселішав і голова правління СТОВ «Мрія», що у Білозерському районі, заслужений працівник сільського господарства України Леонтій Новак, запропонував поїхати і подивитися на «кращий, ніж в усій області», озимий ріпак.

Леонтій Миколайович не перебільшував: зелене поле, оповите осінньою мжичкою, аж саме, здається, раділо з того, що в зиму ввійде як слід підготовленим.

— Чи важкий нинішній рік? А коли вони для нас, хліборобів, легкими бувають?— відповідає на запитання кореспондента керівник «Мрії». — Тут роки краще так ділити — важкі й дуже важкі. Що стосується нинішнього надто примхливого щодо погодних умов року, який уже практично завершений, то він для нас за врожайністю ранніх зернових, ріпаку, соняшнику загалом був непоганий.

На богарних землях пшениці ми отримали по 38 центнерів із гектара, на зрошенні — близько 50. Кожен гектар озимого ячменю дав нам на богарі 36 центнерів зерна, на зрошуваних полях — 48. Все зерно — лише другого класу.

— Зрошуваних земель у господарства багато?

— Як сказати... На зрошенні працювало цього року дві дощувальних машини «Кубань».

— Але ж у вас, знаємо, таких машин більше...

— Більше, та що з того? Наші «добрі сусіди» (приватне підприємство «Космополія»), наче спеціально, переманили на свій бік власника одного із земельних паїв. І земля ця стала «островом» посередині 200-гектарного поля. І через цей «острів» ми не мали змоги включити в роботу поливну техніку.

Де я тільки не був, навіть до голови облдержадміністрації дійшов, щоб допомогли розрубати цей «космополітичний» вузол, — не добився нічого. Через недосконалість земельного законодавства, неспроможність влади вплинути на непорядних людей три «Кубані» у нас нинішнього року стояли на приколі.

— І скільки хліба через цю штучну перешкоду втратили?

— Багато! Десь півтори тисячі тонн, не менше. Гадаю, що не тільки я від черезсмужжя потерпаю. Тут треба щось робити. Забирає власник із великого масиву свою землю, хай одержує її скраю поля, а не посередині. Тоді бажаючих завдавати господарникам шкоду буде менше навіть у нашому Білозерському районі. Або надати владі на місцях право впливати на таку ситуацію, як у нас.

— Що з соняшником? Згорів?..

— Я б так не сказав. В цьому році ми соняшник не зрошували, однак по 16 центнерів зерна з гектара одержали.

— Леонтію Миколайовичу, що важливіше для одержання пристойного врожаю — зрошувати поля водою, яка з року в рік усе дорожчає, чи суворо дотримуватися технології вирощування культур?

— І те, і те важливе, а за великим рахунком, зрошення — це складова технології рільництва. Окремо хотів би зупинитися на такому резерві врожайності, як парові площі. І що б хто не говорив, а пар є пар, особливо у нас, на півдні, та ще й в умовах переходу більшості господарств на дідівську, трипільну, систему вирощування сільгоспкультур. Які це культури? Пшениця, ячмінь, соняшник, ріпак.

— І повертається соняшник на попереднє місце не через п'ять років, скажімо...

— У нашому господарстві — через три роки.

— Так це ж не зовсім добре...

— Не зовсім, але не так багато у нас землі, а відтак і культур, щоб можна було маневрувати. Зрештою, сучасні системи обробітку землі, добрива, засоби захисту рослин дають змогу працювати і з «трипілкою», але... Соняшниковим плантаціям дошкуляє така пошесть, як заразиха. Рослини-паразити буквально нищать посіви на очах. Але, виявляється, і із заразихою, або вовчком, можна успішно боротися.

Нещодавно ми їздили до Києва, в Національну академію аграрних наук України, по технологію боротьби з рослинами-паразитами. Спробуємо... Якщо не вийде, доведеться так планувати посівні площі, щоб соняшник повертався на попереднє місце через 4-5 років.

— Польові роботи, як ви сказали, практично завершені, й зараз голова болить за урожай наступного року...

— Ви точно сказали: саме болить! Ось уже три місяці, як у нас не було дощу. Щоправда, невеличкий дощик випав наприкінці серпня. Ми відразу по парах і після пшениці посіяли ріпак. Прекрасні сходи свідчать про те, що врожай буде. Навіть коли зима, як обіцяють синоптики, буде суворою, ріпак перезимує. Це кажу із практики.

А от зернові... Озимину ми змушені були сіяти в суху землю. Закінчили сіяти до 10 жовтня. На 70 відсотках парових площ насіння зійшло і рослини розкущилися, на інших попередниках сходів практично нема. Але недавно пройшов дощик, на 5-7 сантиметрів відволожив земельку, і якщо листопад видасться хоч би відносно теплим, то пшеничка може зійти і навіть розкущитись. І це нас хоч трошечки радує.

— Воно то так. Але ж може статися й по-іншому.

— На цей випадок ми вже заготовили необхідну кількість ярого ячменю для підсіву і пересіву частини озимого клину. Домовилися також про закупівлю насіння гороху, під який відведемо 200-250 гектарів.

Зараз уся техніка з поля виведена, її тепер у селі чути — оремо людям городи, причому безоплатно.

— Щось не чути в конторі голосів пайовиків...

— А ми з ними за оренду земельних паїв стовідсотково розрахувалися ще кілька тижнів тому. Розплачувались і грішми, і пшеницею, і ячменем — хто чим бажав. Із деякими людьми відсотків на 15 розрахувалися уже й за наступний рік. Проте щодня по п'ять-шість ходаків приймаю: земляки просять допомогти то ліки купити, то грошима на операцію. Нікому не відмовляємо, бо ж у людей біда!

— Напевне, і перебіжчиків до інших орендарів, що багато обіцяють, поменшало...

— Майже нема! Люди у нас розумні й уторопали, хто є хто — вдруге на вудочку не попадуться... Правда, п'ятеро обманутих прийшли до мене і мало не плачуть: «Ні грошей не віддають, ні документів...» Тут я нічого вдіяти не можу, хіба що поспівчувати.

— Шукай, як кажуть, вітра в полі. А ви ж у Надеждівці свій...

— Можна сказати, що так: очолюю господарство уже 21-й рік, син Олексій у керівництві — двадцять років. Він прийшов сюди зразу після закінчення сільськогосподарського інституту, закінчив аспірантуру, захистив кандидатську дисертацію. Справу свою знає, не боїться експериментувати. В тому, що врожай нинішній в нашому господарстві — один із найкращих у районі, немала і його заслуга. Це вже нове покоління керівників, на яких вся надія.

Збереглася в господарстві переробка, зокрема діють млин і олійниця. Самі хліб печемо. До речі, він у нас дешевший, ніж будь-де в області.

— Скажіть, Леонтію Миколайовичу, про соціальну сферу не забуваєте?

— Гріх забувати! Адже ця сфера не існує окремо від наших же людей. От є у нас три ФАПи — у Зорівці, Знам'янці й самій Надеждівці. Щойно завершили ремонт фельдшерсько-акушерського пункту в Зорівці. Поставили нові вхідні двері, купили для обігріву масляні радіатори, закупимо необхідні медикаменти... Допомагаємо школі, дитсадочку, аякже!..

— Як будете святкувати День працівників сільського господарства?

— Як завжди. Запросимо всіх співробітників підприємства, ветеранів села у сільський клуб, вручимо подарунки, премії. Приїдуть із Херсона артисти — святковим концертом народ порадують... А там — нові будні й надія на те, що завтра буде краще, ніж сьогодні. Хто-хто, а ми, селяни, надії не втрачаємо, хоч вона часто нас і обманює.

Василь ПІДДУБНЯК, "Сільські Вісті"

Похожие публикации

Добавьте комментарий

Включите эту картинку для отображения кода безопасности
обновить, если не виден код

Погода
Погода в Херсоне
Погода в Каховке
Погода в Скадовске
Погода в Геническе

влажность:

давл.:

ветер:

влажность:

давл.:

ветер:

влажность:

давл.:

ветер:

влажность:

давл.:

ветер:

ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ

21:24
С убийством на охоте под Херсоном все непросто
20:31
"Путин, что ты делаешь, прекрати". Соцсети обсуждают падение гигантской люстры в Херсоне
20:23
В облсовете хотят экономит на библиотеках
19:55
Херсонцы видели мэра города с его отчетом по телевизору
19:51
Депутати Херсонської обласної та міської ради звітують про свою діяльність
19:20
В Запорожье задержали фейковых "полицейских", причастных к резонансным преступлениям на Херсонщине
19:04
«Перекроили» договоренность
19:03
Арсенал киллера нашли у семейного дебошира на Херсонщине
19:01
В Каховке, арестован местный житель, мужчину, который несколько дней продержал жену на цепи
18:36
В Херсоне поголовье бездомных собак может серьезно увеличиться
18:32
Порты Николаева и Херсона – самые дорогие в мире, - Вадатурский
18:28
Для "Крымского Титана" хотят построить ж/д ветку в обход Херсонской области
18:27
В Херсоне открылась выставка работ Мамсикова
18:24
В субботу МФК «Продэксим» принимает на домашнем паркете киевский «ХИТ»
18:15
«Горячий источник» на Арабатской стрелке перенесут в другое место
17:48
Криминальная схема в действии
17:41
Обезьяны в зоопарке на Арабатской стрелке едят лук и чеснок
17:11
Определены места продажи новогодних елок в Херсоне
17:08
Александр Вилкул: Из-за роста долгов по зарплате энергетики массово увольняются
17:06
В ОГА договаривались с инвесторами о сборке и о служиванию троллейбусов на ХМЗ
16:53
Депутат облсовета Юрий Рожков отчитался о сделанном за год
16:49
Сколько стоят услуги Деда Мороза и Снегурочки в Херсоне?
16:45
Главного бухгалтера "Херсонтеплоэнерго" освободили от уголовной ответственности
16:44
В Херсоне выступит певица Ирина Федишин
16:29
В Укртелекоме готовы платить за информацию о похитителях кабеля
16:19
«Продэксим» уступил «Энергии» с минимальным разрывом в счете
16:08
В мэрии Херсона пройдут общественные слушания проекта городского бюджета
16:05
Люстра на вокзале в Херсоне упала во время замены лампочек
16:01
В Херсоне детская библиотека сменит место дислокации
16:00
"Бюджет - утром, суд - вечером" - на момент прийняття бюджету Херсона Підперигора залишається на посаді
15:55
На Херсонщине супермаркеты продолжают торговать просрочкой
15:55
На Херсонщине не газ, а «газировка»
15:54
Патрульные задержали предполагаемого 51-летнего грабителя водителя маршрутки
15:50
На Арабатской Стрелке нелегально добывают песок под «крышей» Стрелковского сельсовета?
15:42
ОГА просит 15 миллионов гривен для проведения работ с непригодными к использованию пестицидов
15:40
Управление Гоструда начало проверку ООО «Дунапак»
15:35
В курортных Лазурном и Скадовске канализация сливается в Джарылгач
15:34
Юные вокалисты Херсона - среди победителей
15:33
Несовершеннолетних на Херсонщине массово судят за курение
15:31
В центре Херсона столкнулись грузовик и «Ниссан»
15:10
Владислав Мангер акцентировал внимание на необходимости увеличения финансирования на бесплатную онкодиагностики
15:07
Андрей Гордеев призвал глав ОТО и РГА выделить земли под строительство ФАПов и амбулаторий
15:04
На Херсонщине вор, укравший духовые инструменты, получил приговор
14:59
"Херсоноблэнерго" угрожает каховским ОСМД отключением газоснабжения
документ
14:40
«Херсоноблэнерго» закупило топлива почти на 25 миллионов гривен
14:39
Суворовские пожарные ликвидировали пожар в иномарке
14:32
На Херсонщине хранится 1887 т просроченных и бесхозных пестицидов, а уничтожать их некому
14:20
На херсонском вокзале заявили, что люстра не падала, а проводились плановые ремонтные работы
14:17
Херсонская областная служба занятости: деятельность, направленная на результат
14:16
Директор «Медтехники» провалил тест на должность начальника облуправления спорта
14:14
Херсонские региональные радио выполняют языковые квоты
14:08
Крымские татары смогут услышать передачи на родном языке в Крыму, – Хоркин
14:04
Херсонское управление транспорта купило обогреватель у жены своего работника
документ
13:55
Суд признал виновным бывшего банкира, который напал на херсонского журналиста
13:43
Сервисно-забойный цех откроют в музыковском кооперативе «Маяк»
13:34
Предновогодний центр Херсона обсуждают в соцсети
13:19
Уже не люстрированный бывший замначальника УМВД в Херсонской области собрался на повышение в Киев
13:15
Останки упавшей люстры уже убрали. Комментировать происшедшее на вокзале не хотят
13:10
Счастливцевский сельсовет собрал более миллиона гривен туристического сбора
13:03
На Херсонщине разыскивают мужчину, изчезнувшего в 2002 году
12:45
В Олешках провели природоохранную акцию «Сохрани жизнь елке»
12:40
Что-то нечисто с очистными сооружениями на Херсонщине
12:36
В Херсоне обсудят качество образования в Каховке
12:18
В Каховке начали устанавливать главную елку города
12:13
Почему аварию на Жилпоселке устраняли до 4-х утра
12:07
«Областной бюджет 2018 - это бюджет экономического роста», - Андрей Гордеев
11:52
Херсонких депутатов местных советов ждет аттестация на предмет коррупции
11:38
Херсонщина: не грантами едиными
11:36
В зале ожидания херсонского жд вокзала упала люстра
11:31
В КПВВ "Каланчак" задержали разыскиваемого за тяжкое преступление
Все новости

Архив публикаций

«    Декабрь 2017    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Наверх