Пояснюємо, чому була стрілянина і що взагалі відбувається на соєвому заводі у Новій Каховці

31 січня на соєвому заводі у Новій Каховці стріляли. Сталася сутичка між охороною та людьми, які хотіли потрапити на підприємство. Чи стріляли з вогнепальної зброї не зрозуміло, але з травматів — точно. Ніхто не загинув, є шестеро поранених.

Про подію написало багато новинних сайтів, в тому числі всукраїнських. Але з їх повідомлень важко зрозуміти, хто нападав і навіщо. А поліція повідомляє лише про те, що ранком 1 лютого учасники конфлікту знаходились у Новокаховському відділені поліції, але яку кількість людей затримали не уточнюють. Проти них відкрили кримінальні провадження за статтями «Хуліганство» та «Погроза або насильство щодо працівника правоохоронного органу».

Більше про сутичку на заводі написано у матеріалах «Таврійських вістей» і «НК-онлайн». Відчуваєтся, що автори цих текстів дуже відверто вболівають за різні сторони конфлікту.

Насправді стрільба на соєвому заводі — лише епізод тривалого протистояння за підприємства.  Ця історія схожа на сучасний детектив з успішним запуском заводу, доведенням до банкрутства, віджимом і рейдерським захопленням, новим запуском і... зникненням 2 мільйонів гривень, призначених для розвитку міста.

 

Чим займається соєвий завод та наскільки ласим шматком він є?

Маслоекстракційний завод під назвою ЗАТ «Каховка Пром-Агро» був збудований у грудні 2008 року. Його називали найбільшим в Україні. Загальна вартість проекту на той момент оцінювалася в 180 млн гривень. Завод будували для виробництва неочищених масел і жирів, готових кормів для тварин.

Адміністративна будівля соєвого заводу http://kpagro.com.ua

Із введенням в експлуатацію створили понад 150 робочих місць. Повідомляли, що підприємство може переробити більше 200 тисяч тонн сої за рік, що дорівнює 20% валового збору сої в Україні. Таким чином, близько 750 мільйонів гривень, необхідних для імпорту соєвого шроту, залишаться в Україні,  а експорт соєвої олії дозволить ввести в Україну 30 мільйонів доларів США.

 

Які сили борятся між собою за соєвий завод?

Якщо коротко: за завод борются два табори. З однієї сторони — сили, підконтрольні олігарху Дмитру Фірташу. З іншої — Вадим і Ілля Сегалі, власники підприємства, які і запускали його у 2008 році.  

Методи боротьби різні — від судових позовів до силових захоплень.

А ще триває медіа-війна. Публікації сайту «НК-онлайн» просувають версію подій зі сторони Фірташа, а «Таврійські вісті» відстоюють правду братів Сегалів. До протистояння приєднався також телеканал «Інтер», який належить Фірташу.  

З 2010 до січня 2018 підриємство контролювали люди Фірташа. Зараз верх отримала сторона Сегалів.

 

Яка історія восьмирічного протистояння?

Докладно історія протистояння викладена у статті «Рейдерство или законный камбэк — что произошло на предприятии «Каховка Пром-Агро». В тексті Сегалі показані як законні власники, а Фірташ — як зловмисник. Втім, стаття дає змогу зрозуміти хронологію подій.

Коротко розповімо історію протистояння, посилаючись на цей текст та інші джерела в інтернеті.

У ТОВ «Каховка Пром-Агро» у 2010 році виник борг у 258 мільйонів перед банком «Надра», в якому підприємство брало кредит, щоб збудувати завод. Власником банку «Надра» був Дмитро Фірташ. А брати Сегалі — його колишні колишні бенефіціари, тобто власники акцій.

У грудні 2010 року на завод увірвалися біля 100 чоловік

Сегалі заплатили потрібну суму, але банк заморозив її на рахунках. Тобто фактично борг погасили, але юридично - ні. Потім внаслідок рішення Господарського суду Херсонської області завод опиняється у розпорядженні банка «Надра». При тому що у банка на рахунках залишилася сума виплаченого боргу.

У грудні 2010 року на завод увірвалися біля 100 чоловік. Це були представники банку «Надра» зі своєю охороною та виконавчою службою..

У 2015 році банк «Надра» визнали неплатоспроможним і ліквідували, але перед цим соєвий завод у Новій Каховці продали за 196 мільйонів гривень ТОВ «КУА «Промислові інвестиції», що також нібито підконтрольне Фірташу. Згдом 92/100 майнового комплексу заводу перейшло у власність офшорної компанії на Віргінських островах, яка перадала завод у іпотеку «Місто Банку», що підконтрольний партнеру Фірташа - депутату Фурсіну. А банк передав завод у аренду «Каховка Протеїн Агро», що також підконтрольне Фірташу.

Дмитро Фірташ. Саме він фактично контролював соєвий завод з 2010 до початку 2018 року https://www.facenews.ua

Але колишні власники Сегалі змогли добитися через суд ряд виграшних для них рішень. У 2015 Верховний Суд скасував рішення Господарського суду Херсонської області про передачу 92/100 заводу банку «Надра» у 2012-му. Потім вони змогли добитися повернення 8/100 частини комплексу ТОВ «Каховка Пром-Агро». У 2016-му за «Пром-Агро» Госпораський суд Києва визнав право на 92/100 частину заводу. Але це рішення ще переглядається  Київським апеляційним господарським судом в частині застосування строків позовної давності.

У вересні 2017 року суд ухвалив рішення про початок процедури санації «Каховка Пром-Агро», в рамках справи про банкротство підприємства. Призначили арбітражного керуючого.

Разом з арбітражним керуючим і слідчим генпрокуратури на завод увійшла група молодиків у спортивних костюмах і масках

Призначили арбітражного керуючого. Але він потрапив на завод лише 23 січня цього року. Допоміг йому в цьому прокурор слідчого управління генпрокуратури Олександр Буковчанник. Разом з ним на завод увійшла група молодиків у спортивних костюмах і масках. У сюжеті програми «Подбробності» телеканалу «Інтер" це назвали рейдерським захопленням, а адвокат Михайло Ільяшев сказав, що слідчий прокуратури діяв незаконно і упереджено. Втім, упереджено виглядає і відеосюжет «Інтера», адже канал належить Фірташу, а адвокат Ільяшев багато років захищає інтереси структур олігарха.

 

 

Ну а вночі з 31 січня на 1 лютого на підприємство спробували увірватися група озроєнних бітами і травматичною зброєю людей. У них були корочки «Правого сектору». Але захопити територію підприємства вони не змогли. Сутичку припинила поліція.

Арбітражний керуючий Петро Реверук підкреслює, що санація підприємства не означає його ліквідацію.

– Процедура санації спрямована на те, щоб «витягнути» підприємство з боргів, зберегти його, відновити його платоспроможність і зробити його роботу ефективною, – каже він. – Є іноземний інвестор, який готовий вивести підприємство на докризові обсяги виробництва. Ми не маємо наміру звільняти працівників, яких сьогодні на підприємстві близько 30, тоді, як до переходу підприємства в інші руки таких було близько 300 осіб.

 

Що сталося з двома мільйонами, які Фірташ виділив Новій Каховці?

У лютому 2012 року обласні й міські ЗМІ радісно повідомляли, що в Новій Каховці «після 10 місячної модернізації» запущено на повну потужність підприємство «Каховка Протеїн Агро», яке займається переробкою сої. Утім, це було вже друге відкриття заводу. 

Перехід заводу до Group DF Фірташа керівництво Нової Каховки сприйняли з ентузіазмом. Справа в тому, що олігарх пообіцяв виділити на розвиток міста 2 мільйони гривень.

–  Фірташ мав розмову із тодішнім губернатором Херсонщини Миколою Костяком, – розповідає колишній заступник мера Ігор Литвин. – Вони й домовилися про таку компенсацію для міста. Справа в тому, що соєвий завод не має своїх очисних споруд. Усі відходи його виробництва ідуть у міські очисні споруди. Щоб не будувати своїх, адже на це пішов би певний час, Фірташ вирішив відбутися таким чином.

Перехід заводу до Group DF Фірташа керівництво Нової Каховки сприйняли з ентузіазмом.

У той час мер Володимир Коваленко з пафосом заявляв у газеті «Нова Каховка», на засіданнях виконкому і на сесіях міської ради, що «гроші Фірташа» підуть на потреби міста, у тому числі й на відбудову Палацу культури.

І гроші дійсно надійшли. Але не на рахунки виконкому чи міської ради, а благодійному фонду «Нова Каховка», засновником і єдиним розпорядником коштів якого в той час була Олена Ходорковська, кума мера. Згідно інформації «Кредитпромбанку», це сталося 21 квітня 2011 року.

Їх перерахувало ТОВ «Межиріченський ГЗК» з Житомирської області у вигляді благодійної допомоги. Цей гірничо-збагачувальний комбінат входить до титанової імперії Фірташа.

Як видно із подальшої банківської роздруківки, кошти, що надходили до фонду, витрачалися на різні потреби. Зокрема, 120 тисяч пішло на утримання футбольної команди «Енергія», 20 тисяч дісталося ФК «Таврія», ще 70 тисяч – НКМО ВОДС ««Злагода». А кінотеатр «Юність» отримав 12 тисяч «за участь у чемпіонаті вищої ліги». Ну а ще були перерахунки за мотокоси, телевізор, кондиціонер, побутову техніку, комп'ютер, кубки, на проведення концертів і змагань, на святкове оформлення сцени та інші товари й послуги.

Та найцікавіше, що 1,5 мільйона гривень взагалі були покладені на депозит.

Ці проводки – 1 мільйон та 500 тисяч окремо – здійснені 4 травня 2011 року, тобто через два тижні після надходження коштів на рахунок фонду.

– Я тоді був депутатом міської ради, – продовжує Ігор Литвин. – Задавав Ходорковській питання по цих коштах і роботі фонду. Але від моїх запитань їй раптом ставало зле і вона втрачала свідомість.

Взагалі, за період з 23 квітня 2008 року по 20 липні 2011-го благодійний фонд «Нова Каховка» отримав від підприємців, фірм, організацій понад 2,7 мільйона гривень у вигляді благодійної допомоги. Причому, якщо приватні підприємці регулярно перераховували по 500-1000 гривень, то ПМК, БМУ та різні «інвести» і «агрофірми» розщедрювалися на 10, 25, 50 тисяч. ЗКЕМ міг не пожалкувати то 20, то 40 тисяч, а «Південелектромаш» на святкування Дня міста відвалив усі 50. Утім, один підприємець із Сімферополя кинув з панського плеча 27,5 тисячі. А деякі місцеві жертвували по 15-20 «штук».

2 липня 2015 року Нацбанк України прийняв рішення про ліквідацію «Укрпромбанку», в якому тримав гроші фонд Ходорковської. Та Олена Іванівна вчасно перевела депозити в «Ощадбанк». Ну а там гроші Фірташа взагалі губляться... Разом із депозитними нарахуваннями. Де вони зараз, таємниця за сімома печатями.

Світлина біля заголовку з сайту https://pmg.ua

Похожие публикации

Добавьте комментарий

Включите эту картинку для отображения кода безопасности
обновить, если не виден код

Погода
Погода в Херсоне
Погода в Каховке
Погода в Скадовске
Погода в Геническе

влажность:

давл.:

ветер:

влажность:

давл.:

ветер:

влажность:

давл.:

ветер:

влажность:

давл.:

ветер:

ПОСЛЕДНИЕ НОВОСТИ

09:47
Криминальная хроника за сутки
09:42
Скадовчане обнаружили предмет похожий на минометную мину
09:16
Стало известно, когда в Херсоне закончится отопительный сезон
08:57
"Еле тянул до полосы": на самолете рейса Киев-Херсон произошло ЧП
08:42
Херсонский священник победил в международном фестивале авторской песни
08:38
Губернатор уполномочил Департамент образования управлять профтехучилищами
08:18
Праздник бокса в Херсоне удался: сборная области заняла первое место на чемпионате Украины
08:11
Сегодня очередной суд в деле Eкaтepины Гaндзюк
08:05
В Ивановке экс-супругов, которые не могли поделить имущество без ругани, будут судить их коллеги
08:01
Пpoдoлжaeтся пpoтивocтoяниe зa cквep в Херсоне
20:28
Генические бездомные собаки могут присоединиться к херсонским
19:38
Андрій Гордєєв: У ці дні вся Україна згадує своїх героїв - Героїв Небесної Сотні
19:32
В Украине начал работу дноуглубительный флот
19:07
Сказочный улов херсонских рыбаков
18:22
В Херсоне за нарушение правил благоустройства будет оштрафован магазин известной сети
18:12
В Херсоне обнаружены Volvo и Mercedes с поддельными документами
17:59
На Херсонщині презентували інсталяцію про події Майдану
17:49
Нацкомиссия грозит крупными штрафами облгазам за «накрутки» в платежках
17:44
В Херсоне суд обязал подрядчика вернуть деньги в бюджет
17:26
Какими видят херсонцы городские МАФы
17:05
В Херсоне продолжается битва за скверы
16:49
В Каховских школах объявлен карантин
16:33
Представлен новый лидер херсонского УКРОПа
16:08
Вокалистов из Херсона наградили в Киеве
16:05
Успехи и разочарования «отработки» в Геническе
16:02
На Херсонщине задержан мужчина, который 7 раз обворовывал двор односельчанина
15:37
Губернатор Херсонщини кличе на Майдан
15:26
Праздник бокса в Херсоне удался: сборная области заняла первое место на чемпионате Украины
15:19
В новокаховских школах продлен карантин
15:16
Активисты «навестили» херсонскую «Укртрансбезопасность»
14:57
Адвокат крымских оккупантов обратился в Херсонскую ОГА
документ
14:50
В Херсоне счета за услуги по отоплению побили предыдущие рекорды
14:46
Маршрут Херсон-Зеленовка, в которой живут 6 тыс. человек, обслуживают всего 5 маршруток
14:36
На Арабатке фотографу удалось "поймать" нутрий
14:31
Патриоты или рейдеры под масками воинов АТО?: скандал с участием ГО "Кордон Херсонщины"
14:22
Асфальтовый завод на Херсонщине ждет перезапуск
14:18
Кадровые изменения в Херсонском городском совете
13:53
Завтра в Херсоне откроется агропромышленная выставка «Фермер-2018»
13:42
«Херсонэлектротрансу» выделят больше 2,6 млн. грн. на штрафы за невыплату налогов
13:37
В пригороде Херсона полицейские обезвредили самодельное радиоуправляемое взрывное устройство
13:33
Гордеев обсудил с новыми ректорами ХГУ и ХГМА перспективы развития этих вузов
13:23
В Будапеште продавалии карты, где Крым, части Херсонской и Одесской областей обозначены другим цветом
13:20
Горностаївську районку готові роздержавити
13:18
Аллергенного пуха на херсонском детском курорте не будет
13:17
Нашумевший объект на улице Мира, 47 в Херсоне уже принят в эксплуатацию, но пока «затаился»?
13:13
На админгранице с Крымом украинские пограничники "завернули" 22 путешественника
13:12
На Херсонщине штрафуют нерадивых родителей
13:11
Ощадбанк внедряет ИТ-проекты «UnitedData / Объединенные данные» в Херсонской и Черниговской областях
13:07
Херсонец украл банковскую карточку отца и снял с нее все сбережения
13:05
За прошлую неделю «Брак за сутки» в Геническе оформили 5 пар
13:03
В Новотроицком районе трое мужчин обворовывали домовладения односельчан
12:54
В Геническе украли 9 сердец
12:53
Гриппом и ОРВИ на Херсонщине болеют 6820 человек
документ
12:16
В Херсоне покажут фильм об Олеге Сенцове
12:10
За херсонскими медведями в нацпарке можно наблюдать онлайн
12:03
Херсонского депутата обвинили в рейдерстве земель
12:00
Завтра в Херсоне будет временно перекрыто движение транспорта
11:41
Херсонщина готовится принимать гостей со всей Украины на фестиваль тюльпанов
11:39
Херсонская сборная заняла первое общекомандное место на чемпионате Украины по боксу среди молодежи
11:22
В Новотроицком районе пожарные потушили возгорание в летней кухне
11:14
В Херсоне теплотрассы весьма подходят... для сна
11:11
В Херсоне прошел молодежный Чемпионат Украины по боксу
11:09
Херсонцы испугались зеленой жидкости на улицах города
11:07
Футбол. Уроженец Голой Пристани может подписать контракт с клубом второй лиги
11:04
Что изменилось в благоустройстве Каховке за 4 года?
11:02
«Упрощенцы» собрали для Херсонщины 79 млн. гривен единого налога
10:58
Гордеев ввел в рабочую группу по ТРЦ «Суворовский» Красноленского
10:57
В центре Херсона вандалы разгромили детскую площадку
10:55
В Новой Каховке во время тушения пожара спасли владельца квартиры
10:52
В Каховке коммунальщики чистят подвалы, чтобы добраться до инженерных коммуникаций
Все новости

Архив публикаций

«    Февраль 2018    »
ПнВтСрЧтПтСбВс
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728 
Наверх